وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دبیر ستاد بزرگداشت ۵۰ میلیون واحد خون اهدایی:

پنجاه میلیون واحد اهدای خون، تابلوی موفقیت سازمان انتقال خون است

 
 
دبیر ستاد بزرگداشت ۵۰ میلیون واحد خون اهدایی گفت: سازمان انتقال خون ایران در 9 مرداد ماه سال ۱۳۵۳ تاسیس شد و امروز پس از سپری شدن ۴۵ سال از فعالیت به آمار تجعی ۵۰ میلیون واحد خون اهدایی دست یافته است.
 
به گزارش وبدا، دکتر محمود هادی پور دهشال در این خصوص اظهار داشت: قبل از تشکیل سازمان انتقال خون ایران، تهیه خون به صورت پراکنده و در بیشتر موارد با پرداخت وجه به اهداکنندگان خون انجام می شد. معضلات این روش در فیلم دایره مینا منعکس و جامعه از خطر اهدای خون پولی و خون فروشی آگاه شد. 
 
دکتر هادی پور افزود: با تلاش دکتر فریدون علا و حمایت مالی دکتر فرمانفرما سازمان انتقال خون ایران شکل گرفت. این سازمان براساس اهدای خون داوطلبانه و با توجه به پتانسیل بالای ایثار در جامعه ایران بنیان نهاده شد. تشکیل انتقال خون ملی و کشوری در آن زمان نشان از درایت بسیار بالای دکتر علا داشت.
 
وی با تاکید بر اهمیت انتقال خون ملی و متمرکز ایران گفت: ایران کشوری است که بر کمربند تالاسمی قرار گرفته و جمعیت نزدیک به ۱۹ هزار مبتلا به نارسایی هموگلوبین و حدود 9 هزار  مبتلا به اختلال انعقادی در کشور شناسایی شده و تحت درمان هستند. با چنین جمعیت بالای مصرف کننده مستمر خون و فرآورده های مشتق از پلاسما وجود سازمان و شبکه انتقال خون کشوری بسیار اهمیت دارد.
 
وی ادامه داد: اگر به این مشکل، آمار بالای جراحی ها و حادثه خیز بودن کشور را هم اضافه کنیم، به ارزش اهدای خون داوطلبانه و شبکه تهیه و توزیع خون و فرآورده های خونی در کشور پی می بریم.  
 
وی تاکید کرد:  اگر به عنوان کشوری در حال توسعه به دستاوردهای انتقال خون ملی در ایران نگاه کنیم، قطعا این دستاوردها مایه مباهات است. به لحاظ کمیت، رسیدن به شاخص۲۷ در هزار اهداکننده خون و به لحاظ کیفیت سلامت خون با استناد به گزارش های آزمایشگاه های معتبر بین المللی تامین خون و فرآورده آن با شاخصی برابر با کشورهای اروپایی و توسعه یافته قطعا مایه افتخار جامعه ایران است.
 
دکتر هادی پور، وقوع این دستاوردها را در ایران به عنوان کشوری در حال توسعه که با موانع فراوانی که در زمینه کار اجرایی در این مسیر مواجه بوده است، با اهمیت خواند و افزود: سازمان بهداشت جهانی ایران را نمونه مثال زدنی از اهدای خون داوطلبانه در منطقه  EMROمی داند.
 
وی، موفقیت های سازمان را مرهون اهداکنندگان نوع دوست دانست و افزود:  شکی نیست که بدون حضور این افراد اساسا خونی موجود نبود که تهیه و توزیع شود.
 
دکتر هادی پور با اشاره به تاثیر جنگ تحمیلی در گسترش اهدای خون گفت: در دوران جنگ به دلیل روحیه وطن پرستی مردم ایران، افراد زیادی به جرگه اهداکنندگان خون پیوستند. بعد از جنگ هم، روحیه انسان دوستی موجب شد که جامعه همچنان به اهدای خون داوطلبانه همت بگمارد. اما نقش تشکل های داوطلب در جذب اهداکنندگان خون بسیار کمرنگ است. سیاست دولتی سازی انتقال خون در بعد از انقلاب و جایگاه ضعیف طبقه متوسط در جامعه ایران دو عاملی است که باعث شده تشکل های داوطلب مسئولیت خود را در جذب اهداکننده جدی نگیرند و به جای تلاش برای رفع موانع بیشتر به موانعی در مقابل اهدای داوطلبانه خون تبدیل شوند.
 
وی تاکید کرد: این اشکال را باید از هر دو طرف دید. دولتی شدن انتقال خون و نبود ارتباط مستمر با سازمان های مردم نهاد و از سوی دیگر نبود تشکل های مردم نهاد مدرن با راهبرد مشخص در جامعه ایران باعث شده که سازمان های مردم نهاد در جذب اهدا کننده خون غیر فعال شوند.
 
دبیر ستاد بزرگداشت ۵۰ میلیون واحد خون اهدایی گفت: از این پس باید نگاه مان را از کمیت به سوی کیفیت برده و بر آن بیشتر تاکید کنیم. 
 
 وی در پایان تاکید کرد: رسیدن به هدف انتقال خون بدون ریسک زمانی میسر است، به طوری که از یک سو اهدای خون مستمر را بیشتر ارج نهیم و تلاش کنیم که خون اهداکنندگان مستمر در درمان بیماران مصرف شود و از سوی دیگر به بهینه سازی مصرف خون یا مدیریت خون بیمار همت گماریم.302/226

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٥ تير ١٣٩٨ - ١١:٠٢ / شماره خبر: ١٩٢٢٦٦ / تعداد نمايش: 705

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج