وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی گیلان

گیلان/به برکت انقلاب اسلامی، طب پیوند اعضا در ایران پیشرفت هایی چشمگیری داشته است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا)؛ دکتر علی نوبخت- رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شو رای اسلامی در مراسم ستادی دهه فجر انقلاب اسلامی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه در دهه اول  انقلاب، هزینه های گزافی خرج می شد تا  افراد بتوانند برای عمل دریچه قلب و پیوند رگ های قلبی به خارج از کشور سفر کنند، گفت: اکنون به برکت وجود اساتید و متخصصان زبده و رشد دانش پزشکی،  تمامی جراحی های مهم در داخل کشور انجام می شود.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در رابطه با پیشرفت علم پزشکی در زمینه پیوند اعضا در ایران  اظهار داشت:  در اوایل انقلاب، درشرایط بد اقتصادی  و  کمبود نقدینگی در کشور تحریم شده، هزاران دلار هزینه می شد تا بیمار برای پیوند کلیه به خارج از کشور اعزام شود، اما  در حال حاضر 700مورد پیوند کلیه در رشت به ثبت رسیده و بیش از 50هزار پیوند کلیه در ایران انجام شده  است.

وی با اشاره به پیشرفت های پزشکی پس از انقلاب،   افزود: به برکت انقلاب اسلامی،  طب پیوند اعضا در ایران  پیشرفت  هایی چشمگیری داشته است. در گیلان نیز شاهد رشد خوبی در این زمینه هستیم بطوری که در ماه اخیر  6پیوند کلیه و 2پیوند کبد در فاصله کوتاه در رشت انجام شده که شگفت آور است.

دکتر نوبخت با بیان اینکه  اولین دانشکده پرستاری در ایران، در  رشت تاسیس شده است، گفت:  این امر نشان می دهد   که  گیلانی ها همواره در زمینه های طب و پزشکی سرآمد بوده اند.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، وجود 22 رشته تخصصی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان را سندی بر ادعای ارتقای چشمگیر علم پزشکی در گیلان برشمرد و بیان داشت: نبوغ گیلانی ها و ایرانی ها همیشه سرآمد بوده اما پیش از انقلاب به علت وابستگی به ابرقدرت ها،  استعدادهای داخلی سرکوب می شدند.

وی در خاتمه،  با اشاره به اهمیت توریسم سلامت، گیلان را یکی از قطب های مهم درمانی برای کشور های همجوار توصیف کرد و گفت: اکنون بسیاری از بیماران از کشورهای همجوار برای مسائل درمانی خود به گیلان سفر می کنند و این یعنی گیلان و در مقیاس گسترده تر ایران، دانشمندانی تربیت کرده است که دنیا به تخصص و علمشان ایمان پیدا کرده است/ای

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢١ بهمن ١٣٩٨ - ٠٨:٠٥ / شماره خبر: ١٩٩٥٣٧ / تعداد نمايش: 48

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج