وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در بازدید هیات عمانی از ابتکارات و ساختارهای اجتماعی سلامت در تهران مطرح شد:

عدالت در دسترسی به امکانات شهری برای همه


هیاتی بلندپایه از کشور عمان شامل شهرداران شهرهای ضنک، مصیره، الرستاق، سمائل و صحار، دبیر بخش CBI در استان ظهیرا، مدیرکل همکاری‌های خدمات سلامت استان ظفار، دبیر بخش CBI در استان مسقط و هماهنگ‌کننده شهر سالم در استان صور، با همراهی رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی و همکارانی از وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی از رصدخانه شهری پایتخت در مجموعه برج میلاد بازدید و با شهردار و رییس شورای شهر تهران دیدار کردند.

به گزارش وبدا، در این بازدیدها اعضای هیات عمانی با توانایی رصدخانه در پایش موضوعاتی از قبیل جمعیت تهران، تراکم جمعیت، سطح درآمد، دهک رفاهی، سینماها، فرهنگسراها، دسترسی به سینماها، قیمت املاک، نوسازی بافت فرسوده، کیفیت زیست‌محیطی، کیفیت زندگی، روشنایی معابر، آلودگی صوتی، آتش‌نشانی، وضعیت مسیل‌ها و حریم گسل‌ها آشنا شدند.

محمدرضا واعظ مهدوی معاون سابق برنامه‌ریزی شهرداری تهران ضمن همراهی هیات عمانی در این بازدیدها با اشاره به اینکه در برنامه‌ریزی علاوه بر مدیریت مسایل شهری مثل ترافیک، نظافت شهری و خدمات شهری به کاهش نابرابری‌ها و ارتقای کیفیت زندگی مردم نیز توجه داشتیم، گفت: امروزه هدف برنامه‌ریزی در نظام‌های پیشرفته جهان برقراری عدالت است. ثروتمندان و گروه‌های برخوردار مشکلات خودشان را حل می‌کنند، ولی فقرا و محرومان باید مورد حمایت دولت‌ها قرار داشته باشند.

وی ادامه داد: تلقی ما این است که برخورداری از امکانات شهری باید برای همگان باشد، به همین دلیل کاهش نابرابری‌ها را هدف‌گذاری کردیم. با کمک سازمان جهانی بهداشت با مدلی آشنا شدیم که در انستیتو «کوبه» ژاپن تدوین شده و هدف آن نیز کاهش نابرابری‌ها بود. این مدل عمدتا برای شهرهای بزرگ طراحی شده بود و به urban heart  یا به‌طور خلاصه عدالت در شهر (Urban Health Equity Assessment and Response Tool) نامیده می شود.

واعظ مهدوی گفت: ما این مدل را براساس شرایط شهر تهران، بومی و همزمان با چند شهر بزرگ دیگر در دنیا عملیاتی کردیم. در این مدل حوزه اجتماعی را به شش حیطه یا دامنه با عناوینی مانند حیطه زیرساخت‌های شهری، حیطه حکمرانی یا مسئولیت‌پذیری شهری (گاورننس)، حیطه مسایل اجتماعی مثل سواد، بهداشت و بیماری‌ها، حیطه اقتصادی مثل فقر، تورم، بیکاری و مسایلی از این قبیل و حیطه کیفیت زندگی و سلامت روان و تغذیه تقسیم شده است.

وی در ادامه افزود: برای هر کدام از این حیطه‌ها تعدادی شاخص تعریف کردیم و جمعا حدود ۵۴ شاخص استنتاج شد و این ۵۴ شاخص را در سراسر تهران اندازه‌گیری کردیم. با توجه به اینکه ٢٢ منطقه و بیش از ٣٧٠ محله در تهران داریم، تمام این ۵۴ شاخص را در ٣٧٠ محله محاسبه و وضعیت هر کدام از شاخص‌ها را در هر محله با یکدیگر مقایسه کردیم و در این زمینه، بیش از ۵٠ استاد دانشگاه و حدود ۴٠٠ کارشناس با ما همکاری داشتند.

واعظ مهدوی همچنین ضمن ارائه چند نقشه استخراج‌شده از تحقیقات علمی این مدل را بر روی یک سطح سه بعدی از تهران نشان داد که وضعیت مصرف دخانیات، وضعیت پوکی استخوان، سکته قلبی، سواد مردان، سواد زنان و وضعیت عمومی و وضعیت اجتماعی شهروندان را با تقسیم‌بندی محلات، اظهار داشت: در این نقشه‌ها هر محله که در مورد هر شاخص وضعیت ناخوشایندتری داشت، به رنگ قرمز نشان داده شده بود و محلاتی که وضعیت متوسط داشتند با رنگ زرد و محلات کم‌خطر با رنگ سبز نشان داده شده بودند.

وی پس از نمایش نقشه سواد در شهر گفت: اگر به این نقشه دقت کنید، می‌بینید خطی تهران را به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم می‌کند که نشان می‌دهد نیمه جنوبی مشخصا و بدون هیچ تردیدی به توجه بیشتر نیاز دارد.

واعظ مهدوی در پایان خاطرنشان کرد: مشابه این برنامه در تعدادی از کلان‌شهرهای دیگر نیز در دست اجرا است و برنامه‌ای نیز برای مداخلات اجتماع محور بر همین اساس تنظیم و اجرا شد. مجموع و تلفیق ۵۴ شاخص در این نقشه نشان داده می‌شود و در بودجه‌بندی شهر تهران این محلات قرمز بودجه بیشتری دریافت کردند.

در ادامه این بازدید، زینب نصیری مدیرکل سلامت شهرداری تهران، گفت: ما در شهر تهران بر روی سلامت شهری کار می‌کنیم، این یعنی تمام مولفه‌های اجتماعی و محیطی که بر سلامت شهروندان تاثیر می‌گذارد و تمام موضوعات مرتبط با حمل‌ونقل عمومی و عمران شهری که بر سلامت جسمی و روانی مردم تاثیرگذار است را ازطریق روش‌هایی علمی و تخصصی دنبال می‌کنیم.

وی خاطرنشان نشان کرد: سنجش عدالت در سلامت جزو برنامه‌هایی است که در ادامه اتفاق خواهد افتاد. احصای شاخص‌های سلامت روان تهران نیز در برنامه سوم شهر پیش‌بینی شده و نیازسنجی وضعیت گروه های جمعیتی که کمتر دیده می‌شوند مثل کودکان زنان افراد دارای معلولیت در برنامه سوم بیشتر از قبل دیده شده است.

براساس این گزارش، در ادامه این بازدیدها هیات عمانی با رییس شورا و شهردار تهران دیدار کردند.

پیروز حناچی در این دیدار گفت: در تعاریف جهانی، شهرهایی موفق هستند که حداکثر امکانات را برای حداکثر ساکنان به شکل عادلانه فراهم کنند. با این نگاه شهر سالم شهری است که همه گروه‌ها و اقشار اجتماعی بتوانند از آن حداکثر استفاده را ببرند؛ شهری که تمام فضاهای آن برای نفوذ و حضور همه اقشار و گروه‌های اجتماعی مناسب‌سازی شده باشد. اگر این رویکرد را محور قرار دهیم، ایجاد شهر دوستدار کودک، شهر دوستدار سالمندان، شهر مناسب برای بانوان و توجه به ابعاد مختلف این نگاه، بسیار لازم دانسته می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به مختصات تهران به عنوان پایتخت کشور اظهار داشت: تهران شهری است با جمعیت ثابت 8.5 میلیون نفر در شب و مساحت ٧٠٠ کیلومتر مربع که آن را در ٢٢ منطقه و ١۴٠ ناحیه مدیریت می‌کنیم. ری هم که هسته قبلی تهران است بیش از ٧ هزار سال قدمت دارد.

حناچی گفت: تهران بیش از ٢٠٠ سال است که پایتخت ایران به شمار می‌رود و در این شهر آثاری متعلق به 6 هزار سال پیش یافت شده است.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهم مشکلات کلانشهرها بیان کرد: یکی از مشکلات کلان‌شهرها ترافیک و به تبع آن، آلودگی هوا است. ٨٠ درصد آلودگی‌های شناخته‌شده در تهران ناشی از سوخت‌های فسیلی و ۴٠ درصد به طور مستقیم مربوط به استفاده از خودروهای شخصی است. کنترل آلودگی ناشی از سوخت‌های فسیلی یکی از اصلی‌ترین راهبردهای ما در بهبود وضعیت محیط‌زیست است. توسعه حمل‌ونقل عمومی، مترو و زیرساخت های دوچرخه‌سواری نیز از جمله اقداماتی است که در این زمینه با جدیت دنبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: حفظ و توسعه فضاهای سبز، اجرای سیاست‌های کم‌کربن و استفاده از انرژی‌های پاک نیز از موضوعاتی است که در مدیریت شهری تهران تعقیب می‌کنیم. همچنین، یکی از شاخصه های تلاش‌ همکارانم در وزارت بهداشت، فعالیت گسترده شبکه سلامت در کشور است. بخش عمده‌ای از این شبکه در شهر تهران پیگیری می شود و همکارانم در شهرداری نیز در شبکه سلامت پایتخت فعال هستند.

شهردار تهران در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: در تهران و دیگر کلا‌نشهرها امکانات خوبی در حوزه توریسم سلامت وجود دارد و این امر برای توسعه همکاری‌ها در آینده موثر است. به طور کلی، زمینه برای مراودات بیشتر و گسترده تر میان پایتخت ایران و عمان وجود دارد.

در ادامه این دیدار، خالدالمشیخی رییس هیات عمانی و مدیرکل همکاری‌های خدمات سلامت این کشور گفت: جلسه دیدار با شهردار تهران یکی از پربارترین جلسات این سفر است. روز گذشته در نشست افتتاحیه این سفر، با همکاران ارجمند وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران آشنا و مطالب بسیار مفیدی را متوجه شدیم. همچنین از رصدخانه شهری تهران بازدید کرده و موضوعات بسیار جالبی را دریافتیم. اطلاعاتی در این رصدخانه موجود است که می‌تواند هسته اصلی کمک به مدیران در خدمت‌رسانی به مردم باشد.

وی ادامه داد: بازدید و همنشینی با همکاران ایرانی می‌تواند نقش بسزایی در گسترش فعالیت‌ها در منطقه سلطان‌نشین عمان داشته باشد. قطعا ما در آینده پس از اطلاع از تجربیات ایران، شاهد دستاوردهای زیادی خواهیم بود.

خالدالمشیخی گفت: به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که فصول مشترک بسیاری بین دو کشور وجود دارد. این موضوع می‌تواند به تبادل تجربیات و دیدگاه های دو طرف کمک کند و ارتباط را بارور سازد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٨ - ١٥:٠٩ / شماره خبر: ١٩١٩١٦ / تعداد نمايش: 411

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج