وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت: باید از ظرفیت طب سنتی در نظام سلامت استفاده کنیم

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت گفت: طب سنتی ایران مبتنی بر دانش بومی کشور است و باید از ظرفیت‌های طب سنتی در نظام سلامت استفاده کنیم.
دکتر محمود خدادوست در کنفرانس یک‌روزه طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: طب سنتی ایرانی صرف‌نظر از قدمت چند هزارساله در کشور ریشه در باور و اعتقاد مردم دارد.
وی بابیان اینکه بر اساس طب سنتی بیشترین علت بیماری‌های غیر واگیر و مزمن به سبک زندگی نادرست برمی‌گردد تصریح کرد: برای کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها باید سبک زندگی را اصلاح کنیم و از سوی دیگر طب سنتی ایران مبتنی بر دانش بومی کشور است و استفاده از ظرفیت‌های داخلی می‌کند.
مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت اظهار داشت: همه این عوامل تأکید می‌کند که از ظرفیت طب سنتی با این قابلیت‌ها و توانمندی‌ها در نظام سلامت استفاده کنیم و این استفاده در راستای اقتصاد مقاومتی و پدافند غیرعامل است که به همین دلیل دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای توسعه و ترویج طب سنتی در نظام سلامت و آموزش دست‌اندرکاران سلامت و توانمند کردن آن‌ها به قابلیت‌ها و توانمندی‌های طب سنتی این برنامه را ترتیب داده است.
دکتر محمود خدادوست بابیان اینکه برنامه طب سنتی ایران بر اساس مزاج و مزاج شناسی است افزود: در این کنفرانس بحث مزاج شناسی و اصلاح سبک زندگی با آموزه‌های طب سنتی ایران بر اساس شش اصل آب‌وهوا، خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها خواب‌وبیداری حرکت و فعالیت‌های ورزشی و پاک‌سازی بدن از مواد زائد و اعراض نفسانی مطرح شد.
قائم‌مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز گفت: در راستای ترویج طب سنتی مسیری مشخص‌شده که با متد علمی گنجینه باارزش طب سنتی دارد احیا می‌شود، به‌خصوص بخش تحقیقات که همان یافته‌ها را با ترجمان علمی جدید به جامعه عرضه می‌کند و پاسخ سؤال‌های گروه‌های پزشکی را می‌دهد.
دکتر حیدر عزیز نژاد افزود: منابع و ظرفیت‌های عظیمی در کشور در زمینه داروهای طب سنتی وجود دارد اما سهم ما در این بخش خیلی اندک است.
وی تصریح کرد: بیش از یکهزارو 700 قلم تنوع گیاهان دارویی منحصراً در کشور است که تجارت جهانی آن در دنیا در سال 2010، 100 میلیارد دلار بوده و در سال 2050 به 500 میلیارد دلار در دنیا می‌رسد.
قائم‌مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: باهمت اساتید داروسازی با توجه به منابع و ظرفیت موجود در کشور در بخش گیاهان دارویی باید سهمی از این تجارت داشته باشیم که منجر به تولید و اشتغال می‌شود.
گفتنی است دکتر محمود خدادوست عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مشاور وزیر و مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، دکتر مریم مقیمی، دکتر رسول چوپانی از متخصصی طب سنتی و سخنرانان این همایش بوده‌اند.
انتهای پیام/ م.غ 1023

گزارش تصویری
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید

https://telegram.me/bpumspublicrelation

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢ خرداد ١٣٩٦ - ٠٨:٠٩ / شماره خبر: ١٦١٦٣٤ / تعداد نمايش: 880

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج