وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

آمادگی مرکز آموزشی پژوهشی و درمانی امام علی (ع) برای اجرا طرح کمپین فشارخون

 رئیس بیمارستان امام علی(ع) بجنورد از آمادگی مرکز آموزشی پژوهشی و درمانی این بیمارستان برای اجرای طرح کمپین فشارخون خبر داد.

به گزارش وب دا، دکتر علی اسماعیلی با اشاره به انتخاب شعار "بدانیم و اقدام کنیم" برای روز جهانی فشارخون، اظهار کرد: هدف از گرامیداشت روز جهانی فشار خون، تشویق افراد به اندازه گیری فشار خون خود در منزل یا توسط کارکنان بهداشتی و ایجاد تغییرات ساده در شیوه زندگی است.

وی ادامه داد: این امر اثرات بسیار مهمی را برای جامعه و سیستم بهداشت کشورها در بر دارد و از هزینه های هنگفت درمان جلوگیری می کند.

وی با بیان اینکه روز جهانی فشار خون به علت تاکید خاص بر روی فشار خون بالا به عنوان مهم ترین عامل خطر سکته مغزی و بیماری های قلبی عروقی مطرح شده است، خاطرنشان کرد: خطر ابتلا به فشار خون در مردان در سنین بالای 50 سال بیشتر از زنان اعلام شده است.

دکتر اسماعیلی افزود: آمار شیوع ابتلا به فشار خون بالا در بانوان بعد از یائسگی افزایش می‌یابد.

وی عوامل زمینه ساز بیماری پرفشاری خون را میزان زیاد مصرف نمک، سابقه خانوادگی در افراد درجه یک فامیل، میزان چربی خون، مصرف الکل، استعمال دخانیات، کم تحرکی و چاقی، دیابت عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه فشار خون بالا پر فشاری خون هم نامیده شده است، تصریح کرد: این بیماری معضلی بزرگ برای بهداشت عمومی در تمام کشورها به شمار می آید چرا که علائم آشکاری ندارد و معمولا” شناخته نمی شود.

رئیس بیمارستان امام علی(ع) بجنورد اضافه کرد: متاسفانه راهی برای اطلاع از فشار خون وجود ندارد مگر این که توسط یک پزشک یا فردی با تجربه فشار شخص اندازه گیری شود.

دکتر اسماعیلی با تاکید بر اینکه فشارخون روز به روز تغییر می کند، افزود: اندازه گیری باید در چند نوبت و موقعیت خاص انجام شود تا به تایید برسد.

وی ادامه داد: علیرغم این که فشارخون بالا علائمی ندارد، اما می تواند آسیب مهمی به قلب و شریان ها بزند، از این جهت از مردم جامعه تقاضا می‌شود از مقدار فشارخون خود و وجود عوامل خطر و میزان آن اطلاع داشته باشد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٧ خرداد ١٣٩٨ - ١٣:٤٩ / شماره خبر: ١٩٠٩٧٢ / تعداد نمايش: 56

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج