وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی تهران

تهران/ دومین کمپین دانشجویی هپاتیت برگزار شد

 

در دسامبر 2015 در کنفرانس World Hepatitis Summit، برای اولین بار ایده ی حرکت جهانی به سمت ریشه کنی هپاتیت های ویروسی تا سال 2030 میلادی (1410 هجری شمسی) مطرح شد.
در سال 2016 شعار جهانی NOhep برای این حرکت درنظر گرفته شد و World Hepatitis Alliance مسئولیت این حرکت جهانی را برعهده گرفت. کشور ایران نیز در لیست کشورهایی بود که از همین امسال به این حرکت جهانی پیوست و در روز جهانی هپاتیت (هفتم مرداد)، همگام با دنیا، کمپین اطلاع رسانی هپاتیت را با تمام شاخص های استاندارد WHO برگزار کرد. این موضوع، در گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) بنام کشور ایران و با عکس های اولین کمپین دانشجویی هپاتیت، آورده شده است.
متاسفانه نتایج حاصل از اولین کمپین نشان می داد که میزان آگاهی دانشجویان علوم پزشکی نسبت به بیماری هپاتیت درحد مطلوب نیست. از طرفی این دانشجویان بیشتر از سایر افراد جامعه در معرض خطر ابتلا به بیماری هپاتیت هستند. از این رو، علیرغم اینکه تنها سه ماه از تاریخ برگزاری کمپین اول گذشته بود، دومین کمپین دانشجویی هپاتیت، با هدف افزایش آگاهی در میان دانشجویان علوم پزشکی برنامه ریزی شد. هفته ی ملی اطلاع رسانی هپاتیت (هفته اول آبان ماه)، به نظر می رسید که بهترین فرصت برای اجرای این کمپین باشد.
در این کمپین برای هر دانشگاه و دانشکده یک سرگروه تعیین گشت و  برای برگزاری هرچه وسیع تر، این کمپین بطور همزمان در 21 ایستگاه برگزار شد.   
در هر ایستگاه، در هفته ملی اطلاع رسانی هپاتیت (اول تا هفتم آبان)، یک غرفه برپا شد، تا دانشجویان با ارائه بروشور، مقالات به روز و مباحثه ی چهره به چهره، به اطلاع رسانی درباره بیماری هپاتیت بپردازند.
از دیگر اهداف این کمپین، تشویق دانشجویان و پرسنل کادر درمانی به انجام آزمایش دوره ای سنجش تیتر HBs-Ab و دریافت واکسن هپاتیت بی (درصورت نیاز) بود.
در مطالعات اخیر، بیان شده که یکی از مهم ترین موانع ریشه کنی هپاتیت های ویروسی، سطح آگاهی نامناسب درمورد این بیماری در جوامع می باشد. وجود این آگاهی می تواند از انتقال ویروس های هپاتیت از فرد به فرد دیگر جلوگیری نموده و ویروس را کنترل کند. امید است انجام حرکات مشابه، در بهبود آگاهی و همچنین عملکرد دانشجویان علوم پزشکی، درخصوص هپاتیت های ویروسی موثر بوده و راه رسیدن به هدف ریشه کنی هپاتیت های ویروسی تا 15 سال آینده را تسهیل کند.
اسامی 21 ایستگاهی که کمپین دانشجویی اطلاع رسانی هپاتیت، به طور همزمان در آنها برگزار شد، به شرح ذیل است:
-دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
-دانشکده پرستاری و مامائی دانشگاه علوم پزشکی تهران
-دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
-دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران
-دانشکده پرستاری و مامائی دانشگاه علوم پزشکی ایران
-بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص)
-دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
-دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
-دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)
-دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
-دانشکده پرستاری و مامائی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
-دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شاهد
-دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شاهد
-دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی دزفول
-دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گلستان
-دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی سمنان
-دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک
-دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز
-دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زنجان
-دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی زنجان
-دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١٢ آبان ١٣٩٥ - ٠٧:٥٣ / شماره خبر: ١٥٣١٨٩ / تعداد نمايش: 1342

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج