وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی گیلان

گیلان/ نشست هم اندیشی مسوولین آزمایشگاه های مرجع سلامت کشور در لنگرود گشایش یافت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا) ؛ صبح امروز  دکتر احمد رییسی -  مدیر کل اداره ی مبارزه با مالاریا وزارت بهداشت  در آیین افتتاحیه ی این  نشست دو روزه ، با اشاره به ضرورت برگزاری این نشست، تشخیص صحیح را از ارکان اصلی مبارزه با انواع بیماری ها دانست و اظهار کرد: متاسفانه به خدمات آزمایشگاهی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه و یا کم درآمد توجه اندکی می شود، این در حالی است که خدمات آزمایشگاهی ضعیف بیشترین تاثیر منفی را بر مردم فقیر و آسیب پذیر خواهد گذاشت، زیرا همواره این گروه از مردم هستند که سنگین ترین بار بیماری ها را بر دوش می کشند. 
وی با بیان این که ثابت شده است که سوء مدیریت مالاریا، از جمله خدمات تشخیصی آن، در یک دور باطل موجب افزایش بار بیماری در جوامع آسیب پذیر می شود، تشخیص سریع و دقیق را کلید مدیریت موثر مالاریا دانست.
دکتر رییسی در ادامه با اشاره به این که مالاریای شدید یک اورژانس پزشکی بالقوه است و باید سریعاً درمان شود، تصریح کرد: در بسیاری از کشورها که مالاریا در آنها بومی است کمبود منابع یک مانع عمده در تشخیص بموقع و قابل اعتماد مالاریا است. 
وی تصریح کرد: از آنجا که بخش قابل توجهی از بیماران بخصوص در مناطق عاری از مالاریا جهت دریافت مراقبت های پزشکی و تشخیص بیماری به بخش خصوصی و کلینیک های سرپایی مراجعه می کنند ، زمان آن رسیده که استاندارد بودن خدمات در این مراکز تضمین گردیده و مستندات مربوطه فراهم شده و بعنوان بخشی از مستندات لازم برای اخذ گواهی حذف مالاریا در دسترس قرار گیرد.
مدیر کل اداره ی مبارزه با مالاریا وزارت متبوع در پایان خاطر نشان کرد: تردیدی نیست که ارتقا بیشتر نظام تضمین کیفیت برای تشخیص میکروسکوپی مالاریا و گسترش آن به کلیۀ آزمایشگاه های تشخیص طبی در سطح کشور اعم از خصوصی و دولتی نیازمند همکاری و تعامل کامل مدیریت های مرتبط در نظام سلامت اعم از درمان ، بهداشت و.... می باشد .
در ادامه دکتر سیامک میراب سمیعی – رییس آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت نیز برگزاری این همایش دور روزه را استفاده از تجربیات اساتید ذکر کرد و مطالب جامعی در خصوص الزامات و مبانی شبکه خدمات آزمایشگاهی (مالاریا ) ارایه کرد.
 
سپس دکتر عباس شهبازی- استاد انگل شناسی پزشکی دانشکده تبریز نیز تضمین کیفیت آزمایشگاه و یا برنامه تشخیصی مالاریا را نظامی برای بهبود مداوم و نظام مند کارایی، هزینه - اثربخشی و دقت نتایج آزمایشات عنوان کرد.
وی در ادامه اعتبار دهی و شناسایی مناسب عملکرد خوب، شناسایی آزمایشگاه ها و میکروسکوپیست های دارای مشکلات جدی، شاخص های منطقه ای و یا کشوری برای ارزشیابی وضعیت تشخیص، نظام گزارش دهی، عملکرد تجهیزات و مواد همچنین تدوین کنترل ذخایر و حجم کار را از جمله ویژگی های یک برنامه ی تضمین کیفیت ذکر کرد.
دکتر شهبازی با بیان این مطلب که برای برنامه های دارای زیر ساخت های توسعه یافته تر، همچون برنامۀ حذف مالاریا در ایران، باید از نظام تضمین کیفیت تا حد امکان ”جامع ” استفاده کرد، یادآورشد: کشورمان در حال حاضر از لحاظ ”جامعیت“ الگوی پیاده سازی نظام تضمین کیفیت تشخیص میکروسکوپی مالاریا در منطقه شده است. جامعیت یعنی به جایی برسیم که تضمین کیفیت را با سایر اهداف کلیدی آن از جمله صرفه جویی و هزینه اثربخشی هم آشتی دهیم .
وی در ادامه به سازماندهی خدمات آزمایشگاهی عمومی کشور به شکل یک نظام سلسله مراتبی اشاره کرد و گفت: آزمایشگاه های کشوری (مرکزی)، استانی (میانی) و شهرستان، مرکز بهداشت (محیطی) برای مدیریت و راه اندازی نظام تضمین کیفیت ایده آل است و چنین ساختار شغلی میکروسکوپی مالاریا را برای کسانی که وارد این حرفه می شوند جذاب تر کرده و برای آنــهایی که از قبل بــوده اند ایـجاد انگیزه خواهد نمود.
آیین افتتاحیه نشست هم اندیشی مسوولین آزمایشگاه های مرجع سلامت دانشگاه های علوم پزشکی کشور صبح امروز (دوشنبه ) با حضور جمعی از مسوولین وزارتی و دانشگاه علوم پزشکی گیلان در محل سالن همایش دانشکده پرستاری مامایی و پیراپزشکی حضرت زینب (س) شرق گیلان- لنگرود برگزارشد.
گفتنی است: این نشست به مدت دو روز، طی روزهای دوشنبه و سه شنبه (27-26 تیر ماه سال جاری) در محل سالن همایش دانشکده پرستاری مامایی و پیراپزشکی حضرت زینب (س) شرق گیلان- لنگرود برگزار می شود./ص

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٦ تير ١٣٩٦ - ٢٠:٠٥ / شماره خبر: ١٦٣٥٠٨ / تعداد نمايش: 790

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج