وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون تحقیقات و فناوری:

80 درصد بیماریهای غیرواگیر قابل پیشگیری هستند/ طرح کوهورت با صرفه ترین سرمایه گذاری برای سلامت

80 درصد علل مرگ و میر ،بیماریهای مزمن و غیر واگیر هستند که از سن چهل سالگی به بعد ایجاد می شوند و در ده سال اول علامتی ندارند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر رضا ملک زاده در بازدید از صومعه سرا؛ مرکز کوهورت گیلان با اشاره به اینکه در سالهای اخیر تغییرات مهمی در علل مرگ و میر رخ داده است ،اظهارکرد: امروزه  از مهمترین بیماریهای غیرواگیر می توان به بیماریهای قلبی عروقی ،سرطانها و  حوادث اشاره کرد.

وی با بیان این که این بیماریها در ده سال اول علایمی ندارند و افراد بعد از پیشرفته شدن بیماری و بروز علائم مراجعه  می کنند،افزود: در نتیجه باید هزینه های بسیاری برای درماناین بیماریها صرف شود در صورتی که با بررسی های ساده می توان در مراحل اولیه (بدون علامت)آنها را شناسایی و تا 80 درصد آنها را پیشگیری کرد و بسیاری از مرگ و میر ها را کاهش داد.

 

معاون تحقیقات و فناوری وزارت  بهداشت همچنین افزود: برنامه معاونت تحقیقات در طرح کوهورت ، مطالعه در ده نقطه کشور در افراد بالای چهل سال است که یکی از آنها، شهرستان صومعه سرا می باشد که در این طرح با یک بررسی ساده، افراد مستعد را شناسایی کرده و قبل از بیمار شدن افراد،ازبیماری و آسیب آنها جلوگیری می کنیم.

دکتر ملک زاده در ادامه با بیان این که طرح کوهورت یک رویکرد سلامت محور است و باصرفه ترین سرمایه گذاری برای سلامت محسوب می شود، یادآور شد: این برنامه 5 تا 10 ساله است که اگر آن را اجرا کنیم می توانیم یک الگو ارائه دهیم و در آینده در نظام شبکه های بهداشتی برای آن برنامه ریزی کنیم .

 

براساس این گزارش  دکتر برزیگر ،رییس  دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در جلسه ای که به منظور بررسی روند اجرای طرح کوهورت برگزار شده بود، با بیان اینکه ،همکاری مردم و مسئولین شهرستان صومعه سرا در اجرای این طرح کمک کننده است ،تصریح کرد: طرح کوهورت هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری برای سلامت است چراکه با حفظ سلامتی مردم و افزایش طول عمر و امید به زندگی به رسالت خود در حوزه سلامت عمل کرده ایم.

 

در ادامه این جلسه  دکتر منصور قناعی ، مسئول طرح کوهورت گیلان ، ضمن ارائه گزارشی از وضعیت جغرافیایی ،جمعیتی و عادات غذایی مردم گیلان ،گزارشی نیز از اقدامات صورت گرفته از ابتدا تا احداث این مرکز ارائه کرد. 

 

سپس رجبی ،فرماندار شهرستان صومعه سرا با ابراز خرسندی از اجرای این طرح تحقیقاتی در این شهرستان ،نتایج آن را در برنامه های اجرایی ارتقاء سلامت موثر دانست.

گفتنی است دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به همراه دکتر پوستچی ،مسئول کشوری طرح کوهورت در سفر به گیلان به همراه دکتر برزیگر رییس ، معاونین و مدیران ستادی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و دکتر قناعی ،مسئول طرح کوهورت در گیلان ،فرماندار و جمعی از مسئولین شهرستان صومعه سرا  از مرکز کوهورت گیلان بازدید کردند و از بخش های مختلف این مرکز از جمله؛ پذیرش افراد مورد مطالعه، اتاق ویزیت ،اتاق نمونه گیری و آزمایشگاه موقت این مرکز بازدید کردند./201

 

 

 

 

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٣ مرداد ١٣٩٣ - ١٠:١٠ / شماره خبر: ١١١٠٢٣ / تعداد نمايش: 3423

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج