وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

آیت الله مکارم شیرازی در دیدار وزیر بهداشت:

مردم به طرح تحول سلامت امیدوار شده اند، این طرح نباید متوقف شود

 
 
آیت الله مکارم شیرازی گفت: مردم به طرح تحول سلامت امیدوار شده اند، تاکید ما این است که طرح تحول سلامت نباید متوقف شود، اما باید اصلاح و مشکلات آن برطرف شود.
 
به گزارش وبدا، آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا(س) و گرامیداشت دهه مبارک فجر، با تاکید بر اهمیت موضوع طرح تحول سلامت، اظهار کرد: مردم به طرح تحول سلامت امیدوار شده اند، تاکید ما این است که طرح تحول سلامت نباید متوقف شود، اما باید اصلاح و مشکلات آن برطرف شود.
 
وی افزود: هرچند مشکلات مالی و بودجه ای وجود دارد، اما باید به گونه ای برنامه ریزی شود که مردم در این زمینه کمتر دچار مشکل شوند.
 
آیت الله مکارم شیرازی، خطاب به وزیر بهداشت تاكيد كرد: طرح تحول سلامت و اصلاح اشکالات را جدی بگيريد، شما با رای بالای نمایندگان مجلس وزیر شده اید و باید قاطعانه خواسته های مردم را دنبال کنید.
 
وی در ادامه سخنانش با اشاره به مقدم بودن امر پیشگیری بر درمان، تصریح کرد: باید با استفاده از ظرفیت رسانه ملی و دیگر رسانه ها و بهره گیری از ظرفیت هنر، آموزش های لازم را به مردم و جامعه ارائه دهید.
 
آیت الله مکارم شیرازی، بزرگان اسلامی را در زمینه طب صاحب نظر دانست و يادآور شد: اگر تاریخ علم را جزو دروس دانشگاهی قرار دهند، معلوم می شود که بزرگان ما در زمینه طب و علوم دیگر حرف های مهمی برای گفتن داشته اند و کتب بوعلی سینا سال ها در مراکز و دانشگاه های غرب تدریس می شد.
 
وي بيان كرد: دانشمندان مسلمان در زمینه علوم و در عرصه های مختلف جزو پیشگامان بوده اند؛ اما در دورانی نیز به دلايل مختلف دچار عقب ماندگی شده ایم، این مساله باید به درستی آسیب شناسی و برای نسل جوان و دانشجویان تبیین و جبران شود.
 
آیت الله مکارم شیرازی در ادامه با اشاره به موضوع طب سنتی نيز گفت: طب سنتی ما قابل حذف نيست، چراكه در اين زمينه، از پنج هزار سال قبل، دانشمندان تجربه و ایده های خود را روی هم گذاشته اند، این طب نقاط قوتی دارد و نباید به کلی آن را رد کرد؛ شاید اشكال كار آنجاست که افرادی بدون صلاحیت های لازم وارد میدان طب سنتی شده اند، لذا باید برنامه ای طراحي شود که افراد واجد صلاحیت با در دست داشتن مدارک لازم وارد این عرصه شوند.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که نباید با چشم و گوش بسته به غربی ها توجه كنيم، عنوان كرد: ما خطوط قرمزی داریم که نباید در این زمینه کوتاه بیاییم. اخیرا کتابی به نام سلامت در سال 2015 منتشر شده که ظاهرا برگرفته از نوشته های غربی ها است و بسیاری از خطوط قرمز ما را در هم شکسته و پیشنهادهای نامعقولی در آن دیده می شود، دوستان ما آن را بررسی کرده اند و نقاط ضعفش را یادداشت كرده اند که اين مطالب را به دكتر نمكي مي دهيم تا دستور دهند مورد بررسی قرار گیرد.
 
آيت الله مكارم شيرازي در پایان با اشاره به آمار بالای مرگ و مير ناشی از استعمال دخانیات در كشور، تصریح کرد: طبق اظهار نظر افراد مطلع، اكثر بيماري ها از مصرف سیگار و مواد دخاني نشات می گیرد، به طوري كه سالانه، 40 هزار نفر در کشور ما بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند؛ از سوی دیگر پایین آمدن سن استعمال سیگار نیز نگران کننده است؛ وزارت بهداشت باید در این خصوص چاره اندیشی کند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ١٨ بهمن ١٣٩٧ - ١٨:٥٠ / شماره خبر: ١٨٦٨٥٤ / تعداد نمايش: 486

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج