وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون غذا ودارو دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

گسترش فرهنگ خود مراقبتی و کاهش مصرف خود سرانه داروها

دکتر سمانه کاخکی در گفتگویی با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه ضمن اشاره به نقش بسزای فرهنگ خود مراقبتی و تاثیر آن در کاهش مصرف خودسرانه داروها بیان کرد : متاسفانه طبق آمارسازمان بهداشت جهانی مصرف خودسرانه دارو در ایران سه برابر استاندارهای جهانی است که بایستی با برنامه ریزی صحیح،گسترش و ارتقاء فرهنگ خودمراقبتی افراد جامعه را نسبت به مخاطرات و عوارض مصرف خودسرانه داروها آگاه نماییم.

وی گفت:افراد نبایستی با انگیزه خود مراقبتی به مصرف خودسرانه داروها روی بیاورند،در خود مراقبتی با رعایت نکات بهداشتی میتوان تاثیر بسزایی در کاهش ابتلاء به بیماری ها و همچنین کنترل بیماری های مزمن مانند دیابت،فشارخون گذاشت.

معاون غذا ودارو اظهارداشت:داروهای مسکن ازجمله استامینوفن،داروهای خواب آور،آنتی بیوتیک هااز مواردی هستند که طبق شواهد مصرف خودسرانه آن در ایران روبه افزایش است درحالیکه این داروها عوارض جبران ناپذیری برای مصرف کننده به جا خواهد گذاشت.

دکتر سمانه کاخکی درپایان ابراز امیدواری کرد:بتوان با افزایش وارتقاءدانش و آگاهی مردم شاهد این باشیم که تنها با تجویز پزشک دارو در داروخانه ها تحویل مراجعه کننده شود.

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٧ - ٠٩:٠٢ / شماره خبر: ١٧٥٤٠١ / تعداد نمايش: 268

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج