وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس سازمان غذا و دارو در نشست خبری هفته سلامت عنوان کرد:

اجباری شدن علامت راهنمای تغذیه کمک به مردم برای انتخاب مواد غذایی سالم است

رییس سازمان غذا و دارو در نشست خبری هفته سلامت از رهگیری و برچسب‌گذاری برنج‌های داخلی برای کنترل بهتر در سال جاری خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر رسول دیناروند در نشست خبری هفته سلامت، سلامت را یک موضوع فرابخشی عنوان کرد و گفت: بخشی از وظایف سازمان غذا و دارو مرتبط با ایمنی و سلامت غذا است و امسال روی هر دو محور متمرکز هستیم.

 

رییس سازمان غذا و دارو بر سلامت محوری محصولات غذایی تاکید کرد و افزود: در جاهایی که تولیدکنندگان و واردکنندگان باید برای ورود به بازار از سازمان مجوز بگیرند، سازمان غذا و دارو معیارهای سلامتی فراتر از استانداردهای موجود را برای صدور مجوز در نظر گرفته است.

 

وی همچنین، با بیان این که کاهش شکر، نمک، چربی و اسید چرب ترانس در مواد غذایی از جمله اقداماتی است که سازمان غذا و دارو با جدیت دنبال خواهد کرد، افزود: البته در سال 93 هم به دنبال کاهش مصرف این مواد در تولیدات غذایی بودیم.

 

دکتر دیناروند در ادامه با اشاره به این که برچسب‌گذاری فرآورده‌های غذایی از سوی سازمان غذا و دارو، کمکی به مردم برای انتخاب ماده غذایی سالم است، افزود: اجباری شدن علامت راهنمای تغذیه کمکی برای انتخاب مردم در مواد غذایی با درصد کمتر شکر، نمک و چربی است، چرا که در جامعه ما میزان دریافتی این مواد از مقدار استاندارد آن ها بیشتر است.

 

وی همچنین ادامه داد: به فرآورده‌های غذایی که اصول سلامت محوری را رعایت می‌کنند، نشان استاندارد داده می‌شود که می‌توانند این نشان را روی بسته‌بندی‌های خود درج کنند تا مردم از  سلامت ‌محور بودن آن آگاه شوند.

 

به گفته دکتر دیناروند، بحث ایمنی و سلامت یکی دیگر از اولویت های سازمان غذا و دارو است که در این راستا نباید میزان سموم گیاهی و آلاینده هایی مثل نیترات و فلزات سنگین در مواد غذایی بیشتر از حد مجاز باشد.

 

رییس سازمان غذا و دارو همچنین، یکی از اقدامات این سازمان را تجهیز آزمایشگاه های کنترل بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد.

 

 وی در ادامه با تاکید بر سخت گیری هر چه بیشتر نسبت به گذشته در مورد فرآورده های وارداتی از لحاظ میزان آلاینده ها و سموم، از رهگیری و برچسب‌گذاری برنج‌های داخلی برای کنترل بهتر در سال جاری خبر داد.

 

دکتر دیناروند همچنین، میزان برنج وارداتی در سال 93 را بیش از یک میلیون تن بیان کرد و گفت: میزان آلاینده‌های این برنج ها 20 درصد نسبت به سال 92 کمتر بود./203

 

برای مشاهده تصاویر اینجا کلیک کنید.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٤ - ٢٠:٢٢ / شماره خبر: ١٢٤٢٥٧ / تعداد نمايش: 2776

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج