وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

به گزارش پایگاه خبری وبدا در دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

بجنورد/باحضورمدیرکل آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت ؛ از فعالان هفته سلامت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی تقدیر شد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

به گزارش پایگاه خبری «وبدا » در دانشگاه ،دکتر «تقدیسی نیا » مدیرکل آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی کشور در آیین تقدیر از فعالان هفته سلامت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در بجنورد اعلام کرد :مبحث توجه به سبک زندگی با عنایت به بیانات مقام معظم رهبری در استان خراسان شمالی آغاز شد و هم چون موجی مثبت و اثر گذار در کشور جریان پیدا کرد .

وی تصریح کرد :با گام های اساسی و ارزشمندی که دانشگاه های علوم پزشکی در این خصوص برمی دارند،ارتقاء و بهبود بخشی سبک زندگی در جامعه فرهنگ سازی خواهد شد.

به گفته وی امروزه دامنه سلامت همه موضوعات اجتماعی را در بر می گیرد و رسالت مجموعه وزارت بهداشت و درمان فراتر از بحث سلامتجسمی گسترده شده است .

دکتر «تقدیسی نیا » با اشاره به نقش حاکمیتی دانشگاه ها در توسعه پایدار کشور عنوان کرد: هرچند تنها 25 درصد امر سلامت جامعه به وزارت بهداشت و درمان و 75 درصد آن به دیگر سازمان ها مرتبط است اما نباید ازاهمیت وظیفه هدایت گری نظام سلامت در ارتقاء سطح سلامت مردم جامعه غافل شویم.

وی تاکید کرد : نمی توان در بحث مهندسی رفتار و فرهنگ سازی سلامت شاخصی برای مقایسه تعیین نمود وبراین اساس تلاش ها و فعالیت های تمام مجموعه دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی قابل تقدیر است.

مدیرکل آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی کشور انعکاس توانمندی ها و تجربیات مطلوب نظام سلامت کشور توسط دانشگاه علوم پزشکی استان در قالب Best Practices و درج آن ها در مجله کشوری را گامی بسیار ارزشمند دانست که قابلیت ارائه در منطقه و حتی جهانی شدن را دارد.

قائم مقام وزیر بهداشت در استان و رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز در این مراسم اظهار داشت :هفته سلامت فرصتی است تا به مسائل اساسی مرتبط با سلامت به طور ویژه پرداخته شود و شعار جهانی آن تنها مختص یک هفته و حتی یک سال نیست و با حساس سازی جامعه و افزایش آگاهی عمومی باید بیش از پیش به موضوع عنوان شده توجه نشان داد .

دکتر «محمدرضا مجدی » تصریح کرد :با توجه به شعار امسال سازمان جهانی بهداشت در هفته سلامت که توجه و تمرکز بیشتر بر روی فشارخون بالا است ،باید برنامه هایی در نظر گرفته شود که بتوان بیش از گذشته به بیماری های غیر واگیر و به ویژه «فشار خون» که زمینه ساز بسیاری از بیماری هاست ،توجه نمود.

وی با اشاره به اجرای طرح ملی ارتقا سلامت ایرانیان در استان خاطرنشان کرد: طی این برنامه  فشارخون  و قد و وزن 48 هزار نفر از جمعیت بالای 30 سال استان مورد بررسی قرار گرفت و 19 درصد این افراد به پرفشاری خون مبتلا بودند.

وی افزود: آمار 19 درصدی به دست آمده که از میان آن ها 6 درصد نیازمند ارجاع فوری بوده اند ،نشان می دهد که شیوع پرفشاری خون در خراسان شمالی از میانگین کشوری که 16 درصد است بالاتر می باشد.

وی عنوان کرد : بررسی فشارخون بالا در روستاهای استان از سال های پیش انجام می شده است واکنون نیز به طور مجدد آغاز شده است و ادامه دارد.

وی با توجه به  تنگناهای مالی دانشگاه ، برنامه های اجرایی هفته سلامت را همراه با صرفه جویی و ابتکار عمل عنوان کرد وگفت: برنامه های هفته سلامت دانشگاه امسال با بهره گیری از ظرفیت های صداوسیما و رسانه های استان به خوبی انجام گرفت و قابل تقدیر است.

برپایه این گزارش در ادامه از فعالان هفته سلامت دانشگاه با اهدای لوح و جوایزی تقدیر به عمل آمد و شبکه بهداشت و درمان شهرستان های فاروج ، شیروان و اسفراین به عنوان واحدهای منتخب شناخته شدند .

هم چنین طی این مراسم از زحمات مدیرگروه قبلی آموزش و ارتقاء سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه، آقای «براتعلی رضایی» که به افتخار بازنشستگی نائل شده اند،قدردانی و خانم «زهرا حسینی خبوشان »به عنوان مدیر جدید معرفی شد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٣ خرداد ١٣٩٢ - ١١:٣٦ / شماره خبر: ٨٩٠٦٧ / تعداد نمايش: 2940

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج