وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه میزبان معاون پرستاری وزارت بهداشت و متخصصین دانشگاه فرایبورگ آلمان در سمپوزیوم بین‌المللی سایکوانکولوژی

کنفرانس و سمپوزیوم بین‌المللی سایکوانکولوژی، امروز یکشنبه ۱۶ تیرماه، با حضور معاون پرستاری وزارت بهداشت، معاون آموزشی دانشگاه و همچنین ۱۱ نفر از متخصصین حیطه روانپزشکی، روانشناسان، طب روان تنی و طب تسکینی دانشگاه فرایبورگ آلمان و بلژیک در تالار زیتون مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی دانشگاه، به مدت سه روز آغاز به کار کرد.

در این همایش که با همت مرکز تحقیقات رو‌ان‌تنی دانشگاه و با همکاری دانشگاه فرایبورگ آلمان و همچنین مرکز کنترل و پیشگیری سرطان آلاء برگزار می شود، آموزش در حیطه روانپزشکی سرطان، آگاه سازی متخصصین در حیطه مشکلات روانشناختی بیماران سرطانی و آموزش افراد در حیطه روانشناسی سرطان برای کار بالینی و در ادامه فرایند، تدوین کوريکولوم آموزش برای تربیت روانشناسان سرطان صورت می گیرد.

در مراسم افتتاحیه این سمپوزیوم ، دکتر مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور طی سخنانی با اشاره به نقش پرستاران در روانشناسی سرطان، گفت: بیماری سرطان به عنوان یک معضل و مشکل در نظام سلامت مطرح می شود بطوریکه میزان مرگ و میر ناشی از سرطان در کشور ما سالیانه ۳۰۰۰۰ نفر گزارش شده است.
وی افزود: به دلیل آلودگی های محیطی و جمعیت سالمندی در ایران که در حال حاضر حدود ۹/۲ جمعیت را شامل می شود و در ۳۰ سال آینده نیز ۲۵ درصد از جمعیت کشور را در بر می گیرد، (یعنی از هر ۴ نفر یک نفر سالمند وجود دارد)، مسئله سرطان و مراقبت های روانشناسی و روانشناختی آن یکی از اولویت های نظام سلامت کشورمان می باشد.
دکتر حضرتی در ادامه تصریح کرد: مسائل روانی بیماران سرطانی مورد غفلت واقع شده و یکی از اهداف مهم رشته سایکوانکولوژی، اهمیت دادن به ابعاد مختلف این بیماری از لحاظ روحی، روانی، اجتماعی و نیز افزایش کیفیت زندگی بیماران، حقوق آنها و هماهنگ سازی بیمار با خانواده خود می باشد.
معاون پرستاری وزارت بهداشت اعلام نمود: علیرغم پیشرفت تکنولوژی و همچنین علم و دانش فراوان برای پیشگیری از بیماری سرطان و نیز با وجود تجهیزات پیشرفته و به روز، بیش از ۶۶ درصد از آنها، به یک نوع بیماری استرسی و تنشی دچار هستند.
وی همچنین در ادامه به ارایه مدل های مختلف مراقبتی بیماران سرطانی و مسائل آنها پرداخت.

در ادامه دکتر افشار رییس مرکز تحقیقات روان تنی (سایکوسوماتیک) دانشگاه طی سخنانی به تشریح فعالیت های این مرکز در چند سال اخیر و روند و پیامدهای آن پرداخت و گفت: از سالی که بحث سایکوسوماتیک در اصفهان آغاز شد، متوجه شدیم آن چیزی که به طور کلاسیک در آموزش پزشکی کشورهای غربی وجود دارد، جوابگوی نیازهای مراقبتی روانشناختیِ مدنظر ما نیست و باعث شد با همکاری و همفکری متخصصین، این نوع خدمات و بینش روانشناختی و روانشناسی حال حاضر را در آموزش های پزشکی مان وارد کنیم.
وی افزود: گستره دانش سایکوسوماتیک محدود به چیزی که تعریف آن می باشد نیست، بلکه علاوه بر عوامل روانشناختی خود بیمار، خانواده و افراد پیرامون بیمار و حتی پزشک معالجش را نیز در بر می گیرد.
گفتنی است در ادامه دکتر شعربافچی عضو هیات علمی دانشگاه و سایکوانکولوژیست، طی سخنرانی خود نیز در مورد کلیات سایکوانکولوژی و مشکلات بیماران در مواجهه با بیماری سرطان و همچنین چالش های مراقبت از این بیماران به ایراد مطالبی پرداخت.
شایان ذکر است در این همایش که دارای امتیاز بازآموزی می باشد گروه‌های خون و سرطان، رادیوتراپی انکولوژی، روانپزشکی، روانشناسی، طب تسکینی، داخلی، اطفال، جراحی، نورولوژی، بیهوشی، پرستاری و .... حضور و مشارکت دارند.

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٧ تير ١٣٩٨ - ٠٩:٣٤ / شماره خبر: ١٩٢٦٨٠ / تعداد نمايش: 65

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: