وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

به گزارش پایگاه خبری وب دا آذربایجان غربی

ارومیه/ به مناسبت روز جهانی ماما

گروه سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی


 

پنجم ماه می از سوی سازمان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین المللی مامایی، به نام روز جهانی ماما نام گذاری شده است. برای اولین بار در سال 1980، این روز به عنوان روز جهانی ماما پیشنهاد و سپس از سال 1992 به صورت رسمی به افکار عمومی جهان اعلام شد. هر سال 340.000 مادر در دنیا می میرند و میلیون ها نفر از عفونت ها و ناتوانی هایی که به خاطر پیشگیری از مادر شدن به وجود می آید، رنج می برند.

مامایی رشته کهنی است که از آغاز تولد بشر مفهوم پیدا کرد، اما امروز به یک حرفه و تلاش و حرکتی عالمانه، همراه با دانش روز تبدیل شده است.

ارائه مراقبت‌های مامایی با کیفیت بالا و تلاش در بهبود مستمر آن، عامل مهمی‌در کاهش مرگ و میر مادران است.

روز جهانی ماما فرصت مناسبی است تا در جایگاه مامایی در نظام سلامت کشور تجدید نظر صورت گرفته و نقش ماما در نظام سلامت جدی گرفته شود.

زایمان که یک تجربه حساس و مهیج و خاطره ای جذاب، شیرین و به یادماندنی برای بانوان است و با هیچ فرآیند دیگری قابل مقایسه نیست، اما بانوان باردار به مراقبت‌های خاصی نیازمندند و ضروری است مادر قبل از بارداری، در طول دوران بارداری، هنگام زایمان و پس از زایمان زیر نظر ماما یا متخصص زنان و زایمان قرار گیرد. همه این مراقبت‌ها برای تولدی سالم و طبیعی انجام می‌شود و همه تلاش‌ها برای سلامت مادر هنگام زایمان و سلامت نوزاد هنگام تولد است و مسوولیت این دو، یعنی سلامت مادر و نوزاد به عهده ماماست که شاید لازم باشد برای کمک به مادر یک شب تا صبح بیدار بماند و چشم بر هم نگذارد تا مادر طبیعی زایمان کند.

با توجه به شیفت های شب طولانی مدت و محیط کاری استرس زا، مامایی باید جزو مشاغل سخت و زیان آور شناخته شود درحالی که هنوز از مزایای این قانون برخوردار نشده است.

و اما اکنون تو ای فرشته مهربان و تو ای کلید سلامت خانواده، امروز روز تازه ای است، روزی که سپاس از عمق قلب ها برمی خیزو و می کوشد تا راه خود را بیابد و بر زبان آید.

تو نخستین رحمت الهی در نجات انسانی، قلب های پراضطراب هر مادری با نگاه های دوست داشتنی ات آرام می گیردو آمدن عزیزترین موجود زندگی را نوید می بخشد. سلام به تو که هر لحظه از زمان، حیاتی را امید می بخشی. سلام به تو که زیبایی زندگی  را نوید می دهی.

سلام به تو که نخستین نفس، نخستین نگاه، نخستین فریاد، نخستین اشک و نخستین عشق را می بینی...

روزت مبارک

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٦ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٣:٤٣ / شماره خبر: ١٨٩٩٨٧ / تعداد نمايش: 51

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج