وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وبدا/جهرم

داروخانه ها تنها مکان مجاز به عرضه مکمل های غذایی و ورزشی هستند

ایمنی در مکمل های ورزشی بسیار مهم است از این رو داروخانه ها تنها مکان مجاز عرضه مکمل هاي غذايي و ورزشي هستند.
تجویز نابجای مکمل ها توسط افراد غیر متخصص، وجود انواع مکمل های قاچاق و تقلبی و عرضه آنها در مکان های غير مجاز، تبليغات غير واقعي توسط افراد سود جو و ناآگاهي قشر نوجوان، جوان و ورزشکاران جامعه از عوارض جبران ناپذير مصرف مکمل ها مي تواند جامعه را روز به روز به مصرف اين مواد سوق دهد و عواقبي جبران ناپذير را به دنبال داشته باشد.

دکتر ابولفضل نیکوسیر معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پرشکی جهرم اظهار داشت: مصرف مکمل های تقلبی، قاچاق یا مکمل هايي که در مقادير غير مناسب تجويز مي شود مي تواند عوارض جبران ناپذيري را به دنبال داشته باشد كه از اين سوي طبق ضوابط سازمان غذا و دارو تنها مكان مجاز به عرضه مكمل هاي غذايي و ورزشي داروخانه ها هستند.

وی بیان کرد: در سطح شهرستان ۳۸ باشگاه ورزشی، ۶ مغازه مکمل فروشی و ۴۷ عطاری وجود دارد که در سال گذشته، ۲۴۱ بازرسی از اين اماکن براي بررسي فروش غير مجاز داروهاي مکمل ورزشي صورت گرفته است.

وی بیان کرد: به صورت کلی بازدید از باشگاه های ورزشی و مکمل فروشي ها با هدف عدم تجويز رژيم هاي غذايي، عدم تجويز داروهاي نيروزا و مکمل هاي ورزشي صورت مي پذيرد که اين بازديد ها توسط کارشناسان اداره نظارت بر فرآورده هاي طبيعي به همراه نماينده اداره ورزش و جوانان و نماينده اداره اماكن به صورت مشترك انجام مي شود.

به گفته وی طی بازدیدهای انجام شده مواردی از تخلفات و فروش مکمل های غيرمجاز به ويژه در سطح مکمل فروشي ها مشاهده شده که با اخذ تعهد از فروشندگان و جمع آوري برخي از اقلام مذکور خوشبختانه ميزان فروش مکمل هاي غيرمجاز نسبت به سال هاي گذشته کاهش يافته است.

دکتر نیکوسیر گفت: بسیاری از مکمل های غیرمجاز در خانم ها با هدف کاهش يا افزايش وزن و در آقايان با هدف عضله سازي، زيبايي اندام و چربي سوزي مصرف مي شود که متاسفانه عوارض ناگواري را برجاي مي گذارد. وی بیان کرد: برخی عطاری ها با سوء استفاده از عناوینی نظير داروهاي گياهي بدون ضرر نيز در اين حوزه فعاليت دارند که برخورد جدي با آنها صورت پذيرفته است.

به گفته وی یکی از وظایف مهم اداره نظارت بر فرآورده های طبیعي، سنتي و مکمل معاونت غذا و دارو آگاهي، آموزش و اطلاع رساني در سطح اصناف و عموم است که در سال گذشته معاونت غذا و دارو جلسات آموزشي براي نوجوانان در مدارس دخترانه، پسرانه، اولياء و مربيان، مربيان باشگاه ها، متصديان عطاري و ورزشکاران گذاشته و بيل بوردهاي آموزشي در سطح شهر و مکان هاي پرتردد به ويژه پايگاه هاي سوخت جهت عموم مردم نصب گرديده است.

معاون غذا و دارو عنوان کرد: متاسفانه برخی از افراد با کسب مجوزهایی نظیر خرازی، لبنیات فروشي و يا حتي فروش لوازم ورزشي اقدام به عرضه و فروش مکمل هاي ورزشي مي کنند که با همکاري اداره اماكن، اصناف و دادستان شهرستان جهرم با آنها برخورد گرديده است.

به گفته وی مهم ترین مسئله موضوع ایمنی مکمل ها است که متاسفانه در ورزشکاران این مسئله اهمیت بسيار پايين دارد. وی تاکید کرد: تنها پزشکان، متخصصان، داروسازان و کارشناسان تغذیه افراد مورد تایید برای تجويز منطقي مکمل ها براي ورزشکاران هستند.

معاون دارو و غذا دانشگاه علوم پزشکی جهرم بیان کرد: بسیاری از رژیم های غذايي علمي مي تواند اثراتي بهتر از مصرف مکمل ها را داشته باشد و قبل از شروع مصرف هر نوع مکمل انجام آزمايش براي بررسي وضعيت بدني فرد ضروري است.

وی با اشاره به عوارض ناشی از مصرف دارو های نیروزا و مکمل های ورزشی گفت: عوارض ناشي از مصرف استروييد هاي آنابوليک آثار جسماني مانند کلفت شدن صدا، رويش موي مردانه بر سطح بدن، تاس شدن سر، جوش هاي چرکي، بسته شدن زودرس صفحات رشدي استخواني و در نتيجه کوتاهي قد و کاهش توليد اسپرم، انفاركتوس قلبي، بزرگ شدن قلب، اثرات كبدي و يرقان، تومورهاي خوش خيم و بدخيم كبد، سرطان پروستات، كوچك شدن حجم بيضه ها، بزرگ شدن پستان، قاعدگي نامنظم و اختلال در خواب به همراه دارد.

وی آثار روانی مصرف داروهای نیروزا و مکمل های ورزشی غير مجاز را تحريک پذيري، خشونت، افسردگي، هذيان هاي بدبيني و بزرگ منشي دانست. به گفته ی وی عوارض در زنان اکثراً غیر قابل بازگشت است.

وی با اشاره به سوماتروپین که از انواع داروهای حاوی هورمون رشد است و بدن سازها به آن سوما می‌گویند و متاسفانه يکي از داروهاي مورد استفاده آنها و به شدت به عنوان يک عامل دوپينگ مورد سوءاستفاده قرار مي‌گيرد گفت: هورمون رشد باعث زیادشدن عضلات و کم شدن چربی ها می شود و این دقیقا همان چیزي است که در بدنسازي کاربرد دارد.

البته وزنه بردارها نيز به موازات تمرينات سخت بدني، از اين هورمون براي بيشتر شدن عضله استفاده مي کنند. وی در ادامه افزود: بیماری آکرومگالی از عوارض مصرف این هورمون رشد است که علائم و عوارض مشخصی دارد به اين صورت که استخوان هاي صورت بخصوص پيشاني و فک در اثر استفاده طولاني از اين داروها بزرگ مي شود و فرد ظاهري شبيه شخصيت کارتوني «شرک» در اثر استفاده طولاني مدت سوما بدست مي آورد. به گفته وی فشار خون یکی از عوارض مهم این دارو است که متاسفانه خیلی وقت ها بعد از قطع آن هم از بين نمي رود.

وی نارسایی قلبی، اختلال دید و ایجاد برخي تومورها و سردردهاي شديد و ديابت از نوع وابسته به انسولين از عوارض مصرف هورمون رشد دانست.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: کشیدگی و پارگی تاندون ها از عوارض بسیار مهم و خطرناک سوءاستفاده از هورمون رشد است و بعد از قطع آن، به سرعت عضلات تحلیل رفته و چربي جايگزين آنها خواهد شد و فرد به شدت چاق و بد فرم مي شود.

وی خاطر نشان کرد: برای شناسایی مکمل های غذایي و ورزشي اصلي از قاچاق مي توانيد با ارسال کد ۱۶ رقمي اصالت کالا به سامانه پيامکي ۲۰۰۰۸۸۲۲ يا ارسال کد رهگيري UID در سايت www.ttac از سلامت محصول مورد استفاده مطمئن شويد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٠ تير ١٣٩٧ - ١٢:١٧ / شماره خبر: ١٧٨٦٤٣ / تعداد نمايش: 732

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج