وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری هفتگی:

سهم فرانشیز در بیمارستان های دولتی بسیار اندک است

 
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تحریم ها گفت: بسیاری از کشورهای دنیا علاقه دارند که خطوط ارتباطی با ایران برای تبادلات مالی به ویژه در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد کنند، اما هنوز خط رسمی ارتباطی به خاطر دروغگویی آمریکایی ها ایجاد نشده است
 
به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی  در نشست خبری هفتگی با بیان این که یکی از کشورهایی که علاقمند به همکاری با ایران در حوزه سلامت است، با آمریکا مذاکره کرده و آمریکایی ها با وقاحت به این کشور اعلام کرده اند چنانچه ضمانت می دهید که داروهای تولیدی را به افراد ایرانی تحریم شده نمی دهید، تجارت با ایران مانعی ندارد، افزود: به صراحت به  مردم اعلام می کنیم که اکثریت توطئه های دشمنان را در حوزه دارو و ملزومات پزشکی نقش بر آب کرده ایم .
 
وی همچنین گفت:  امروز ۶ محصول جدید دارویی دانش بنیان و هفته گذشته ۹ داروی ضد سرطان در کشور رونمایی شد. ما مسیر رو به رشدی را طی می کنیم و میزان کمبود دارو در کشور کمتر از یک درصد اقلام دارویی و در حد معمول است.
 
سهم فرانشیز در بیمارستان های دولتی بسیار اندک است
سخنگوي وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که در بيمارستان هاي دولتي سهم فرانشيز بسيار اندك است و چنانچه بيماراني وجود داشته باشند كه تمكن مالي براي اين ميزان فرانشيز را هم نداشته باشند، مددكاري ها و خيّرين به آنها كمك خواهند كرد، افزود: در برخي بيمارستان هاي دولتي نيز خيّرين مستقر هستند و درخصوص كمك هزينه درمان به بيماران نيازمند فعاليت دارند. 
 
وی با اشاره به این که درخصوص خدمات سرپايي و بستري غير دولتي نيز خيّرين و سازمان هاي مردم نهاد و سمن ها، مراكز يا بيمارستان هايي را تاسيس كرده اند، افزود: در شرايطي كه تورم افزايش پيدا كرده و قدرت خريد مردم كاهش پيدا كند، نياز آنها به خدمات بهداشت و درمان دولتي و خيريه افزايش پيدا مي كند. 
 
دکتر حریرچی همچنین گفت: بخش خيريه در كشور نقش مهمي را در ارائه خدمات بهداشت و درمان دارد، اما در اين خصوص بايد تعداد خيريه ها در حوزه سلامت افزايش پيدا كند زيرا در مقايسه با كشورهاي اروپايي تعداد آنها بسيار كم است. 
 
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که خيّرين بيشتر در زمينه ساخت و ساز و توسعه بخش هاي بهداشت و درمان، كمك هايي را ارائه مي دهند كه اقدام خوبي است، اما بايد سعي شود تا در ارائه خدمات درماني نيز حمايت هاي بيشتري صورت گيرد و اين خدمات با تعرفه متناسب بضاعت مردم ارائه شود، افزود: خيّرين به دلايل مختلف ترجيح دادند مراكز درماني خيريه به صورت خودگردان اداره شوند، به همين دليل تعرفه در اين مراكز از تعرفه بخش دولتي بيشتر و نزديك به تعرفه بخش خصوصي شد به طوري كه تعرفه در بخش خيريه به ٢ تا ٣ برابر بخش دولتي رسيد.
 
دکتر حریرچی در ادامه با اشاره به این که بيماراني كه بضاعت مالي خوبي ندارند، توان پرداخت تعرفه بخش دولتي را هم ندارند، بنابراين درخواست ما از خيّرين اين است كه به اين موضوع توجه كنند، گفت: درحال حاضر ٣٨ بيمارستان خيريه با ٤ هزار و ٤٨٠ تخت در كشور وجود دارد كه ٣.٢ درصد تخت هاي كشور را شامل مي شود.
 
اگر هزینه ای برای زایمان طبیعی در بیمارستان های دولتی دریافت شده، مردم می توانند برای پیگیری تخلفات، آن را به سامانه 190 وزارت بهداشت اطلاع دهند
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که زایمان طبیعی در کشور به صورت رایگان است، اما ممکن است که یک نوزاد در بیمارستان دولتی به صورت زایمان طبیعی متولد شده باشد و نیاز به خدمات درمانی مانند NICU یا مراقبت های ویژه نوزادان داشته باشد که این موضوع، هزینه هایی را به همراه دارد، افزود: اگر هزینه ای برای زایمان طبیعی در بیمارستان های دولتی دریافت شده، مردم می توانند برای پیگیری تخلفات، آن را به سامانه 190 وزارت بهداشت اطلاع دهند.
 
دکتر حریرچی همچنین گفت: متاسفانه فرهنگی در بین مردم شکل گرفته و تقویت شده که عده ای برای زایمان و تولد فرزندان خود از شهرهای اطراف به تهران و کلانشهرهای کشور مراجعه می کنند تا در مقابل نام محل تولد در شناسنامه، نام تهران یا کلانشهرها ثبت شود، اما این ارجاعات، مشکلاتی را برای این شهرها به وجود آورده است .
 
وی همچنین افزود: شهرهای اطراف تهران و کلانشهرهای کشور، به تخت های جدید تجهیز شده اند به طوری که در طول 5 سال گذشته 30 هزار تخت بیمارستانی جدید در کشور به ویژه در شهرهای کوچک و اطراف کلانشهرها ساخته شده است.
 
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه افزود: در تهران، تراکم بیماران زیاد است و برخی مادران باردار به خاطر چشم و هم چشمی به بیمارستان های خصوصی مراجعه کرده و به سمت زایمان سزارین راهنمایی می شوند که علاوه بر هزینه های زیاد برای زایمان آنها، ممکن است هزینه های دیگری برای ارائه خدمات درمانی دیگر مانند NICU به همراه داشته باشد، لذا بسیاری از آنها زمانی که از عهده تامین هزینه های اضافی درمانی در بیمارستان های خصوصی بر نمی آیند با وزارت بهداشت تماس می گیرند تا امکان ادامه روند درمان و پذیرش در بیمارستان های دولتی برای آنها فراهم شود.   
 
دکتر حریرچی  همچنین افزود: زایمان و صدور محل شناسنامه در تهران، فضل و برتری برای افراد نیست و علاوه بر تحمیل هزینه های زیاد، میزان سزارین را نیز افزایش می دهد چراکه در تهران تمایل بیشتری به انجام سزارین وجود دارد.
 
وی با بیان این که سال گذشته یک میلیون و 487 هزار زایمان منجر به تولد در کشور ثبت شد و از نظر کاهش آمار مرگ مادران باردار و عوارض زایمان، از جمله کشورهایی با آمارهای درخشان در دنیا هستیم و متخصصان بسیار خوبی در شهرستان ها مشغول به ارائه خدمات هستند، گفت: بخشی از مراجعات مادران باردار برای زایمان در تهران به دلیل برخی اعتمادسازی های کاذب در تهران و استقرار بیشتر از 50 درصد از متخصصان در تهران است.
 
در 8 ماه نخست سال 97، تورم حوزه سلامت به طرز معنی داری از ‏تورم عمومی جامعه کمتر شده است
 
سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که یکی از اقدامات بسیار ‏درخشان حوزه سلامت این است که سال 97 اولین سالی است که در 8 ماه نخست سال، تورم حوزه سلامت به طرز معنی داری از ‏تورم عمومی جامعه کمتر شده است، افزود: این موضوع، هم در تورم ماهانه، هم در تورم نقطه به نقطه ‏و هم در تورم سالانه خود را نشان داده است كه نتیجه سیاست گذاری وزارت بهداشت، دولت و ارائه دهندگان خدمت بوده است.
 
دکتر حریرچی در ادامه  گفت: ممکن است گفته شود که این موضوع به خاطر بالا بودن تورم سایر اقلام است، در حالی ‌که تجربه سال 91 و 6 ماهه ‏ابتدایی سال 92 نشان می‌ دهد سال‌ هایی که تورم عمومی زیاد می‌ شود، تورم حوزه سلامت از آن بيشتر می‌شود.
 
90 درصد از بیمارستان های دولتی کشور از 75 درصد از بیمارستان های خصوصی تهران از نظر امکانات، تجهیزات و هتلینگ شرایط بهتری دارند
 
سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که 90 درصد از بیمارستان های دولتی کشور از 75 درصد از بیمارستان های خصوصی تهران از نظر امکانات، تجهیزات و هتلینگ شرایط بهتری دارند، افزود: کیفیت درمان در بیمارستان های دولتی به طور متوسط برابر یا بالاتر از کیفیت درمان در بیمارستان های خصوصی است. 
 
وی در ادامه  با بیان این که متاسفانه این باور اشتباه وجود دارد که در مراکز درمانی شیک تر، خدمات درمانی با کیفیت بیشتری ارائه می شود، افزود: چون استانداردهای زندگی در تهران بالاتر است، برخی از پزشکان ترجیح می دهند که در تهران زندگی و فعالیت کنند که این به تراکم بیماران در تهران منجر می شود .
 
دمتر حریرچی با اشاره به این که اکثر درمان بیماری ها در کشور انجام می شود و موارد استثنایی وجود دارد که درمان خاصی برای آنها در ایران وجود ندارد که در شورای عالی پزشکی برای تعداد بسیار محدودی که به این درمان ها نیاز دارند، تصمیم گیری می شود و بیمار را به خارج از کشور اعزام می کنیم، گفت: برخی از افرادی که برای درمان به خارج از کشور مراجعه می کنند، تحت تاثیر کلاهبرداری بعضی روش های درمانی در تعدادی از کشورها قرار می گیرند و برخی دیگر نیز به دلایل پزشکی به خارج از کشور نمی روند بلکه به دلایل فرهنگی و اخذ اقامت از طریق تولد فرزند در کشور خارجی به این کشورها مراجعه می کنند.
 
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که یکی از مشکلاتی که قبل از طرح تحول سلامت در کشور وجود داشت و در طرح تحول سلامت برای آن هدف گذاری کرده ایم این است که مادران باردار باید از احترام و کرامت انسانی برخوردار باشند، افزود: ایران تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت با 56 تا 60 درصد سزارین، یکی از کشورهایی بود که بیشترین آمار در این زمینه را داشت. در برخی موارد شاهد هستیم که تعدادی پزشک که نمی توانند در ساعات شب و نیمه شب و ایام تعطیل، برای مادران باردار، زایمان انجام دهند، انجام سزارین را در ساعات اداری و یا از 9 صبح تا 1 بعدازظهر برنامه ریزی می کنند. 
 
وی همچنین گفت: 2000 اتاق تک نفره زایمان در کشور به صورت سوئیت ساخته شده است و هر کدام از این واحدها، 305 تا 40 متر مساحت دارد که مادران باردار به صورت اختصاصی در آنها بستری می شوند و همراهان و همسر آنها نیز می تواند در این واحدها حضور داشته باشد و خوشبختانه امکان زایمان در آب و بدون درد نیز فراهم شده است و ماماها و متخصصان زنان برای زایمان به واحدهای اختصاصی زایمان می روند و در همان اتاق ها، زایمان انجام می شود .
 
 تعرفه زایمان طبیعی بیشتر از سزارین در نظر گرفته شده و امیدواریم که متخصصان زایمان و بیهوشی نیز در زمینه گسترش زایمان طبیعی، به ما کمک بیشتری کنند
 
دکتر حریرچی با بیان این که تعرفه زایمان طبیعی بیشتر از سزارین در نظر گرفته شده و امیدواریم که متخصصان زایمان و بیهوشی نیز در زمینه گسترش زایمان طبیعی، به ما کمک بیشتری کنند، افزود: برخی از بیمارستان های خصوصی نیز آموزش های حین زایمان درخصوص زایمان طبیعی را به مادران ارائه می دهند و سال گذشته 520 هزار مادر تحت آموزش های زایمان طبیعی قرار گرفتند. 
 
وی همچنین گفت: در حال حاضر، میزان سزارین در کشور به حدود 49.6 درصد و میزان زایمان طبیعی به 50.4 درصد رسیده است، اما میزان مطلوب سزارین در برخی از کشورهای پیشرفته دنیا بین 10 تا 15 درصد است و در بعضی  از کشورها مانند هلند نیز، زایمان طبیعی در منزل در حال گسترش است.
 
بيمه سلامت باید نقش پوياتري ايفا كند
 
سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص بودجه این وزارتخانه در سال 98 گفت: محدودیت‌ های سال آتی از لحاظ فروش نفت و نقل و انتقال ‏ارز و سقف بودجه را که انقباضی بسته می‌شود، درک می‌ کنیم، ولی موضوعات مختلفی در این زمینه وجود دارد.
 
وی همچنین گفت: گفته می شود ‏ضروری‌ ترین، بهترین و اجتناب ناپذیرترین زمان برای توجه به بودجه بهداشت و درمان، مواقعی است که خانوارها با کاهش قدرت ‏خرید به علت تورم یا رکود یا سایر مشکلات اقتصادی مواجه می‌شوند، یعنی وقتی منابع مالی مردم اندک باشد، اتکای بیشتری به بیمه و ‏خدمات دولتی پیدا می‌کنند.
 
وقتي منابع مالي مردم اندك باشد، اتكاي آنها به بيمه و خدمات دولتي افزايش پيدا مي كند
 
دکتر حریرچی با بیان این که وقتي منابع مالي مردم اندك باشد، اتكاي آنها به بيمه و خدمات دولتي افزايش پيدا مي كند. تجربه سال ٩١ و بحران هايي كه در آن سال وجود داشت، به گونه اي بود كه در سالهای بعد منجر به قبول طرح تحول سلامت شد، افزود: تحول در نظام  سلامت و اقدامات حمايتي در زمينه بهداشت و درمان موضوعي بود كه از سال ها قبل توسط مديران بهداشت و درمان و وزراي بهداشت قبلي مطرح مي شد و دكتر روحاني اولين كانديدای رياست جمهوري بود كه موضوع سلامت، خدمات بهداشتي و درماني و بيمه را جزو اولويت هاي خود مطرح كرد.
 
وی همچنین گفت: وزارت بهداشت بیش از 460 هزار نیرو دارد که دولت مطابق سایر کارکنان، توجه جدی به معیشت این افراد ‏دارد و در اخباری که درباره میزان افزایش اعتبارات درخصوص حقوق شنیده می‌شود، کارکنان بهداشت و درمان نیز مشمول خواهند ‏بود.
 
دکتر حریرچی  با اشاره به این که در اين شرايط انتظار داريم كه بيمه سلامت نقش پوياتري ايفا كند، چراكه بيمه سلامت علاوه بر اينكه نقش مستقيم در حوزه بيمه كاركنان دولت دارد، نقش كليدي نيز در پوشش و حمايت از مردم بي بضاعت كه توان پرداخت حق بيمه را نيز ندارند، دارد، افزود: بايد در اين مقطع تمهيداتي انديشيده شود تا افراد بيشتري بيمه شوند و از طرفي افراد بيمه شده نيز خدمات بيشتري با حمايت مالي بيشتري دريافت كنند.
 
وی افزود: برنامه پنجم و ششم توسعه و قانون احکام دائمی برنامه‌ های توسعه‌ای کشور می ‌گوید بودجه سازمان بیمه سلامت باید براساس حق بیمه تعیین شود. در عین حال از آنجایی که حق بیمه روستاییان و بیمه شدگان رایگان، براساس هفت درصد حداقل قانون کار تعیین شده، برای بودجه هم باید همین میزان در نظر گرفته شود.
 
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که تجربه بین ‌المللی نشان می‌ دهد که یا حق بیمه باید افزایش یابد یا دولت حق بیمه را از طریق یارانه و سوبسید افزایش داده و تامین کند. البته شرایطی که دولت و ملت به دلیل تحریم‌ های ناجوانمردانه گرفتارش هستند هم، قابل درک است، افزود: در عین حال، دولت و رییس جمهور در این زمینه دستوراتی داده‌ اند تا بودجه حوزه سلامت و وزارت بهداشت با توجه به روندهایی که از قبل مورد توافق قرار گرفته بود، حفظ شده و آسیبی به آن وارد نشود./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٢ آذر ١٣٩٧ - ١٥:٠٥ / شماره خبر: ١٨٤٣٠٣ / تعداد نمايش: 841

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج