وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز

شیراز/ مدیرگروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز هشدار داد: افزایش آسیب های ناشی از اعتیاد با کاهش سن مصرف

آسیب های اجتماعی یکی از معضلاتی است که امروزه شیوع رو به گسترش آنها در کشورهای دنیا، گریبانگیر دولت ها و مردم شده است.

به گزارش "وب دا" شیراز، مدیرگروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز، آسیب های اجتماعی را یکی از موانع مهم در مسیر پیشرفت و توسعه یافتگی جوامع عنوان کرد و گفت: یکی از انواع این آسیب ها، اعتیاد است که بر اساس پژوهش ملی در سال 89-90، نرخ شيوع مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‏ها در جمعيت 15 تا 64 سال، دو و 65 صدم درصد  اعلام شده و در این میان، 91 درصد مصرف‌كنندگان مرد و 9 درصد زن بوده اند.

دکتر "علی باصری" افزود: نکته قابل تامل این است که از این بین حدود 45 درصد مصرف‌كنندگان زير 29 سال و حدود 30 درصد، 30 تا 39 سال سن داشته اند.

او با بیان اینکه از جمله معضلاتی که در این آسیب اجتماعی با آن رو برو هستیم، رشد روزافزون مصرف مواد مخدر در بانوان از یک طرف و از طرف دیگر کاهش سن مصرف در جوانان و نوجوانان است، توضیح داد: همه اینها در حالی به وقوع می پیوندد که روز به روز بر مصرف مواد صنعتی و جدید و موادی که عوارض غیرقابل جبرانی بر سیستم مغز و زندگی فرد می گذارند، افزوده می شود.

دکتر باصری با اشاره به عوامل مختلفی که در ابتلا به اعتیاد دخیل هستند؛ ادامه داد: کمبود سرمایه‌های اجتماعیِ مثبت، کمبود زمینه‌های مناسب برای افزایش نشاط اجتماعی، خانواده پرتنش، آگاهی پایین خانواده ها در زمینه شیوه های فرزندپروری، روابط اجتماعی و همسرداری، نبود آگاهی پدر و مادر در خصوص اصول ارتباطی با فرزندان و اعضای خانواده، پایین بودن مهارت های زندگی، در دسترس‌ بودن مواد و بسیاری از عوامل دیگر، از جمله علت هایی هستند که می‌توانند سبب‌ساز آسیب‌های اجتماعی و البته اعتیاد شوند.

مدیرگروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه، گفت: بیست و ششم ژوئن، مصادف با پنجم تیر، روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نام گذاری شده است و سازمان جهانی بهداشت، شعار امسال را با توجه به اهمیت گروه سنی کودکان و نوجوانان: " گوش کردن به کودکان و جوانان، گام نخست در کمک به رشد سالم و ایمن آنهاست" انتخاب کرده است.

او افزود: انتخاب این شعار به این نکته اشاره دارد که گوش دادن فعال، نخستین قدم در مسیر پیشگیری از اعتیاد محسوب می شود و این مهم نشان از نقش پررنگ خانواده ها در پیشگیری از ابتلا به آسیب های اجتماعی دارد.

دکتر باصری با بیان اینکه بی شک خانواده تاثیر عمیقی در رشد کودک دارد، ادامه داد: اگر محیط خانواده سالم باشد، کودک مهر و محبت را آموخته و اعتماد به نفس و احساس مسئولیت در او افزایش می یابد. 

به گفته مدیرگروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه بهتر است خانواده ها از مهارت های گوناگون برای کاهش آسیب در خانواده استفاده کنند که از جمله این مهارت ها طبق شعار سازمان جهانی بهداشت گوش دادن فعال است.

دکتر باصری با اشاره به نکاتی که می تواند به والدین در امر گوش دادن کمک کنند، توصیه کرد: برای این کار بهتر است به صحبت های کودکان علاقه و توجه نشان دهیم، صحبت کردن کودکان را تشویق کنیم، صبورانه به کودک گوش دهیم، با کودکان همدلی کنیم، به کودکان اجازه دهیم عقاید خود را ابراز کنند.

او توصیه کرد: برای برقراری ارتباط بهتر و بیشتر؛ سعی کنیم از کودکان سوالات باز بپرسیم.

 

مدیرگروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه با معرفی روزهای هفته ملی مبارزه با مواد مخدر در ایران، گفت: شنبه، دهم تیر، روز " دخانیات تهدیدی برای جوانان"، یکشنبه یازدهم تیر "دخانیات تهدیدی برای زنان"، دوشنبه دوازدهم تیر " دخانیات تهدید برای محیط زیست"، سه شنبه  سیزدهم تیر  " دخانیات تهدیدی برای توسعه پایدار"، چهارشنبه چهاردهم تیر " دخانیات تهدیدی برای سلامت"، پنجشنبه پانزدهم تیر "سفیران سلامت علیه دخانیات" و جمعه  شانزدهم تیر، به نام " نقش آموزه های دینی در کنترل مصرف دخانیات" اعلام شده است.

پایان خبر

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١١ تير ١٣٩٦ - ١٥:٥٢ / شماره خبر: ١٦٢٨١٣ / تعداد نمايش: 1036

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج