وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی تهران

تهران/دکتر کریمی: باید حداکثر ظرف مدت سه ماه سیستم شعاع بازنگری و اصلاح شود در این مدت ترفیع اساتید نباید متوقف بماند

 

گالری عکس  در دومین نشست هیئت‌رئیسه دانشگاه در سال جدید که 26 فرودین 97 در سالن شورای دانشگاه تشکیل شد، در خصوص هر سه دستور جلسه بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت.
سوم اردیبهشت، برگزاری مجمع سلامت استان
پیش از بررسی دستور جلسه، دکتر رستمیان معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه به بیان روند برگزاری مجمع سلامت استان  که در سوم اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود پرداخت و گفت: این نشست به‌منظور جلب مشارکت سازمان‌ها و ارگان‌های مؤثر در سلامت برگزار می‌شود تا با همفکری و همراهی همه سازمان‌ها اهداف نظام سلامت تحقق یابد.
بررسی برنامه طب ایرانی
سپس دکتر رضایی معاون درمان دانشگاه و دکتر شعبانی مدیر گروه بیماری‌های خاص و مسئول نظارت بر طب ایرانی معاونت درمان به تشریح برنامه عملیاتی طب ایرانی وزارت بهداشت در سال 97 پرداختند و اعضای هیئت‌رئیسه نظرات و پیشنهادهای خود را مطرح کردند.
اعلام برنامه‌های هفته آموزش
در ادامه دکتر سهراب پور معاون آموزشی دانشگاه با توجه به فرارسیدن هفته آموزش در دانشگاه به تشریح برنامه‌های این هفته پرداخت و گفت: در دانشگاه هفته آموزش  از پنجم تا دوازدهم اردیبهشت در نظر گرفته‌شده است.
وی افزود: چهارشنبه پنجم اردیبهشت از ساعت 9 تا 12 جشنواره دانشگاهی شهید مطهری را برگزار خواهیم کرد که در آن از 9 فرایند برتر قدردانی می‌شود. امسال 40 فرآیند به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از این تعداد 9 فرآیند برگزیده شدند و در رقابت کشوری نیز  سه فرایند به‌عنوان فرآیند برتر کشوری شناخته شدند.
دکتر سهراب پور از  برگزاری جشنواره دانشجویی آموزشی، در کنار جشنواره شهید مطهری برای نخستین بار خبر داد و گفت: امسال به‌منظور جلب مشارکت دانشجویانی که در ارتقا آموزش نقش فعالی داشتند فراخوانی اعلام شد که در آن 22 تیم دانشجویی نام‌نویسی کردند و در نمایشگاه جانبی که در کنار جشنواره برپا می‌شود به معرفی فعالیت‌های دانشجویی سال گذشته خود می‌پردازند. جوایزی نیز  به تیم برگزیده اهدا می‌شود.
وی با اشاره به برنامه روز دوم هفته آموزش گفت: در پنجشنبه ششم اردیبهشت، نمایندگان کمیته‌های مشورتی دانشجویی دانشکده‌ها معرفی و شرح وظایف آنان بر اساس آیین‌نامه‌ای که از سوی وزارت بهداشت ابلاغ‌شده بررسی می‌شود. پیش‌ازاین دانشجویان به‌طور غیررسمی در تصمیم‌گیری‌های دانشکده‌ها نقش داشتند که اکنون در قالب کمیته‌های مشورتی به رسمیت شناخته می‌شوند.
معاون آموزشی دانشگاه با اشاره به نشست رییس دانشگاه با روسا، معاونان و مدیران آموزشی دفاتر توسعه  دانشکده‌ها و بیمارستان‌ها در صبح روز شنبه 8 اردیبهشت‌ماه گفت: در این نشست فعالیت‌های سال 96 مرکز مطالعات و توسعه آموزش و برنامه‌های سال 97 این مرکز ارائه می‌شود. پس‌ازاین جلسه، نشست صمیمانه‌ای را با مدیران گروه‌های آموزشی در سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه خواهیم داشت تا از نظرات و پیشنهادهای آنان بهره‌مند شویم.
دکتر سهراب پور، برنامه روز یکشنبه 9 اردیبهشت‌ماه را  ویژه دانشکده‌ها دانست تا در آن به معرفی و تقدیر از فعالان آموزشی سال گذشته خود بپردازند و برنامه‌های توسعه آموزش دانشکده را  اعلام کنند.
معاون آموزشی دانشگاه با اشاره به برگزاری همایش کشوری آموزش پزشکی از دهم تا دوازدهم اردیبهشت گفت: این همایش با محور تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی در سالن همایش‌های رازی برگزار می‌شود.
دکتر سهراب پور پس از معرفی برنامه‌های هفته آموزش به تشریح دستورالعمل ترفیع اعضای هیئت‌علمی و مشکلات آن پرداخت و اعضای هیئت‌رئیسه نیز به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.
جمع‌بندی رییس دانشگاه
دکتر کریمی رییس دانشگاه نیز ضمن تبریک عید مبعث، به جمع‌بندی مطالب مطرح‌شده پرداخت و گفت: وزارت بهداشت، مجمع سلامت استان را با این هدف پیگیری می‌کند که موضوعات مهمی مانند آلودگی هوا، تصادفات جاده‌ای و مسائل زیست‌محیطی در سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط  با این امر، برجسته شود تا با همفکری و هم سویی همه سازمان‌های  برای رفع این مسائل اقدامی صورت گیرد.
رییس دانشگاه با اشاره به موضوع طب ایرانی و نقش معاونت درمان در این زمینه گفت: دانشکده طب ایرانی به فعالیت خود ادامه می‌دهد  و باید بر عملکرد آن نظارت دقیق داشت که اصول و مبانی علمی به اجرا درآید تا به اعتبار دانشگاه و سلامت مردم آسیبی وارد نشود.
دکتر کریمی بابیان اینکه نظارت بر حوزه طب ایرانی برعهده معاونت درمان است افزود: دانشکده طب ایرانی باید همانند دانشکده‌های دیگر مورد پایش دقیق و منظم آموزشی و پژوهشی قرار گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات دریافت پایه و ترفیع اعضای هیئت‌علمی اشاره کرد و گفت: بسیاری از اساتید شاخص و برجسته دانشگاه هنوز  پایه خود را دریافت نکرده‌اند لذا باید بررسی کرد اشکال سیستم کجاست که تاکنون این امر صورت نگرفته است.
دکتر کریمی با تأکید بر ایجاد سیستم ارزشیابی منظم و منسجم در دانشگاه گفت: بایستی سیستم ارزشیابی برای شناسایی عملکرد اعضای هیئت‌علمی که تلاش بیشتری دارند وجود داشته باشد. همان‌طور که یکسان دیدن اعضای هیئت‌علمی عادلانه نیست در مقابل، اگر پایه اساتید برجسته هم اعطا نشود به‌نوعی بی‌عدالتی است. لذا سیستم شعاع باید هرچه زودتر اصلاح و به سامانه سیپاد منتقل شود. همچنین باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که اطلاعات واردشده در این سامانه ذخیره‌شده و برای امور دیگر مورداستفاده قرار گیرد.
 وی افزود: در کنار تکریم و احترام هیئت‌علمی که دائم از آن سخن می گویم و نسبت به آن حساسیت و تاکید دارم؛ معتقدم باید برای تحقق آن روش‌ها را نیز اصلاح کرد. با سیستم موجود، فقط موجب نارضایتی تعداد زیادی از اعضای هیئت‌علمی خواهیم شد که این درست نیست.
رییس دانشگاه با تأکید بر بررسی دقیق پرونده ترفیع اساتید توسط روسای دانشکده‌ها، مدیران گروه‌ها و روسای بخش‌ها گفت: تا اصلاح سیستم شعاع نباید کار ارتقا و ترفیع اعضای هیئت‌علمی متوقف شود و حداکثر ظرف مدت سه ماه باید بازنگری‌های لازم صورت گیرد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٧ - ٠٩:٢٨ / شماره خبر: ١٧٥٤٠٢ / تعداد نمايش: 201

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج