وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در سمینار هفته دیابت عنوان کرد:

شناسایی ابتلای حدود ۴ درصد از زنان باردار استان سیستان و بلوچستان به بی سرو صداترین بیماری قرن

 
 
حدود ۴ درصد از زنان باردار استان دارای دیابت بارداری هستند، لذا به منظور پیشگیری از دیابت در سال های بعد برای مادر و کودک، اجرای روند فوری درمان مادران باردار از برنامه های محوری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان محسوب می شود. 
 
به گزارش وبدا، دکتر سیدمهدی طباطبایی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در سمینار هفته دیابت با بیان این مطلب که دیابت بزرگترین اپیدمی با مرگ ومیر سالانه ۴ میلیون نفر در جهان می باشد، خاطرنشان کرد:  حدود ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال در ایران به دیابت مبتلا هستند و متاسفانه شیوع این بیماری سیر صعودی دارد.
 
دکتر طباطبایی اضافه کرد: دیابت بیماری بی سرو صدایی است که اغلب افرد دیر متوجه آن، می شوند و به تبع آن دیر تشخیص داده می شو، لذا ۵۰ درصد افرادی که واقعا بیمار هستند از بیماری خود مطلع نبوده و از ۵۰ درصد افراد مطلع از بیماری نیز تنها ۵۰ درصد از خدمات درمانی استفاده می کنند.
 
وی با تاکید بر این نکته که عدم اطلاع و اقدام برای درمان بیماری موجب بروز آسیب های جدی به چشم ها، کلیه ها، کبد، قلب و عروق و سایر اندام های فرد بیمار می شود گفت: این بیماری از یک طرف، شرایط سختی را برای ادامه زندگی بیمارانی که بیماری شان کنترل نشده باشد ایجاد کرده و از طرف دیگر هزینه های درمانی بالایی را نیز به خانواده بیمار و جامعه تحمیل می کند.
 
دکتر طباطبایی رعایت ۵ نکته توسط بیماران دیابتی را نویدبخش زندگی آرام و مشابه افراد دیگر عنوان کرد و گفت: رعایت تغذیه متناسب با بیماری، ورزش روزانه، مصرف به موقع داروها، کنترل های منظم سلامتی، شناخت بیماری و واحدهای غذایی و توجه به توصیه های درمانی مهمترین نکاتی است که رعایت آن منجر به کنترل عوارض دیابت خواهد شد.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: خدمات تشخیصی، درمانی و کنترل عوارض در ۸۹ مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و همچنین در ۳ کلینیک دیابت در شهرهای زاهدان، خاش و سراوان به بیماران دیابتی ارائه می شود.
 
گفتنی است، ۱۹ تا ۲۵ آبان ماه هر سال، هفته دیابت نامیده می شود و با توجه به نقش حمایت های خانوادگی در اتخاذ رفتارهای حفاظتی از قبیل فعالیت بدنی و تغذیه سالم، شعار هفته دیابت امسال با عنوان "دیابت و خانواده" نامگذاری شده است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٢ آبان ١٣٩٧ - ١٤:٤٢ / شماره خبر: ١٨٣٥٠٣ / تعداد نمايش: 450

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج