وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وبدا-زنجان

ترسیم نقشه راه و برنامه‌ریزی از نکات مهم خیریه‌های سلامت استان زنجان است

 

آلبوم تصاویر

 

  جمعی از روسای سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی و دانشگاه‌های علوم پزشکی منطقه ۳ آمایشی کشور از استان‌های کرمانشاه، لرستان، همدان و ایلام با همراهی معاونین و مدیران مجموعه در قالب تور از ظرفیت‌ها و توان‌مندی‌های دانشگاه و امور وقفی و خیریه‌های حوزه سلامت استان زنجان بازدید نمودند.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، سه‌شنبه ۲۱ خردادماه سال‌جاری مشاور رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در بازدید از ظرفیت‌های امور وقفی و خیریه حوزه سلامت استان زنجان، ابتدا از انجمن خیریه بیماران سرطانی (مهرانه) بازدید کرد.
دکتر علی آقامحمدی با بیان اینکه ظرفیت حوزه خیرین در ملت ایران زیاد است و همه جا می‌شود این کار را انجام داد اظهارداشت: حسن آنچه که من در زنجان دیدم این بود که چون یک نقشه راهی وجود داشته و عزیزان آگاهی داشتند که می‌خواهند چکار کنند، حائز اهمیت است.
رییس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری با تاکید براینکه عزیزان در حوزه خیرین استان نترسیدند و کاری را با دعا شروع  کردند، تصریح کرد: دعا یک چیز ذهنی نیست بلکه نقشه راه را ترسیم کردن، برنامه‌ریزی و عمل کردن است .
رئیس کمیسیون علمی- راهبردی چشم‌انداز مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به آیات قرآنی بیان داشت: همه چیز از بین می‌رود غیر از آن چیزی که وجهه خدایی دارد و این به معنای این نیست که بعداً از بین می‌رود. یعنی هیچ نقشه راهی به هدف نمی‌رسد الا اینکه خدایی باشد.
وی با تاکیدبراینکه خاصیت این کار این است که ماندگار و ابدی می‌شود افزود: نکته مهم در این نقشه راه ترسیم شده این است که در این کارهای خیر مشارکت همه را طلب و همه را شریک کردند و همین خوب است که نگذاریم کسی محروم شود از این فعل خیر.
دکتر آقامحمدی تصریح کرد: حسن کار اینجا این است که تفاوتی بین عدد و مقدار نیست و همه می‌توانند در این کار خیر مشارکت داشته باشند و در این مجموعه انجام امور خیریه به نام اهداءکننده ثبت شده است.
بازدید از انجمن کلیوی
مشاور رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در بازدید از انجمن کلیوی استان اظهارداشت: با توجه به اینکه موسسین این کارهای خیر معلمین بودند آموزش در این خیریه‌ها هم جالب است و کسی فکر نمی‌کند که با همین روش‌ها کار درست انجام می‌گیرد.
دکتر آقامحمدی ادامه داد: جادارد که درخصوص اقدامات این خیریه‌ها حرف بزنیم، دوره برگزار کنیم و کارها را از صدا و سیما اعلام کنیم و کارهایی از این قبیل انجام دهیم که کارهای خیلی خوب و مهمی است و مسئولیت کار را برمی‌گرداند به خود افراد چراکه با این روش به افراد کمک می‌کنیم تا خودشان یاد بگیرند و کار را پیش ببرند.
وی دیگر ویژگی مهم خیریه‌های استان را مراجعه به همه افراد ذکر کرد و افزود: مراجعه همگانی ویژگی مهم در خیریه‌های استان زنجان است و از این جهت درس‌های خوبی دارد.
رییس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری با تاکیدبراینکه تجمیع یکپارچه خیریه‌ها کار مهمی است به صورتی که قابل یادگیری و بازآموزی برای دیگران باشد و استان هم باید با اهمیت بیشتر به این کار بزرگی که انجام شده است بپردازد.
رئیس کمیسیون علمی- راهبردی چشم‌انداز مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: اگر ما این اقدامات را به صورت منسجم و خوب منتقل کنیم خودش آموزش است و ممکن است صدها برابر کار خیری که انجام می‌دهیم از آموزش کار خیر منتقل شود.
مشاور رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور اظهار امیدورای کرد: ارتباط زنجان با بقیه نقاط کشور و منطقه ۳ ارتباط خوبی باشد و منطقه ۳ هم امکانات خودش رو دست کم نگیرد و منسجم عمل کند و با زنجان ارتباط داشته باشد تا این ارتباط کمکی بشود که در منطقه ۳ هم این کارها انجام گیرد .
دکتر آقامحمدی با بیان اینکه جنگ باعث شد که مردم به میدان آمدند و نم نم همه حرف‌ها زده شد (اگر جنگ نبود مردم شجاع نمی‌شدند) افزود: بنابراین ما نیازمند این هستیم که مردم را در معرض کار قرار بدهیم و بتوانیم این زاویه را یک مقداری باز و بزرگ کنیم تا همه مردم سخاوتمند شوند .
وی با بیان اینکه اگر دو صفت سخاوت و شجاعت در هر ملتی وجود داشته باشد همه چیز دارد اظهارداشت: ما در شجاعت بخش زیادی از راه را رفته‌ایم ولی در سخاوت هنوز راه نرفته داریم و در این خصوص چیزهایی را که قابلیت اجرایی برای مردم دارند باید برنامه‌ریزی کنیم.
رییس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه انسجام و دلسوزی جامعه و سلامت فرزندان ما از این مکان‌ها حاصل می شود تصریح کرد: ارتباط خیلی مهم است و اگر جامعه به این درک برسد که اگر همه به هم برسند و مواظب بچه‌های هم باشند، و به نوعی تا نگاه کنیم به ما هم نگاه می‌شود، حائز اهمیت است و این مراقبت‌ها در نظام خلقت هم مهم است.
رئیس کمیسیون علمی- راهبردی چشم‌انداز مجمع تشخیص مصلحت نظام ابراز داشت: خوشبختی که الان به سمت زنجان سرازیر شده و خدا این همه موهبت را پیشتاز کرده به زنجان فلذا نباید این موقعیت را از دست داد و باید با تمرین و دوندگی بیشتر، مردمی را که پیشتاز بودند فراخواند و توجه بیشتری در این خصوص صورت گیرد.
مشاور رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور پیشنهاد داد که یک روزی قید شود که کل فعالیت‌های خیرین در یک نمایشگاه در معرض دید عموم قرارگیرد و مثل هشتم‌ محرم که نماد دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان است یک روزی تعیین شود و خیرین کشور و کشورهای خارجی را هم دعوت کنیم که گزارشی از برنامه‌های خود ارائه دهند تا آن حرکت اصلی موج بگیرد و این حرکت به نام زنجان و مقررات تشکیل آن هم در زنجان باشد و در هماهنگی و برنامه‌ریزی این کار بر همکاری منطقه ۳ هم حساب خاصی باز شود تا آن حرکت اصلی شکل بگیرد که همه خیریه‌ها بتوانند سالی یک بار در زنجان جمع شوند و در این نمایشگاه مشارکت کنند.
در ادامه دکتر پرویز قزلباش با اشاره به ظرفیت و توان‌مندی دانشگاه‌های علوم پزشکی منطقه ۳ آمایشی کشور اظهارداشت: قطعا ظرفیت‌های خوبی در این مناطق هست که جادارد و می‌توانیم از دوستان یاد بگیریم و امیدوارهستیم که این فرصت برای ما هم فراهم بشود که از تجربیات و دانش دوستان و امکاناتی که دارند ببینیم و از تجارب موفق آنان استفاده بکنیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به تعامل بسیارخوبی که بین دانشگاه و خیرین است افزود: درواقع این که می‌گویند زنجان بهشت خیرین است واقعاً این‌گونه است و زمینه برای این رشد فراهم بوده است.
وی با اشاره به ظرفیت بالای کار خیرین استان تصریح کرد: خیرین استان پا را فراتر از کارهای ارزشمند سنتی گذاشته‌اند و خود همین هم باعث شده که روز به روز پیشرفت کنند.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه مردم اعتماد می‌کنند و با خلوص و صدق نیت هر آنچه که دارند تقدیم می‌کنند افزود: اگر از این اقدامات خیرخواهانه محافظت نشود می‌تواند آسیب جدی بزند و حرکت را کندتر کند که در این خصوص به نظر می‌رسد که خیرین ما نیازمند حمایت و حفاظت هستند.
دکتر قزلباش اظهارداشت: این حرکت پرشتابی که خیرین دارند نیازمند این است که برای خودشان یک مکانیزم سامان یافته نظارتی داشته باشند و از خودشان حفاظت کنند تا هم از موازی کاری جلوگیری شود و هم کارآیی بالایی داشته باشند و همچنین کمک کنند به آن اتفاق مهمی که باید بیفتد و سبب افزایش فعالیت‌های خیرین نیز بشود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان بیان داشت: سال گذشته جشنواره آیین محبت را در دانشگاه علوم پزشکی برگزار کردیم که دانشگاه با اجاره نمایشگاه بین‌المللی کارهای تدارکاتی را انجام داد و همه خیرین در حوزه سلامت و حتی مرتبط با حوزه سلامت مثل محیط زیست و بهزیستی و ... با برگزاری کارگاه‌هایی که هرروز اختصاص به یک خیریه داشت به ارائه فعالیت‌های خود پرداختند.  
وی قدم بعدی را در سال ۹۸ برگزاری آیین محبت در سطح منطقه ۶ کشوری با مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی زنجان که مسئول دبیرخانه قطب ۶ کشوری است، ذکر کرد و افزود: سال بعد هم آیین محبت در قالب یک کنگره بین‌المللی با حضور خیرین در زنجان برگزار خواهد شد.
مقام عالی دانشگاه علوم پزشکی زنجان توجه خیرین به بحث پیشگیری و آموزش و حتی امروزه بحث پژوهش و تحقیق را حائز اهمیت دانست و افزود: در انجمن مهرانه، ام اس و کلیوی بخش پژوهش، بخشی است که در نقشه راه‌شان دیده شده است.
در این بازدیدها مسئولین انجمن بیماران سرطانی (مهرانه)، ام. اس و انجمن کلیوی ضمن معرفی انجمن‌های بیماران سرطانی، ام. اس و کلیوی به تشریح ظرفیت‌ها و امکانات این انجمن‌ها پرداختند و از حمایت‌های دانشگاه علوم پزشکی زنجان و وزارت بهداشت تشکر کردند.
به گزارش وب‌دا، از شرکت کنندگان در این بازدید با اهداء لوح سپاس از طرف ریاست دانشگاه علوم پزشکی زنجان قدردانی به عمل آمد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٨ - ٠٩:٢٣ / شماره خبر: ١٩١٦٤٢ / تعداد نمايش: 106

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج