وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وبدا/جهرم

در رده بندی شیوع سرطان ها، تومور مغزی هشتمین سرطان شایع در بزرگسالان است

دکتر محمد عیسایی متخصص جراحی مغز، اعصاب، ستون فقرات و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکي جهرم گفت: در رده بندي شيوع سرطان ها، تومور مغزي هشتمين سرطان شايع در بزرگسالان است و در بچه ها بعد از سرطان خون، شايع ترين سرطان تومور مغزي مي باشد.

دکتر عیسایی اظهار داشت: شیوع تومور مغزی در هر ده هزار نفر تقریبا ۲/۴ نفر است اما زماني که درکالبد شکافي، اتوپسي (autopsy) کالبد بيمار توسط پزشک قانوني مورد بررسي قرار مي گيرد شيوع اين بيماري ۱۷ در ده هزار است و افراد بسياري در طول زندگيشان بدون اينكه متوجه تومور مغزي خود شوند، از دنيا مي روند.

دکتر محمد عیسایی با بیان این مطلب که بیشتر مردم سردرد را از علائم اصلي تومور مغزي مي دانند گفت: بر خلاف تصور عام سردرد، علائم پنجم اين بيماري است در حالي که در ۵۰ درصد تومور مغزي، فرد دچار سردرد نمي شود.

وی تشنج را شایع ترین علامت تومور مغزی دانست و افزود: ۸۱ درصد مواقع، تومور مغزی با تشنج همراه است و تشنج کردن افراد بین ۱۸ تا ۶۵ سال، شايع ترين علامت تومور مغزي است و اگر فرد زير ۱۸ سال دچار تشنج شود شايع ترين علت آن صرع بي دليل و بالاي ۶۵ سال سکته مغزي است.

وی تاکید کرد: سردرد تومور مغزی ممکن است به خاطر علت های دیگر چون سردرد های ميگرني باشد و تومور مغزي بعضي مواقع، ايجاد سردرد مي کند که کار از كار گذشته، تومور فوق العاده بزرگ شده و فشار مغز بسيار زياد است.

به گفته وی در تشخیص تومور مغزی سردرد هایی وجود دارد که باید به آن توجه شود و توسط پزشک متخصص عکس برداري مغز انجام گيرد و عصب بينايي فرد معاينه شود مانند سردرد هاي طولاني مدت بيش از شش ماه، سردرد هاي صبحگاهي که همراه با حالت تهوع است و فرد بعد از استفراغ کردن حال بهتري پيدا مي کند، سردرد هاي ناگهاني كه فرد زمان شروع آن به ياد دارد و سردرد هايي كه با اجابت مزاج، عطسه و سرفه تشديد مي شود.

وی خاطر نشان کرد: بهترین ابزار در تشخیص تومور مغزی و رد آن "MRI" با تزریق است.

این متخصص و جراح مغز، اعصاب و ستون فقرات با اشاره به علائم تومور مغزی در کودکان گفت: عمدتا تومور مغزی در بچه های کوچک زیر هشت سال بوجود می آيد و مهم ترين علائمي که منجر به کشف اين بيماري مي شود استفراغ است كه متاسفانه جدي گرفته نمي شود.

وی انحراف چشم "strabismus" را مهم ترین علامت تومور مغزی در کودکان دانست و افزود: افزایش دور سر و وزن نگرفتن کودک از دیگر علائم این بيماري است که در نهايت پيشرفته شدن، باعث پايين آمدن سطح هشياري و کما رفتن بيمار مي شود. به گفته وی در بعضی از سرطان ها مانند سرطان سینه و دهانه رحم فرد با چک کردن مداوم می تواند از بیماری خود مطلع شود و با تشخيص زود هنگام از پيشرفت بيماري جلوگيري کند.

وی در ادامه افزود: متاسفانه تومور مغزی این چنین نیست که فرد بتواند از قبل ام آر آی"MRI" و سي تي اسکن شود و هر زمان که فرد متوجه بيماري شود، تاثيري در روند درماني او نخواهد داشت.

دکتر محمد عیسایی تومور های مغزی را دو دسته خوش خیم و بد خيم دانست و عنوان کرد: اکثر تومور هايي که در بزرگسالان کشف مي شود از نوع بدخيم است. به گفته وی تومور مغزی بدخیم بنام (GBM) با وجود جراحی، شیمی در ماني و پرتو درماني حداکثر بيمار يک سال و نيم الي دو سال زنده است و تومور هاي خوش خيم مانند "مننژيوما" بعد از جراحي و برداشتن آن بيمار درمان مي شود و تا آخر عمر مشکلي پيدا نخواهد کرد.

به گفته ی این متخصص و جراح مغز، اعصاب و ستون فقرات، نوع تومور و مکان قرار گرفتن آن در درمان این بیماری بسیار حائز اهميت است و اکثر تومور هاي مغزي قابل درمان هستند به جز آن هايي که در ساقه ي مغز قرار گرفته و هيچ روش جراحي براي درمان آن در دنيا وجود ندارد.

دکتر عیسایی اذعان کرد: ضربه به مغز، اشعه گاما در پرتو درمانی، فلزات سنگین و مواد شیميايي چون ارگانو فسفات که در حشره کش ها و سموم کشاورزي وجود دارد از ريسک فاكتور هاي ايجاد تومور مغزي است و مادران باردار مي بايست از اين مواد شيميايي به جد دوري كنند و خود را در معرض حشره كش ها قرار ندهند.

وی بیماری ژنتیک نوروفیبروماتوز که اعصاب و پوست را درگیر مي کند در بروز تومور مغزي مهم دانست و گفت: در يک سري از تومور هاي مغزي نقش ژنتيک ثابت شده است و خويشاوندان درجه يک بيمار بايد سالانه تصوير برداري از مغز را انجام دهند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٨ فروردين ١٣٩٧ - ٠٨:٣٨ / شماره خبر: ١٧٥٤٣٤ / تعداد نمايش: 288

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج