وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مراغه

برگزاری اولین همایش پزشک خانواده ، بیمه روستائی و نظام ارجاع الکترونیکی

 

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی ، اولین همایش با موضوع پزشک خانواده ، بیمه روستائی و نظام ارجاع با حضور مدیر کل بیمه سلامت استان ، رئیس دانشکده علوم پزشکی مراغه و همچنین تمامی شوراها و دهیاران روستاهای شهرستان مراغه ، در سالن اجتماعات ولایت برگزار گردید .

در بخشی از این همایش ، رئیس دانشکده علوم پزشکی مراغه ، ضمن اشاره به برنامه های اجرایی حوزه سلامت ، ارتقاء سلامت مردم را مهمترین هدف تمامی برنامه های جاری دانست .

دکتر جنتی در ادامه سخنان خود بر ضرورت مشارکت برون بخشی اشاره کرده و دستیابی به اهداف سلامتی را در گرو مشارکت تمامی ارگانهای فعال در جامعه دانست و همکاری های برون بخشی را به عنوان یکی از عوامل مهم در حفظ ، تامین و ارتقاء سلامت مردم برشمرد .

ایشان با تشریح ضرورت برنامه ریزی در ارائه خدمات سلامت ، دقت در برنامه ریزی را به عنوان رکن اصلی اجرای برنامه های سلامت دانست ، بر پرهیز از دوباره کاری ها و اسراف منابع مالی تاکید کرده و نظام الکترونیک ارجاع را موثرترین شیوه جهت کاهش در دوباره کاری و اسراف منابع نام برد .

دکتر جنتی  با تشریح شیوه راه اندازی نظام الکترونیک ارجاع ، مراقبت به موقع بیماران ، کاهش عوارض ناشی از درمان دیرهنگام بیماریها ، کاهش سردرگمی ها ، کاهش هزینه های تحمیلی به خانواده ها و امکان پیگیری فعال بیماران را از مزیتهای ارجاع الکترونیکی برشمرد و بر همکاری دهیاران و شوراها جهت توجیه برنامه به مردم تاکید کرد .

در ادامه همایش ، دکتر مجیدی ، مدیر کل بیمه سلامت استان آذربایجان شرقی، ضمن مروری بر وضعیت شاخص های بیمه استان ، رفاه بیماران و کاهش بار هزینه و مراجعه آنان جهت درمان را از سرلوحه های اصلی سازمان بیمه برشمرد .

 ایشان در ادامه افزود : در حال حاضر ، به ازای هر ۴۰۰۰ نفر جمعیت ، یک تیم سلامت جهت ارائه خدمات سلامت تعیین شده و در مراکز خدمات جامع سلامت در حال ارائه خدمت می باشند .

وی مهمترین هدف برنامه پزشک خانواده را دسترسی سریع مردم به خدمات بهداشتی و پزشکی برشمرد و از دهیاران و شورهای روستا خواست تا جهت پوشش حداکثری دریافت خدمات سلامتی و پزشکی ، با مراکز خدمات جامع سلامت و تیمهای سلامت حداکثر همکاری را داشته باشند .

دکتر مجیدی با اشاره به مزایای مهم نظام ارجاع الکترونیکی ، جلوگیری از سردرگمی بیماران را از مهمترین مزایای این برنامه دانست که می تواند از مراجعات غیر ضروری و زائد بیماران به بیمارستانها و اورژانسها جلوگیری نماید .

دکتر احمد مجتهدی ، معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی مراغه ، سخنران آغازین همایش بودند . ایشان ضمن تشریح اهداف برگزاری این همایش خاطر نشان کردند که کاهش هزینه های پرداختی از جیب مردم از اهداف اصلی نظام ارجاع الکترونیکی می باشد که بار مالی ناشی از بیماریها را کاهش می دهد و باعث تسریع در ارائه خدمات پزشکی می گردد .

در ابتدای این همایش، دکتر مجتهدی ضمن مرور فاکتورهای موثر بر سلامت ، جستجوی سریع جهت دریافت بهترین خدمات سلامت توسط مردم ، پیشگیری محور بودن خدمات پزشکی ارائه شده در قالب پزشک خانواده و پیگیری مستمر و فعال را از مهمترین مزیتهای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع برشمرد.

ایشان خاطرنشان کرد: ۸۰% از بیماران مراجعه کننده به مراکز خدمات جامع سلامت نیازمند ارجاع نبوده و توسط پزشکان خانواده قابل درمان می باشند و نظام ارجاع باعث کاهش بار مراجعه غیر ضروری به بیمارستان شده و ارتقاء کیفیت خدمات ارائه شده در بیمارستان را به دنبال خواهد داشت .

در این همایش از خانم دکتر شبنم باهمت ، به عنوان پزشک خانواده نمونه تقدیر به عمل آمد و همچنین با برقراری پانل پرسش و پاسخ ، به سوالات حاضران در جلسه پاسخ داده شد .

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢٣ شهريور ١٣٩٦ - ٠٨:٠٥ / شماره خبر: ١٦٦١٤٨ / تعداد نمايش: 962

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج