وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مدیر کل منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در پیامی به مناسبت روز جهانی اهداکننده خون:

اهدای خون، نشانی از همبستگی اجتماعی است

 

دکتر المنظری، مدیر کل منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت به مناسبت روز جهانی اهداکننده خون در پیامی اهدای خون را نشانی از همبستگی اجتماعی و این روز را فرصتی برای تقدیر از اهدا کنندگان دانست.

به گزارش وبدا، متن پیام دکتر احمد المنظری به شرح زیر است:

"  هر ساله در روز 14 ژوئن، کشورهای جهان روز جهانی اهداکننده خون را جشن می گیرند. کمپین امسال نیز بر اهدای خون به عنوان نشانی از همبستگی اجتماعی و اهمیت انسانها به یکدیگر در زمان نیاز تاکید دارد. انتقال خون سالانه جان میلیونها نفر را نجات می دهد. انتقال خون به بیماران، فرصت زندگی طولانی تر و با کیفیت بالاتر می بخشد و در اعمال جراحی و پزشکی پیچیده به کمک پزشکان می آید. همچنین انتقال خون نقش نجات بخشی در مراقبتهای مادر و کودک دارد ودر فجایع پدید آمده توسط انسان یا طبیعت  نیاز اورژانسی به خون را رفع می کند.

تامین خون کافی مورد نیاز بیماران فقط از طریق اهدای مستمرو بدون چشمداشت مالی حاصل می شود اما هنوز سازمانهای انتقال خون در بسیاری از کشورهای منطقه مدیترانه شرقی با چالش تولید خون کافی، سالم و با کیفیت مواجه هستند. روز جهانی اهداکننده جهت قدردانی از اهداکنندگان داوطلب به دلیل اهدای نجات بخش خونشان ایجاد شد تا سبب افزایش آگاهی  مردم در مورد اهمیت نیاز به اهدای خون مستمر برای  تضمین کفایت خون و محصولات خونی سالم  و در دسترس شود.

این کمپین با هدف اطلاع رسانی در مورد اهدای خون به عنوان یک عمل بشر دوستانه وسودمند برای کل جامعه تشکیل شده است و بر نقش اهدای داوطلبانه در تشویق مردم به نوعدوستی و ایجاد همبستگی اجتماعی از طریق اهدای خون توجه ویژه ای دارد.

 روز جهانی اهداکنندگان خون فرصتی جهت ترغیب مدیران حوزه سلامت به جلب مشارکت عمومی در سیستم بهداشت و درمان کشورهاست. سازمان جهانی بهداشت از تمامی کشورها می خواهد که در این روز از تمامی افرادی که اهدای خون می کنند، تقدیر و تشکر به عمل آورند و سایر افرادی که تا به حال اقدام به اهدای خون نکرده اند را با شعار این روز: " برای نجات جان دیگری آماده باش. اهدای خون. اهدای زندگی" به این عمل تشویق کنند. "

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٧ - ١٣:٠٢ / شماره خبر: ١٧٧٧٨٢ / تعداد نمايش: 1145

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج