وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز

مهم ترین علت های مسمومیت در کودکان از زبان مدیر حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

مسمومیت دومین عامل مرگ و میر در کودکان زیر شش سال و پیشگیری از آن یک اولویت جدی است.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مدیر حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه از بررسی ۱۰۹ مورد مسمومیت در کودکان زیر شش سال خبر داد و گفت: از تیر سال ۱۳۹۶ تا تیر سال جاری، پرونده ۱۰۹ مورد مسمومیت در کودکان مورد بررسی قرار گرفت که نتیجه این بررسی بسیار قابل تامل است.

دکتر «محمدجواد مرادیان» افزود: «مسمومیت» عوارض نامطلوبی است که به دنبال قرار گرفتن در معرض دارو، مواد شیمیایی و سایر مواد خطرساز ایجاد می شود و در سنین یک تا پنج سال و افراد مسن به صورت غیرعمد اتفاق می افتد.

او بیشترین درصد مسمومیت کودکان را مربوط به مسمومیت دارویی و ۵۶ و ۹دهم درصد عنوان کرد و گفت: این موضوع می تواند بیانگر هشداری جدی برای خانواده ها باشد.

دکتر مرادیان، به ترتیب، مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن با ۲۲ و ۹ دهم درصد، مسمومیت با مواد مخدر با ۱۳ و هشت دهم درصد و مسمومیت غذایی با ۶ و چهار دهم درصد را دیگر آمار مربوط به این بررسی اعلام کرد و ادامه داد: ۵۳ و دو دهم درصد از این تعداد، به مراکز درمانی منتقل و ۴۶ و هشت دهم درصد نیز پس از اقدام های درمانی، در محل درمان شدند.

مدیر حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر اهمیت بالای موضوع پیشگیری از ایجاد مسمومیت در کودکان، به خانواده ها هشدار داد: کودکان زیر پنج سال، پرخطرترین گروه سنی از نظر بروز مسمومیت هستند که علت آن، حس کنجکاوی در این رده سنی و شایع ترین مسمومیت در کودکان، مسمومیت دارویی است.

او رنگ بسته های دارویی و جذابیت شکل، رنگ و ظاهر دارو را در بروز مسمومیت دارویی در کودکان زیر دو سال، موثر دانست.

دکتر مرادیان با بیان راه های پیشگیری از مسمومیت در کودکان، توصیه کرد: مواد شیمیایی، شوینده و سفید کننده در منزل را در کمدهای دارای قفل و دور از دید و دسترس کودکان قرار داده و مواد نفتی، شیمیایی، شوینده و بنزین را در ظرف های اصلی آن نگهداری کنیم.

او با این هشدار که داروهای خود را در مقابل چشم کودکان نخوریم و داروهای مصرفی افراد خانواده را دور از دید و دسترس کودکان و در ارتفاع بالا در کمدهای دارای قفل قرار دهیم، تاکید کرد: از قرار دادن دارو در کیف دستی جدا خودداری کرده و اگر به کودک خود دارو می دهیم، از واژه هایی مانند آبنبات، شکلات یا خوراکی برای استفاده از آن پرهیز کنیم.

توجه به دوز تکرار دارو در هنگام بیماری کودکان، دیگر توصیه مدیر حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه بود.

دکتر مرادیان از مردم خواست در صورت بروز و مشاهده هر گونه مسمومیت، بی درنگ با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته و به توصیه های کارشناسان این مرکز، عمل کنند./۱۰۳

پایان خبر

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٥ آبان ١٣٩٧ - ١٥:٠١ / شماره خبر: ١٨٣٣١٢ / تعداد نمايش: 86

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج