وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز

شیراز/ از 50 بهورز نمونه استان فارس، تقدیر شد/ فارس؛ دارنده نخستین خانه های بهداشت ویژه عشایر در کشور

آیین بزرگداشت روز بهورز و تقدیر از بهورزان نمونه استان فارس، در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: در سال های گذشته برنامه گرامیداشت روز بهورز از سوی شبکه های بهداشت و درمان شهرستان ها به صورت مستقل برگزار می شد، اما امسال این مراسم، به صورت یک همایش استانی در شیراز، برگزار می شود تا بتوانیم قدردان زحمات این تلاشگران عرصه سلامت باشیم.

دکتر "عبدالرسول همتی" دوازدهم شهریور، روز بهورز را نقطه عطف و روز بزرگی نه تنها در تاریخ سلامت کشور، بلکه در تاریخ کشور معرفی کرد که نخستین خانه بهداشت در کشور راه اندازی و به نام بهورزان به عنوان پیشگامان عرصه سلامت، نام گذاری شد.

او افزود: اگرچه تربیت بهورز به سال های پیش از انقلاب اسلامی بر می گردد اما، توسعه خانه بهداشت و نظام مراقبت های اولیهبه صورت رسمی از سال 63 آغاز شد و به صورت نوین شکل گرفت؛ زمانی 40 درصد مرگ و میرها را به طور کلی مرگ و میر کودکان زیر پنج سال، شامل می شد و از هزار کودک زیر پنج سال، پیش از اینکه پنجمین سال تولد خود را ببینند، پنجاه نفر از بین می رفت؛ یادمان نمی رود که در آن سال ها مرگ بر اثر اسهال داشتیم اما، با تلاش و همت دولت و توجه به سلامت مردم و ایجاد یک تیم سلامت در روستاها، این مسایل برطرف شد.

قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه، ادامه داد: نقش انکارناپذیر بهورزان در نظام سلامت هیچ وقت کم و ضعیف نمی شود و همیشه این اهمیت وجود دارد، با همین نقش بهورزان است که امروز شاهد هستیم، مرگ و میر کودکان زیر پنج سال به حدود دوازده در هزار نفر رسیده است و این تنها یکی از تاثیرات حضور بهورزان است.

دکتر همتی، با تقدیر از اقدامات بهورزان، گفت: بحث های مربوط به کودکان، مادران باردار، بارداری سالم، بهداشت محیط، تغذیه و به ویژه کاری که از سال گذشته به وظایف بهورزان اضافه شده است، ثبت مراقبت ها در سامانه سیب، زحماتی است که بهورزان انجام می دهند و نمی توانیم این زحمات را جبران کنیم.

او اضافه کرد: نمایندگان بهورزان و گروهی که از سوی خود بهورزان تشکیل شده است با جدیت پیگیر ارتقای وضعیت بهورزان هستند و دانشگاه بر این باور است تا تمام تلاش خود را انجام دهد که ایجاد زمینه برای ارتقای بهورزان در زمینه تحصیلات، تغییر عنوان و نقل و انتقالات بهورزان را پیگیری کند.

قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه، با اشاره به قانونی که در گذشته بهورزان باید تمام مدت سی سال خدمت خود را بهورز باشند، افزود: آیین نامه ای در دانشگاه علوم پزشکی تدوین و به وزارت بهداشت ارایه شده است تا بهورزان بتوانند ارتقا پیدا کنند و امیدواریم این طرح در سراسر کشور اجرا شود؛ دانشگاه تلاش دارد تا با رسیدگی به مسایل مختلف بهورزان، رضایت آنها را جلب کند.

دکتر همتی، بیان کرد: در حال حاضر در استان فارس بیش از 900 خانه بهداشت داریم که حدود هزار و 600 بهورز در این خانه های بهداشت مستقر هستند و حدود 300 نفر کمبود بهورز داریم که تا پایان سال 96 جبران می شود؛ تمامی روستاهای استان زیر پوشش خدمات حوزه سلامت قرار دارد.

فعالیت بیش از 900 خانه بهداشت در استان فارس

مدیر توسعه شبکه و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: بهورزان، نشانگر سلامت و طول عمر مردم ایران هستند.

دکتر "سیروس وجدانیان" افزود: در زمان جنگ که بسیاری از مسایل، فکرها و منابع مالی به جنگ اختصاص داشت، افرادی روشنفکر و با ایمان خالصانه از وزارت بهداشت، اعضای دولت و اعضای مجلس بودند که برای سلامتی مردم برنامه بهورز را قبول و طراحی کردند و این که در اوج بحران هایی که وجود داشت مسوولان به فکر سلامت مردم بودند، یکی از رمزهای موفقیت آن است.

او اضافه کرد: اگر می خواهیم برنامه ای را اجرا کنیم، باید برای همه نقاط کشور قابل درک و ساده طراحی شده باشد و رمز موفقیت بهورز و خانه بهداشت همین سادگی آن است؛ بهورزان برای ارتقای سلامت مردم زحمات زیادی کشیدند به گونه ای که موضوع سلامت، امروزه یکی از مطالبات مردم است.

مدیر توسعه شبکه و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه، ادامه داد: با زحمات بهورزان، مرگ نوزادان کاهش یافته است؛ در بحث بیماری های واگیر، زحمات بهورزان قابل مشاهده است؛ بهورز محور سلامت و امید به زندگی مردم است، بهورز باید بیشتر شناسانده شود، بهورز هست و باید بماند، امروزه زمان آن است که تغییر در رویکرد داشته باشیم، باید خودمان را ارتقا دهیم و با علم روز بهداشتی آشنا شویم، باید به نیازهای روز مردم برسیم و به نیازهای بهداشتی مردم پاسخ دهیم.

دکتر وجدانیان، بیان کرد: با پیام های ساده و کوتاه بهداشتی می توانیم در راستای ارتقای سلامت تغییرات ایجاد کنیم، امور بهداشتی یک روزه ارتقا پیدا نمی کند و شاخص های بهداشتی افزایش پیدا نمی کند، در آینده هم می توانیم با همین پیام های ساده در زمینه های تغذیه مناسب، تحرک کافی، دوری از مصرف دخانیات و مواد مخدر موثر باشیم.

او گفت: بیش از 900 خانه بهداشت فعال در استان فارس داریم که یک سوم آنها تک بهورزی، یک سوم دو بهورزی و یک سوم آنها بیش از دو بهورز دارند، استان فارس بیشترین عشایر را دارد و برای نخستین بار در کشور خانه های بهداشت ویژه عشایر مستقر شده است و گروه نخست بهورزان عشایر به تعداد 20 نفر آموزش های بهورزی را گذرانده اند، حدود 100 هزار نفر عشایر داریم که با کمک بهورزان به عنوان اساتید و راهنماهای آنها، خدمات بهداشتی مناسبی دریافت می کنند.

این برنامه، با حضور بیش از 160 بهورز استان فارس، در سالن سعدی مجتمع فرهنگی رفاهی ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، برگزار شد و بهورزان نمونه تقدیر شدند./102

پایان خبر

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٢ شهريور ١٣٩٦ - ١٦:٣٥ / شماره خبر: ١٦٦١٣٢ / تعداد نمايش: 625

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج