وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در نامه وزیر بهداشت به وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید شد؛

راهبرد مخوف صنایع دخانی، علیرغم خروج آمریکا از برجام

وزیر بهداشت در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، خواستار جلوگیری از راه‌اندازی کارخانجات جدید محصولات دخانی در کشور شد.

 

به گزارش وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی در این نامه با اشاره به نامه قبلی خود به این وزارتخانه مبنی بر ابراز نگرانی از تاسیس کارخانجات تولید سیگار در کشور و مخالفت با ابتکار عمل صنعت بین‌المللی دخانیات فیلیپ موریس، خواستار جلوگیری از احداث و راه اندازی کارخانجات جدید شد.

دکتر هاشمی در این نامه یاد آور شد: در اجرای تبصره 3 ماده 102 قانون برنامه پنجم توسعه که بر اساس آن دولت مکلف شده بود اقداماتی را برای برقراری توازن تولید سیگار با مصرف انجام دهد، آن وزارت نسبت به راه‌اندازی کارخانجات با ظرفیتی به مراتب فراتر از تقاضای داخل اقدام کرده است.

وزیر بهداشت تاکید کرده است که با توجه به پایان یافتن برنامه پنجم توسعه و اقدامات انجام شده در این راستا، ترتیبی اتخاذ شود تا از راه‌اندازی کارخانجات جدید محصولات دخانی در کشور جلوگیری شود و گزارشی از آخرین وضعیت تولید دخانیات و واردات کالای دخانی در کشور، همچنین درخواست جلوگیری از ورود محصولات دخانی نوپدید به ستاد کشوری کنترل دخانیات این وزارت ارسال شود.

دکتر هاشمی در ادامه تصریح کرد: پیشنهاد تولید سیگار مارلبورو در کشور با رسمیت بخشیدن به شرکت بین المللی آمریکایی فیلیپ موریس پس از خروج این کشور از برجام و اعمال فشار برای وضع تحریم های بین المللی علیه ج . ا. ایران، حاکی از راهبرد مخوف صنایع دخانی در هدف قراردادن سلامت جوانان و زنان که بازار مستعدی برای توسعه این صنعت مرگ بار است، می باشد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه تلاش صنایع دخانی برای ورود به بازار ایران که از آن به عنوان جواهر خاورمیانه در اسناد افشا شده توسط سازمان جهانی بهداشت نام برده شده است از سال ها پیش برنامه ریزی شده بود، اظهار داشت: عوامل این صنایع پس از تصویب قانون جامع کنترل دخانیات، همواره با ابراز نگرانی از بحث قاچاق این محصولات مانع اجرای موثر کلیدی ترین راهکارهای کنترل دخانیات شامل افزایش مالیات دخانیات و درج تصاویر هشداردهنده بهداشتی با ساده سازی بسته بندی این محصولات و حذف تعابیر و نمادهای تبلیغاتی شده اند.

دکتر هاشمی افزود: بدیهی است رسمیت بخشیدن به صنعتی که برخلاف الزامات کنوانسیون کنترل دخانیات، خود را به عنوان مروج دنیای بدون دخانیات با تولید محصولات بدون دود معرفی می کند، در شرایط کنونی کشور زمینه رایزنی، تلاش و حضور این شرکت را برای گسترش مصرف دخانیات در جامعه فراهم می کند. با توجه به ایجاد ظرفیت تولید سیگار در کشور در برنامه پنجم، دیگر نیازی به ورود صنایع جدید نبوده و راهکارهای دیگری برای تبدیل وضعیت قاچاق محصولات این شرکت می بایست دنبال شود.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٧ تير ١٣٩٧ - ١٧:٢٤ / شماره خبر: ١٧٨٨٨٥ / تعداد نمايش: 557

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج