وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وبدا-زنجان

باحضور معاون وزیر و رییس سازمان امور اجتماعی کشور؛ سند تغذیه و امنیت غذایی استان زنجان رونمایی شد

 
در سومین جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان از سند تغذیه و امنیت غذایی استان زنجان رونمایی شد.

پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، چهارشنبه بیست و هفتم شهریورماه سال‌جاری در سومین جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان که باحضور آیتاله خاتمی نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان، تقی رستم‌وندی معاون وزیر و رییس سازمان امور اجتماعی کشور، دکتر فتح‌اله حقیقی استاندار زنجان و معاونین استاندار، روسا و مدیران دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی و خیریه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری زنجان برگزارشد، از سند تغذیه و امنیت غذایی استان رونمایی ‌شد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان در این جلسه با ارایه گزارشی از سیمای سلامت استان اظهارداشت: دانشگاه علوم پزشکی که امسال در سی و دومین سال تاسیس آن قرار داریم تا به امروز توانسته بیش از ۱۲ هزار فارغ‌التحصیل را در رشته‌های مختلف تقدیم جامعه اسلامی کند و درحال حاضر با ۷ معاونت در حوزه‌های مختلف مشغول فعالیت است و براساس هویت دانشگاهی در کنار کار بسیار سنگین اجرایی، عهده‌دار فعالیت در حوزه درمان و بهداشت استان است.
دکتر پرویز قزلباش افزود: یکی از شعارهای اصلی وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها، اجتماعی کردن سلامت است به این معنا که از تمام ظرفیت‌های اجتماع استفاده کنیم برای اینکه خود مردم به دست خودشان با مشارکت خودشان به سلامتشان توجه کنند و آن را پیش ببرند چراکه هیچ دولتی نتوانسته صرفاً با تزریق پول و امکانات بتواند سلامت را ارتقا دهد.
مقام عالی دانشگاه با بیان اینکه ما حوزه‌های مختلفی داریم تصریح کرد: حوزه بهداشت چون حوزه پیشگیری است براین اساس امروز بیشتر بر آن تاکید می‌کنیم و حوزه پیشگیری هم حوزه‌ای است که هر روز باید به آن تاکید کنیم.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به اینکه دانشگاه در ۶۸ رشته مقطع تربیت کادر پزشکی را دارد ابراز داشت: در ۲رشته فوق تخصصی بالینی، ۱۱ رشته تخصصی بالینی، ۱۱ phd، ۳ رشته دکترای حرفه‌ای و ۲۳ رشته کارشناسی ارشد مشغول تربیت کادر مورد نیاز استان هستیم و ۳۸۲ کادر هیات علمی ما هستند که در رده‌های علمی مختلف مشغول خدمت و انجام وظیفه هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه دانشگاه ۹مرکز تحقیقاتی دارد که یکی از این مراکز، مرکز تحقیقاتی عوامل اجتماعی موثر بر سلامت است که از مراکز بسیار فعال در حوزه تحقیقات است.
دکتر قزلباش اجرای برنامه پزشک خانواده را مایه افتخار وزارت بهداشت عنوان کرد و افزود: بیش از ۴۵۰ هزار نفر از جمعیت روستایی و شهرهای زیر ۲۰ هزارنفر تحت پوشش این برنامه هستند.
مقام عالی دانشگاه با بیان اینکه روزانه ۴۰ هزار خدمت را فقط در حوزه بهداشت ارایه می‌دهیم، تصریح کرد: از سال ۹۶ تا امروز بیش از ۱۱ میلیون و نیم نفر مراجعه کننده به مراکز بهداشتی داشتیم و در عرض بیش از دو سال و نیم نزدیک به ۱۴ میلیون خدمات فقط در حوزه بهداشت ارائه شده است.
مدیر ارشد دانشگاه ویزیتهای انجام شده در حوزه بهداشت در یکسال را بیش از یک میلیون نفر برشمرد و افزود: در حوزه درمان نیز بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر فقط ویزیت سرپایی در حوزه‌های مختلف انجام شده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه در سطح کشور رتبه اول در فعالیت کاربران را داریم یعنی در ثبت و ضبط خدمات در حوزه بهداشت زنجان رتبه اول را دارد اظهارداشت: یکی از کارهایی که ابتکار زنجان در این حوزه بود و الان کشوری شده این است که هر مراجعه کننده به مراکز بهداشتی یک پیامک دریافت می‌کند که براساس این پیامک باید نظر خود را اعلام کند.
به گفته دکتر قزلباش، زنجان رتبه اول تکمیل تلفن همراه را دارد و این برنامه درواقع یک سیستم پایش و نظرسنجی مداوم است که براساس آن در هر شبکه‌ای فردی وجود دارد که عدم رضایت ثبت شده را پیگیری می‌کند که خوشبختانه بسیار شاخص خوبی است.
وی یکی از شاخص‌های بهداشتی را شاخص امید به زندگی ذکر کرد و افزود: این شاخص در استان ۳۵/۷۹ و در کشور ۷۴ است .
مقام عالی دانشگاه تصریح کرد: در حوزه شاخص‌های بهداشتی یکی از موارد بسیارمهم مرگ مادر است که این مورد در استان ۱۰/۴ و کشور ۲۰ است و همچنین میزان بروز استاندارشده سرطان‌های شایع بر مبنای جمعیت در استان ۱۰/۶ و در کشور ۱۵۰ است.
در پایان این جلسه علاوه بر رونمایی از سند تغذیه و امنیت غذایی استان؛ از سند کنترل و کاهش طلاق در استان، نقشه راه مبارزه و پیشگیری از اعتیاد استان و طرح‌های کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی شهرستان ایجرود نیز رونمایی ‌شد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٨ - ٠٨:٥٨ / شماره خبر: ١٩٥١٥٤ / تعداد نمايش: 101

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج