وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز

رونمایی از کتاب مرجع «کلیات مدیریت و مهندسی ایمنی» در دانشکده بهداشت

مراسم رونمایی از کتاب مرجع «کلیات مدیریت و مهندسی ایمنی» با حضور تعدادی از نویسندگان و ویراستاران کتاب، اساتید و دانشجویان گروه مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار، مسوولان دانشکده و مسوولان استانی اداره بازرسی کار، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دانشکده بهداشت برگزار شد.
 

به گزارش روابط عمومی دانشکده بهداشت، معاون تحقیقات و فناوری دانشکده بهداشت با اعلام این خبر افزود: تالیف کتاب های مرجع در گروه مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار، با کتاب کلیات مهندسی بهداشت حرفه ای آغاز شد و با توجه به تجربه موفقیت آمیز و استقبال جامعه علمی از آن، چاپ و انتشار کتاب های «کلیات مدیریت و مهندسی ایمنی»، «مبانی ارگونومی و فاکتورهای انسانی» و «فناوری نانو، ایمنی و بهداشت حرفه ای» در دستور کار نویسندگان قرار گرفت.

دکتر «ابوذر سلطانی» از چاپ کتاب های مرجع به همت گروهی از متخصصان، به عنوان گام مهمی در مسیر کسب مرجعیت علمی در برنامه تحول در آموزش نام برد و افزود: برای این قبیل کتاب ها در شورای انتشارات دانشگاه سیاست های تشویقی در نظر گرفته شده است.

ویراستار علمی و هماهنگ کننده کتاب کلیات مدیریت و مهندسی ایمنی نیز در این مراسم با ارائه گزارشی از مراحل نگارش کتاب گفت: در چند سال اخیر، کتاب های ارزشمند بسیاری به زبان فارسی در زمینه‌ موضوعات مختلف ایمنی نگاشته شده است؛ با این‌ حال وقوع حوادثی همچون آتش سوزی پلاسکو، ریزش معدن یورت، قطار هفت ‌خوان، قطار نیشابور، شازند اراک و حوادث زیاد دیگری که در صنایع و سازمان ‌ها رخ می ‌دهد، حاکی از این است که ایمنی محیط کار و حفظ سلامت کارکنان در برابر خطراتِ ناشی از کار، کماکان دغدغه‌ اصلی مدیران و متخصصان ایمنی است.

دکتر «مهدی جهانگیری» افزود: بیان اصول علمی و تجربیات عملی، در حوزه‌ ایمنی و انتشار آنها در قالب کتاب و برای اجرا و پیاده‌ سازی آنها در محیط‌ های کاری، رسالت و ضرورتی انکارناپذیر برای مدیران، سیاستگذاران، مسوولان ایمنی و نیز برای دانشگاهیان است.

مدیرگروه مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار ادامه داد: در این کتاب علاوه ‌بر موضوعات فنی ایمنی، همچون ایمنی ماشین ‌آلات، ایمنی ساختمان، ایمنی برق، ایمنی فرایند، ایمنی معدن، ایمنی حریق و انفجار، ایمنی مواد شیمیایی، ایمنی کارکردی، تجهیزات حفاظت موارد مشابه، به موضوعات مدیریتی ایمنی شامل نظام ‌های مدیریت ایمنی، ایمنی رفتاری، تاب ‌آوری ایمنی، ایمنی سامانه، فرهنگ ایمنی و اقتصاد ایمنی نیز توجه شده است.

 

دکتر جهانگیری یادآور شد: با توجه به اهمیت اخلاق حرفه ‌ای در ایمنی، فصلی با عنوان «اهمیت اخلاق در مهندسی اﻳﻤﻨﻲ» نیز به این موضوع اختصاص یافته است که می تواند مورد استفاده مدیران، دانشجویان و کارشناسان ایمنی، بهداشت حرفه ای، HSE و نیز مدیران بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی و خدماتی کشور قرار گیرد.

کتاب کلیات مدیریت و مهندسی ایمنی، با همت ۳۱ استاد و متخصص ایمنی دانشگاه‌ های مختلف کشور و با هماهنگی و ویراستاری علمی دکتر «مهدی جهانگیری»، دانشیار گروه مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار دانشکده بهداشت در مدت دو سال و نیم و در ۳۳ فصل گردآوری و نگاشته شده است./۱۰۱

پایان خبر

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٣ آذر ١٣٩٨ - ١٤:٤٧ / شماره خبر: ١٩٧٨٧٨ / تعداد نمايش: 42

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج