وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس اداره پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت:

سالانه 8.5 درصد بر تعداد بیماران دیالیزی افزوده می شود

رییس اداره پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت بر ضرورت افزایش فرهنگ سازی اهدا عضو از بیماران مرگ مغزی در کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهاشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر کتایون نجفی زاده در اولین جلسه شورای عالی پیوند اعضا که به ریاست وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، ضمن بیان این مطلب افزود: متاسفانه سالانه تعداد مرگ مغزی ناشی از حوادث ترافیکی و تصادفات در کشور 8-5 هزار نفر است که از این تعداد باید 2 هزار و 500 تا 4 هزار مورد به اهدا عضو می رسیدند ولی تنها 665 مورد اهدا کردند.

وی تعداد افراد در لیست انتظار پیوند اعضا در کشور را 25 هزار مورد عنوان کرد و گفت: متاسفانه روزانه 7 تا 10 نفر از بیماران در لیست انتظار پیوند اعضا فوت می کنند.

رییس اداره پیوند و بیماری های خاص، شاخص اهدای عضو (PMP) در کشور را 8.7 اعلام کرد و گفت: حداقلPMP  قابل قبول در جهان حدود 20 می باشد ولی در کشور ما بر اساس تعداد بالای تصادفات باید شاخص اهدا عضو حداقل به 30.8 برسد.

وی در ادامه شاخص اهدای عضو ایده ال در کشور را 48 بیان کرد.

دکتر نجفی زاده تعداد بیماران دیالیزی در کشور را 23 هزار و 200 مورد بیان کرد و گفت: سالانه بین 2 هزار و 700  تا 3 هزار پیوند کلیه در کشور انجام می شود.

وی در ادامه افزود: افزایش تعداد بیماران دیالیزی در هر سال حدود 4 هزار نفر است، یعنی سالانه 8.5 درصد بر تعداد بیماران دیالیزی افزوده می شود و متاسفانه سالانه حدود 10 درصد بیماران دیالیزی از دنیا می روند.

رییس اداره پیوند و بیماری های خاص با اشاره به این که در کشور تعداد پیوند کلیه از دهنده زنده رو به کاهش و تعداد پیوند کلیه  از مرگ مغزی رو به افزایش است، گفت: تعداد پیوند کلیه انجام شده از مرگ مغزی در سال 92، 1171 مورد بوده است.

وی ادامه داد: همچنین تعداد پیوند کلیه از زنده حدود هزار و 500 مورد بوده است که نشان دهنده این موضوع است که هنوز تعداد اهدای کلیه از مرگ مغزی در حدی نیست که کل نیاز کشور به کلیه پیوندی را تامین کند و هنوز به اهدای کلیه از افراد زنده نیاز داریم ولی خوشبختانه با افزیش آگاهی مردم و جلوگیری از به هدر رفتن اعضای افراد مرگ مغزی نیاز به اهدای کلیه از زنده رو به کاهش است. وی افزود: در این مورد نیز توصیه می شود که افراد فامیل به بیماران نیازمند کلیه اهدا کنند تا هم کیفیت کلیه اهدایی و دوام آن بالاتر رود و هم نیاز به استفاده از کلیه افراد غریبه و مسائل مربوط به آن محدودتر شود.

دکتر نجفی زاده در ادامه، تعداد پیوند کلیه اتباع بیگانه در سال 92 را حدود 95 مورد بیان کرد و گفت: در سه ماهه اول سال 93 این تعداد 50 مورد بوده است./203

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٥ تير ١٣٩٣ - ٠٩:٣٨ / شماره خبر: ١١٠٦٥٠ / تعداد نمايش: 5927

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج