وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز

شیراز/ با راه های شناسایی کالاهای وارداتی اصیل از کالاهای قاچاق، آشنا شویم

کارشناس ارشد مواد خوراکی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، راه های شناخت محصولات واردانی مجاز را معرفی کرد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، "تیمور عمادی" با بیان اینکه بدون شک یکی از بزرگترین پیامدهای مصرف کالاهای قاچاق سلامت محور اعم از دارو، تجهیزات پزشکی، مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی، عوارض زیانبار اقتصادی است، این موضوع را موجب از بین بردن فرصت های شغلی داخلی در کشور عنوان کرد.

او ادامه داد: بدیهی است که برای اشتغال و مبارزه با مشکل بیکاری، بهترین راه، حمایت از  تولیدات داخلی با خرید و مصرف تولید داخل است.

عمادی یکی دیگر از آسیب های جبران ناپذیر مصرف کالای قاچاق را آسیب به سلامت شهروندان و ایجاد بیماری های مختلف صعب العلاج مشتمل بر انواع سرطان ها، بیماری های کبدی، کلیوی و پوستی برشمرد که پیامد ناگواری برای خانواده ها و نظام سلامت کشور است.

این کارشناس ارشد مواد خوراکی، آرایشی و بهداشتی در مورد راه شناسایی کالاهای وارداتی اصیل از کالاهای قاچاق، توضیح داد: سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، برای تسهیل شناسایی محصولات خوراکی، آرایشی و بهداشتی وارداتی مجاز، اقدام به طراحی برچسبی به نام "برچسب رهگیری و ردیابی و کنترل اصالت" کرده که از بهمن ماه سال1393 الصاق آن بر روی محصولات وارداتی مجاز، از سوی شرکت های واردکننده، ضروری شده است.

او افزود: مصرف کنندگان می بایست با خراش دادن قسمت قابل خراش برچسب اصالت و ارسال آن به سامانه پیامکی 20008822 از قانونی و مجاز بودن فراورده موردنظر مطمئن شوند و تاکید می شود که در حال حاضر تنها این سامانه پیامکی مورد تایید است و سایر سامانه های پیامکی معتبر نیستند.

عمادی یادآور شد: البته  پایگاه اینترنتیwww.ttac.ir  و ورود به بخش "استعلام کد رهگیری" نیز در این زمینه پیش بینی شده و می توان به کمک این روش نسبت به بررسی مجاز بودن واردات اقلام خوراکی، آرایشی و بهداشتی مدنظر اقدام کرد.

کارشناس ارشد مواد خوراکی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: محصولات خوراکی، آرایشی و بهداشتی که دارای برچسب اصالت نیستند و یا اقلام دارای برچسب با سامانه های پیامکی دیگر، غیرمجاز هستند و خطر تهدید سلامت را در پی دارند.

پایان خبر

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٢ شهريور ١٣٩٦ - ١٦:٣٤ / شماره خبر: ١٦٦١٣١ / تعداد نمايش: 780

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج