وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد

پژوهشکده علوم تولید مثل یزد قطب ناباروری ایران/معاون پژوهشکده علوم تولید مثل یزد خبرداد:ارتقاء كمي و كيفي خدمات در سطح استانداردهاي بين المللي

معاون مركز تحقيقات ناباروري يزد گفت: مشكل ناباروري 30 درصد از مراجعين به مركز درمان مي شود.دكتر علي محمد عبدلي در گفت‌وگو با خبرنگار وب- دا يزد، اظهار كرد: 90 درصد از مراجعين به مركز ناباروري يزد غير بومي هستند و حتي مراجعين از كشورهاي ديگر نيز داريم كه بيشتر از كشورهاي حاشيه خليج فارس و گاها از آسياي ميانه و به ندرت از اروپا هستند.

 

وي افزود: اكثر مراجعين اروپايي به مركز ناباروري يزد را ايرانيان مقيم اروپا تشكيل مي دهند.

 

وي شايع ترين علت ناباروري را علل هورموني دانست و گفت: با توجه به آمارهاي موجود و مطالعات انجام شده بر روي زوج ها، 60 درصد ناباروري از خانمها و 40 درصد از آقايان مي باشد.

 

معاون مركز تحقيقات ناباروري يزد همچنين از تشكيل كميته گردشگري سلامت در اين مركز خبر داد.

 

دكتر عبدلي به تشكيل كميته گردشگري سلامت توسط اين مركز اشاره كرد و گفت: طبق نظر وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در خصوص ورود فعال و پوياي كشور درعرصه گردشگري سلامت، مركز تحقيقات ناباروري يزد كميته اي تحت عنوان گردشگران سلامت تشكيل داد كه يك نفر پزشك عمومي و يك نفر پرستار باليني از جمله اعضاي كميته هستند.

 

وي در خصوص توسعه فعاليت هاي پژوهشي پژوهشكده توليد مثل يزد هم گفت: برنامه عملياتي پژوهشكده با محوريت پنج هدف تنظيم شده است به طوري كه بهبود كمي و كيفي تحقيقات و تربيت نيروي انساني متخصص در حيطه هاي مختلف طب توليد مثل، ايجاد ارتباط و بهبود سطح همكاري بين محققين مراكز تحقيقاتي داخل و خارج كشور، هدفمند نمودن تحقيقات در زمينه هاي مختلف مولكولي توليد مثل و سلولهاي بنيادي، توانمندسازي محققين و تربيت نيروي انساني موجود و بسترسازي جذب توريسم بيمار از اين اهداف مي باشد.

 

وي در پاسخ به اين سوال كه براي احداث بيمارستان تخصصي درمان ناباروري در استان چه برنامه هايي در دست اجرا داريد، گفت: ساختمان پژوهشكده توليد مثل يزد با زيربناي فاز اول حدود 8 هزارمترمربع در طي سال جاري در محل بيمارستان شهيد صدوقي يزد كلنگ خواهد خورد و در اين راستا مجوز هيات امناي دانشگاه علوم پزشكي يزد و اختصاص بودجه و جذب خير نيز صورت گرفته است.

 

دكتر عبدلي همچنين در خصوص برنامه هاي پژوهشكده توليد مثل يزد در زمينه توسعه گرشگري سلامت و توريسم درماني بيان كرد: در اين زمينه دو هدف كلي: معرفي خدمات قابل ارائه توسط مركز به سطح منطقه خليج فارس و آسياي ميانه و همچنين ارتقاء كمي و كيفي خدمات در سطح استانداردهاي بين المللي پيگيري شده است

 

وي تصريح كرد: در رابطه با هدف مذكور، اطلاع رساني توسط برنامه هاي راديو تلويزيوني و ساير رسانه ها، عقد قرارداد با آژانس هاي فعال، شركت در كنفرانس هاي منطقه اي و بين المللي، انتشار مداوم مجله IJ.R.M و ... انجام شده است.

 

معاون مركز تحقيقات ناباروري يزد در پايان عدم تخصيص اعتبارات به موقع، وجود بروكراسي اداري و عدم استقلال مركز، فقدان وجود زيرساخت كافي و لازم به منظور تحقيق و عدم وجود بانك اطلاعت فراگير در كشور را از مهمترين مشكلات و كمبودهاي پژوهشكده توليد مثل يزد برشمرد.

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٠ خرداد ١٣٩١ - ٠٨:٤٨ / شماره خبر: ٦٤٩٩٤ / تعداد نمايش: 5552

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج