وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد:

ضرورت استفاده از تمامی توانمندی ها در تحقق اهداف بسیج ملی کنترل فشار خون بالا


رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و رییس ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در استان فارس در جلسه ستاد اجرایی بسیج ملی فشار خون بالا که با حضور دست اندرکاران سلامت در کلان منطقه پنج کشور و روسا و مدیران ادارات و NGOهای استان فارس برگزار شد، از اعضای این ستاد خواست تا تمامی توان خود را برای شناسایی مبتلایان به فشارخون بالا در استان، به کار گیرند.

به گزارش وبدا، در این جلسه که با حضور رییس، معاونان و مدیران دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاونان بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی، روسا و مدیران ادارات و  NGOهای استان فارس به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد، راهکارهای تحقق اهداف بسیج ملی کنترل فشارخون بالا مورد بررسی قرار گرفت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و رییس ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در استان فارس در این نشست با تاکید بر اولویت موضوع پیشگیری بر درمان بیماری ها گفت: شناسایی بیماران مبتلا به فشار خون بالا از اهمیت بسیاری برخوردار است و شناسایی این افراد، بسیاری از بیماری ها را پوشش می دهد و از بروز این بیماری ها و پیامدهای ناشی از آن ها پیشگیری می کند.

دکتر علی بهادر با اشاره به اهمیت تعامل و مشارکت تمام افراد و سازمان ها برای اجرای پویش ملی کنترل فشارخون افزود: مساله تامین سلامت مردم، محدود به دانشگاه علوم پزشکی نیست و تمام افراد، ادارات و سازمان ها باید در زمینه ارتقای سلامت، مشارکت کنند.

وی اضافه کرد: در اجرای این پویش ملی، برای هر گروه و سازمان وظایفی مشخص شده و این پویش با همکاری تمام سازمان های مربوطه انجام می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اجرای برنامه پزشکی خانواده از سال های گذشته در استان فارس و شناسایی بسیاری از بیماران مبتلا به فشار خون در استان، بر اهمیت شناسایی سایر افراد مبتلا به فشار خون بالا تاکید کرد و اجرای اینگونه پویش ها را برای شناسایی و درمان سایر بیماری ها مفید عنوان کرد.

معاون بهداشت و دبیر ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه  با بیان اینکه برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در کشور با ابتکار و طراحی دکتر  سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با توجه به ضرورت های حوزه سلامت کشور آغاز می شود، به یک مطالعه تحقیقی در سال ۹۵ اشاره کرد که براساس یافته های این پژوهش، حدود ۳۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال کشور مبتلا به فشار خون هستند.

 دکتر عبدالرسول همتی با اشاره به اینکه استان فارس در این زمینه نسبت به سایر استان ها در جایگاه بهتری قرار گرفته، افزود: پایش های انجام شده نشان می دهد از هر سه نفر جمعیت کشور، یک نفر مبتلا به فشار خون بالاست و مطلب نگران کننده این است که از همین تعداد، چیزی حدود ۴۰ درصد، از بیماری خود اطلاع نداشتند و نیمی از افرادی که از فشار خون خود اطلاع داشتند و تحت درمان بودند، دارو استفاده نمی کردند، بنابراین کار اجرای این پویش ملی حساس تر و سنگین تر می شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: شناسایی بیمار مبتلا به فشار خون به تنهایی کافی نیست و در این زمینه باید برای خدمات بهورزان، مراقبان سلامت، تایید پزشک، دریافت مراقبت های لازم درمانی و مصرف داروی کنترل فشار خون، برنامه ریزی شود.

دکتر همتی با اشاره به اینکه حدود ۵۰ درصد جمعیت کشور را افراد بالای ۳۰ سال تشکیل می دهند گفت: در این پویش ملی، پنجاه درصد از این افراد، به عنوان جمعیت هدف تعیین شده است و این جمعیت معادل حدود ۲۰ میلیون نفر در کشور و حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در استان فارس است.

 به گفته دبیر ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اجرای برنامه پزشکی خانواده شهری در استان فارس با کمک مراقبان سلامت در کنار پزشکان خانواده، استان فارس را در این زمینه، در کشور پیشگام ساخته و تاکنون حدود ۲۷۷ هزار بیمار مبتلا به فشارخون بالا در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز شناسایی شده اند.

وی، این جمعیت را معادل حدود ۵۷ درصد جمعیت هدف عنوان کرد و اظهار داشت: بر این اساس، در حال حاضر، دانشگاه علوم پزشکی شیراز شناسایی ۴۳ درصد باقی مانده را بر عهده دارد و نسبت به سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور، پیشگام تر است.

دکتر همتی در مورد روند شناسایی این افراد، بیان کرد: این افراد با اطلاع رسانی، آگاه سازی و آموزش پزشک و مراقبان سلامت، به پایگاه ها و مراکز بهداشتی مراجعه کرده و از فشار خون خود آگاه شده اند و مراقبت های لازم را دریافت کردند و در این پویش ملی باید افراد جدید شناسایی شوند.

 معاون بهداشت دانشگاه گفت: اجرای این طرح از 27 اردیبهشت همزمان با روز جهانی قلب و فشار خون آغاز می شود و تا 15 تیر به مدت شش هفته ادامه دارد. برای دو هفته نخست طرح، کار اطلاع رسانی و آگاه سازی پیش بینی شده است تا در این دو هفته فضای عمومی در استان به گونه ای آماده شود که هر فرد بالای ۳۰ سال به روش های مختلف از اجرای این طرح آگاه شده باشد. چهار هفته بعدی نیز برای غربالگری در نظر گرفته شده است و آمادگی ارائه خدمات لازم به تمام جمعیت بالای ۳۰ سال در حال فراهم آمدن است.

دکتر همتی تاکید کرد: اگر عزم و اراده بزرگی پشت این طرح نباشد، اهداف آن محقق نمی شود، بنابراین اجرای این طرح ملی نیازمند مشارکت همگانی است.

وی از صدا و سیما، استانداری، روحانیون، ادارات و سازمان ها به عنوان یاوران دانشگاه در امر اطلاع رسانی اجرای این طرح نام برد و اضافه کرد: داروخانه های سطح کشور از مکان هایی است که برای غربالگری و بحث اطلاع رسانی در نظر گرفته شده است، همچنین بسیج جامعه پزشکی، سازمان نظام پزشکی و سازمان نظام پرستاری از دیگر همراهان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در این طرح هستند؛ در تمام بیمارستان ها پایگاه های غربالگری ایجاد می شود، در استان فارس نیز هزار خانه بهداشت، ۵۰۰ مرکز و پایگاه جامع سلامت، هزار پایگاه پزشکی خانواده و پایگاه های سیار در اجرای این طرح، مشارکت دارند.

دبیر ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا دانشگاه، از اختصاص یک سیستم مانیتورینگ برای پایش اجرای این طرح در استان فارس و سطح کلان منطقه پنج خبر داد و افزود: اهداف این طرح در این سیستم به صورت روزانه پایش می شود و گزارش پایش ها به دانشگاه های کلان منطقه ارسال می شود.

دکتر همتی از مراجعه افراد به پایگاه های ثابت مستقر در مراکز و پایگاه های جامع سلامت، پایگاه های سیار سطح شهر مانند داروخانه ها و مراکز پرتردد مانند پارک ها و مراکز خرید و خوداظهاری افراد با گزارش سنجش فشار خون به کمک نرم افزار تلفن همراه و ثبت اطلاعات فرد در سامانه الکترونیکی «سیب»، به عنوان سه روش انجام غربالگری فشار خون بالا نام برد.

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز شعار بسیج ملی کنترل فشار خون بالا را «فشار خون: بدانیم و اقدام کنیم» اعلام کرد و گفت: در سال ۲۰۱۷ میلادی، حدود ۱۰ میلیون نفر در دنیا به دلایل مرتبط با فشار خون بالا، جان خود را از دست داده اند. بیماری فشار خون بالا، اصلی ‌ترین عامل خطر قابل تغییر برای ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری های قلبی، بیماری های مزمن کلیه و سکته‌ مغزی در جهان و ایران است.

 دکتر فریبا مرادی افزود: براساس پیمایش ملی در سال میلادی ۲۰۱۶، حدود یک سوم جمعیت بزرگسالان ایران از فشار خون بالا رنج می برند و با به روز رسانی سخت ‌گیرانه راهنمای بالینیAmerican Heart Association  در سال ۲۰۱۷، بیش از نیمی از جمعیت ایران (۵۳.۷ درصد) دچار پرفشاری خون هستند.

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشت دانشگاه، در ادامه با اعلام آماری نگران کننده در این زمینه، گفت: از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶ میلادی، شیوع پرفشاری خون در ایران حدود سه برابر شده است.

دکتر مرادی، اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر را شامل سه نوع اهداف مشابه با اهداف سازمان بهداشت جهانی، اهداف متفاوت با اهداف سازمان بهداشت جهانی و اهداف اختصاصی ایران برشمرد و گفت: اهداف اختصاصی ایران، به صفر رساندن میزان Trans Fatty Acid در روغن های خوراکی و محصولات غذایی، بیست درصد کاهش نسبی در میزان مرگ و میر ناشی از سوانح و حوادث ترافیکی، ۱۰ درصد کاهش نسبی در میزان مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر و بیست درصد افزایش دسترسی به درمان بیماری های روانی را شامل می شود./۱۰۲

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٣ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٢:٠٠ / شماره خبر: ١٩٠٣٠٢ / تعداد نمايش: 394

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج