وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی:

تاکید و تمرکز اصلی وزارت بهداشت بر مقدم بودن پیشگیری بر درمان است

 
وزير بهداشت گفت: بیماری های غیرواگیر بر خلاف بیماری های عفونی، با واکسن قابل درمان و پیشگیری نیست و باید شیوه زندگی نادرست مردم تغییر کند که این کار با همکاری های بین بخشی و تقویت آموزش همگانی امکان پذیر است.
 
 
به گزارش وبدا، دكتر سعيد نمكي در سفر به استان قم و در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی، اظهار كرد: سیاست کلی ما ادامه طرح تحول نظام سلامت است چون این طرح در کاهش هزینه های بستری و بیمارستانی، رسیدگی به وضعیت بيماران و تامین داروهای بیماران خاص و صعب العلاج، ماندگاری پزشکان در مناطق محروم موفق بوده است.

وزير بهداشت افزود: اجرای طرح تحول نظام سلامت مقدماتی مانند پرونده الکترونیک سلامت، راهنماهای بالینی، پزشکی خانواده و نظام ارجاع برای اجرا و اقتصادی شدن نياز دارد که باید اجرایی شود، حتی در کشورهایی که درآمد سرانه 50 تا 60 هزار دلار دارند، بیماران برای دریافت خدمات مورد نیاز باید مراحل مختلفی را طی کنند.

دكتر نمكي با بيان اينكه تاکید و تمرکز اصلی ما بر مقدم بودن پیشگیری بر درمان است، عنوان كرد: 28 سال پیش که معاون وزارت بهداشت بودم با توسعه خانه بهداشت، واکسیناسیون و مراقبت از سلامت مادران و نوزادان، توانستیم در بین 23 کشور شرق مدیترانه رتبه اول را بدست آوريم.

وزير بهداشت يادآور شد: امروز مشکل اصلی نظام های سلامت دنیا، بیماری های غیرواگیر مانند دیابت، سرطان، فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی است .

دكتر نمكي بيان كرد: هزینه یک شب بستری در CCU و ICU در برخی کشورهای دنیا، 1000 دلار و هزینه یک دوره شیمی درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان به اندازه یه دوره واکسیناسیون یک شهرک مسکونی است.

وزير بهداشت ادامه داد: بیماری های غیرواگیر بر خلاف بیماری های عفونی، با واکسن قابل درمان و پیشگیری نیست و باید شیوه زندگی نادرست مردم تغییر کند که این کار با همکاری های بین بخشی و تقویت آموزش همگانی امکان پذیر است.

دكتر نمكي درخصوص حوزه آموزش پزشكي تصريح كرد: در حوزه آموزش پزشکی برنامه های ویژه ای داریم و با توجه به جایگاه مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت، دانشجویان گروه های پزشکی باید حضور بیشتری در جامعه داشته باشند.

دانشجویان پزشکی، بیمارستان محور تربیت می شوند نه جامعه محور

وزير بهداشت با بيان اينكه دانشجویان گروه پزشکی در طول تحصیل با بزرگان طب دنیا آشنا می شوند، اما از بزرگان طب ایرانی مانند ابن سینا، رازی و جرجانی آشنایی چندانی ندارند، گفت: دانشجویان پزشکی، بیمارستان محور تربیت می شوند نه جامعه محور. دانشجوی رشته دندانپزشکی با یونیت های دندانپزشکی مانوس است و آموزش می بیند و حضوری در جامعه ندارد و از مشکلات دهان و دندان در روستاها آگاهی ندارند که در این زمینه بازنگری خواهد شد.

دكتر نمكي با بيان اينكه بیوت مراجع عظام تقلید، ملجا و پناهگاه مردم است، عنوان كرد: علیرغم تحریم های ظالمانه و فشارهای اقتصادی، به هیچ عنوان نخواهیم گذاشت هزینه های مردم در خدمات بهداشتی و درمانی افزایش یابد. 

دكتر نمكي گفت: سال آینده سبد خانوارها محدودتر می شود و ممکن است مردم بسیاری از خدمات مورد نیاز را نتوانند دریافت کنند، اما نباید این محدودیت شامل خدمات حوزه سلامت شود، بنابراين به دنبال کاهش هزینه های بهداشتی و درمانی برای کشور هستیم، اما خدمات را به سمت تهیدستان می بریم.

وزير بهداشت در پايان تاكيد كرد: هدف ما توزیع عادلانه منابع در حوزه سلامت است و به هیچ عنوان به دنبال افزایش هزینه ها و پرداختی مردم در حوزه سلامت نیستیم.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ١٨ بهمن ١٣٩٧ - ١٨:٠٥ / شماره خبر: ١٨٦٨٥٢ / تعداد نمايش: 846

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج