وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومی و بین المل دانشگاه علوم پزشکی گیلان

گيلان/با حضور دکتر علی نوبخت؛دومین جلسه هم اندیشی مشاورین ریاست دانشگاه با موضوع "اخلاق پزشکی "برگزار شد

دومین جلسه هم اندیشی مشاورین ریاست دانشگاه  با موضوع "اخلاق پزشکی " صبح امروز (پنجشنبه ) با حضور دکتر علی نوبخت ،عضو هیات امناء دانشگاه و دبیر انجمن های تخصصی کشور و عضو کمیته اخلاق و تاریخ پزشکی کمیسون نظام پزشکی ،دکتر حسن تامینی ،نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ،دکتر احسان شمسی کوشکی،مدیر اخلاق پزشکی نظام پزشکی کشور،دکتر ابوتراب قنبری،رییس اسبق دانشگاه ،ریاست،معاونین و جمعی از فرهیختگان و پیشکسوتان حوزه مشاورین ریاست در سالن اجلاس ستاد مرکزی شماره یک دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزارشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا):ابتدا دکتر فرزاد فرقان، دبیر شورای مشاوران ریاست دانشگاه با اشاره به اینکه ارزشهای اخلاقی به نوعی رو به افول است و در جامعه پزشکی نیز شاهدآن هستیم،اظهارداشت: این امر ما را بر آن داشت تا در این زمینه با بهره مند شدن  ازنظرات فرهیختگان و پیشکسوتان دانشگاه این حوزه را از این ورطه نجات دهیم و این فرصت مغتنمی است که از محضر نظرات اساتید بهره مند گردیم.

در ادامه دکترانوش برزیگر ،رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با بیان اینکه اخلاق به معنای خلق و خوی است که مانند عشق در ذات و جوهره ما وجود دارد، حفظ اخلاق در رفتار و گفتار را نیز لازم عنوان کرد.

وی در ادامه لازمه اخلاق پزشکی را اعتقاد و ایمان ذکرکرد و از طمع،خوشونت،شهوت (زیاده خواهی) به عنوان صفات شیطانی نام برد و افزود:نبود اخلاق و خلق و خوی مناسب در حرفه و اخلاق پزشکی می تواند منجر به ایجاد انحراف شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در بخشی دیگر از سخنان خود مطالبی از تاریخچه پزشکی و روشهای درمانی از آغاز تا عصر حاضر را بیان و اظهار کرد:اگر وابستگی به مادیات کم باشد، بی شک انحراف نیز کم خواهد شد و  به مرحله ای خواهیم رسید که کالبد ما نیز دیگر مادیگرا نخواهد بود ودر این صورت به معنویات وابسته خواهیم شد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از صفات شیطان خودستایی می باشد ،تصریح کرد: اگر بتوانیم این خصیصه شیطانی را از خود دور سازیم ،در همه حال اخلاق مدار خواهیم بود.

سپس دکتر علی نوبخت، عضو کمیته اخلاق و تاریخ پزشکی کمیسون نظام پزشکی کشور نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور خوددر جمع فرهیختگان وپیشکسوتان دانشگاه علوم پزشکی گیلان ،اظهار داشت:قطعا برای پیشبردکارهای این دانشگاه استفاده از گنجینه هایی همچون شما لازم است که ریاست دانشگاه این ابتکار را بخرج داده است و در تصمیم گیریها، شما فرهیختگان نیز نقش مهمی ایفا می کنید.

وی در ادامه اخلاق مداری و مورد مقبول و محبوب بودن ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان را در جامعه،دو صفت بارز وی خواند وافزود: دلیل این ادعا کسب آرای بالای دکتر برزیگر در انتخابات نظام پزشکی  می باشد.

دکتر نوبخت همچنین با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی به جز رسالتی که در امر آموزش و پژوهش دارد در امر بهداشت و درمان نیز ورود می کندگفت:زیرا تامین سلامت آحاد ملت،موضوع تشکیل دانشگاهها همچنین  موضوع علم طبابت می باشد.

 عضو کمیته اخلاق و تاریخ پزشکی کمیسون نظام پزشکی کشور در ادامه با اشاره به اهمیت حرفه پزشکی یادآورشد:وقتی فردی (بیماری) می تواند هزاران  سر و راز خود را با طبیب درمیان بگذارد،این امر نشاندهنده اهمیت و قداست همچنین حساسیت این حرفه می باشد که جان و مال و ناموس مردم در اختیار اطباء قرار می گیرد.  

وی یکی از تلاشهای مهم پس از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید را، اجرای طرح تحول نظام سلامت ذکر کرد و افزود:با توجه به اینکه وظیفه اصلی دولتها تامین سلامت مردم می باشد،سعی ما نیز بر این است که مردم نباید دغدغه ای  برای درمان بیماران خود داشته باشند و خوشبختانه اجرای طرح تحول با همت مسئولین کشوری ودر استان گیلان نیز با همت مسئولین دانشگاه علوم پزشکی در حال اجرا می باشد.

دکتر نوبخت در پایان تشکیل کمیته اخلاق حرفه ای را خواستارشد و تصریح کرد:اعتلائ این دانشگاه وظیفه و هدف ما می باشد و برای رسیدن به این امر مهم باید از وجود اساتید و فرهیختگان پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی بهره برد.

در ادامه دکتر احسان شمسی کوشکی ،مدیر اخلاق پزشکی نظام پزشکی کشور با بیان اینکه وضعیت اجتماعی در حال تغییر می باشد خواستار نگاه ویژه و عدم سکوت جامعه پزشکی نسبت به این امر مهم شد.

وی همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود ضمن ابراز خرسندی از تعامل دانشگاه علوم پزشکی و نظام پزشکی، لزوم ایجاد کمیته هایی که به اخلاق حرفه ای بپردازد را در دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین انتصاب یکی از پرستاران خوشنام به عنوان سوپروایز و آموزش اخلاق پزشکی را خواستارشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در پایان از ساخت بیمارستان پانصد تختخوابی (در طی سه سال) توسط یکی از خیرین در استان گیلان خبر دادو با اشاره به سفر اخیر معاون درمان وزیر بهداشت به استان گیلان میزان رضایت وی را از عملکرد دانشگاه علوم پزشکی گیلان نسبت به اجرای طرح تحول نظام سلامت صددر صد اعلام کرد.در پایان حاضرین در این نشست پیشنهادات و نطقه نظرات خود را بیان کردند.ص/

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ١٤ آبان ١٣٩٤ - ٢٠:٤٥ / شماره خبر: ١٣٥٠١٤ / تعداد نمايش: 2249

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج