وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی قزوین

قزوین//با عنوان نگرشي نو به حجاب، راهبردهاي گسترش فرهنگ عفاف بررسی شد

به مناسبت روز عفاف و حجاب، در نخستين نشست تخصصي ویژه این روز، راهبردهاي گسترش فرهنگ عفاف، در دانشگاه علوم پزشکی قزوین بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، در این برنامه، حجت الاسلام و المسلمين قدس، کارشناس ارشد فقه و مبانی حقوق اسلامی - كه با عنوان «نگرشي نو به حجاب» به ايراد سخن پرداخت - ، خاطر نشان كرد: حجاب جنبه رفتاري داشته و عفاف در حكم صفتي اخلاقي است كه مي­بايست زير بناي حجاب قرار گيرد و با بیان اینکه عدم توجه به عفاف و پرداختن به حجاب در جامعه توليد رفتار منافقانه و سطحي می کند و لازم است گسترش حجاب با تقويت روحيه عفاف در جامعه انجام شود؛ ادامه داد: بر اساس نگرش اسلامي، حيا ريشه عفاف است و اگر جامعه­اي از حيا دور باشد، دچار مشكلات بسيار پيچيده خواهد شد.  

این استاد معارف عضو هیئت علمی دانشگاه، در اين نشست تخصصي كه با حضور تني از مسئولان، کارکنان و فعالان فرهنگي دانشگاه برگزار شد، به راهكارهاي گسترش فرهنگ عفاف پرداخت و ضمن سفارش به لزوم تقويت بنيه اعتقادي ـ اخلاقي و مباني تربيت والدين، به ویژه مادران، در این موضوع، بر لزوم تقويت جايگاه والدين در رابطه با فرزندان دانشجو اشاره داشت و گفت: بسياري از امتيازاتی كه دانشگاه به دانشجو مي­دهد، باید از طریق پدر و مادرها اعطاء شود تا پيوند ايشان با فرزندان محكم­تر شود.

وی تبيين دائمي جايگاه زن را به عنوان راهبرد ديگري در گسترش فرهنگ عفاف مطرح کرد و با اشاره به اینکه افزايش حس غرور و كرامت بانوان در تمامي اركان اجتماع، سبب قرار گرفتن زن بر مدار خود است و به سلامت جامعه و گسترش عفاف در جامعه كمك خواهد كرد، عنوان کرد: در اسلام، ستون اصلي خانواده، دوست داشتني بودن و افتخار آميز بودن زن در خانواده دانسته شده است و افزود: با تحقق اين موضوع، رفتار و اخلاق زن و به تبع او ساير افراد خانواده و جامعه سامان مي­يابد . حجت الاسلام و المسلمين قدس، در بخشي از سخنان خود بر لزوم ارزش گذاري­هاي رفتاري و اداري بر مبناي ارزش­هاي اسلامي به ویژه عفاف و حجاب تأكيد داشت و تصریح کرد: بر اساس اين افكار، باید ارج نهادن به افراد عفيفه و محجبه در عمل نشان داده شود و امتياز­هاي روزمره از خُرد و كلان، بر اين مبنا اعطاء شود.

شايان ذكر است، در خلال نشست، استاد قدس به سئوالات حاضران پاسخ گفت. همچنین اين سلسه نشست­ها، به لطف خدا و با هدف ارتقاء دانش و مهارت كارشناسان فرهنگي، ادامه خواهد داشت تا موضوع عفاف و حجاب به صورت عالمانه مورد كنكاش قرار گیرد و از رفتارهای شتابزده و سطحی در این زمینه مهم و حساس جلوگیری شود.       

آدرس سایت دانشگاه علوم پزشکی قزوین

www.qums.ac.ir

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٣٠ تير ١٣٩٣ - ٠٨:٥٩ / شماره خبر: ١١٠٨٧٥ / تعداد نمايش: 2273

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج