وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی شیراز

معاون بهداشت دانشگاه تاکید کرد: اهمیت توجه به سلامت مردان به عنوان محور اصلی اقتصاد خانواده و نیروی کار در جامعه

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به نقش محوری مردان در اقتصاد خانواده و نیروی کار جامعه گفت: تلاش برای تامین سلامت جسمی، روحی و روانی این گروه، تاثیر به سزایی در توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی دارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «عبدالرسول همتی» ضمن تبریک فرا رسیدن هفته ملی سلامت مردان ایرانی بیان کرد: هرساله هفته اول اسفند، با هدف حساس سازی مردان نسبت به سلامت خود، ترویج فرهنگ پیشگیری اولیه، تشخیص زود هنگام بیماری های جدی، اما بدون علامت در جامعه مردان و افزایش دسترسی آنان به اطلاعات سلامتی با عنوان هفته ملی سلامت مردان ایرانی گرامی داشته می شود.

او ادامه داد: امسال نیز با توجه به فواید انجام ورزش و فعالیت بدنی، شعار «مردان فعال تر، مردان سالم تر» برای این هفته انتخاب شده است.

دکتر همتی اضافه کرد: نداشتن فعالیت بدنی موجب افزایش خطر انواع بیماری ها، دو برابر شدن خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت نوع دو، بیماری های قلبی و عروقی، افزایش فشار خون و پوکی استخوان شده و عوارضی نظیر چاقی، افزایش خطر ابتلا به سرطان روده، اختلالات چربی، افسردگی و اضطراب می شود، در حالی که انجام فعالیت های ورزشی ضمن کاهش استرس و احساس افسردگی و تنهایی، اعتماد به نفس را نیز افزایش می دهد.

معاون بهداشت دانشگاه، ۳۰ دقیقه فعالیت جسمانی هوازی با شدت متوسط طی پنج روز هفته، انجام تمریناتی که موجب افزایش قدرت و استقامت عضلانی شامل تمرین با وزنه، حرکات نرمشی با تحمل وزن، بالا رفتن از پله و تمرینات مقاومتی مشابه را از جمله راهکارهای حفظ سلامتی برشمرد.

او افزود: فعالیت بدنی مناسب به پیشگیری یا کاهش پوکی استخوان و درمان مواردی مثل کمردرد و زانو درد کمک کرده و موجب افزایش سلامت روحی و روانی می شود.

دکتر همتی بیان کرد: امسال نیز همانند سال های گذشته گروه سلامت میانسالان مدیریت سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه با همکاری سازمان ها و ادارات نسبت به برگزاری موثر برنامه های پیش بینی شده در این مناسبت بهداشتی اقدام می کند.

روز شمار هفته ملی سلامت مردان ایرانی امسال از یکم تا هفتم اسفند به ترتیب با عنوان «مردان فعال و بهره وری در محیط کار دوستدار فعالیت بدنی»، «نقش مستقیم و غیر مستقیم فعالیت جسمانی در پیشگیری و درمان بیماری های غیر واگیر، واگیر، سلامت روانی و اجتماعی»، «پدران، مشوق فعالیت جسمانی پسران و سایر اعضای خانواده»، «شهر دوستدار فعالیت جسمانی (پیاده روی/ دوچرخه سواری و ...)»، «ایمنی و استاندارد در فعالیت های ورزشی»، «مردان جوان فعال تر، عملکرد تحصیلی بالاتر» و «زندگی طولانی تر برای سالمندان و بیماران فعال» نامگذاری شده است./۱۰۵

پایان خبر

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١ اسفند ١٣٩٧ - ١٧:٢١ / شماره خبر: ١٨٧١٨٧ / تعداد نمايش: 67

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج