وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مطلب مندرج در خبرگزاري تسنيم

فوت زن باردار در لوداب به خاطر نبود پزشك

 

 

            پيرو درج مطلب با عنوان:« فوت زن باردار در لوداب به خاطر نبود پزشك » مورخ 25/3/93 خواهشمند است دستور فرماييد براي روشن شدن افكار عمومي نسبت به درج پاسخ به شرح ذيل اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.

 

متن پاسخ

دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني استان كهگيلويه و بويراحمد ضمن تكذيب خبر عدم حضور پزشك و ماما در بخش لوداب، اعلام كرد: بيمار در هفته 35 بارداري خود بوده است كه براساس تحقيقات به عمل آمده اين مادر دچار بدحالي شده و با وضعيت «عدم هوشياري» مواجه شد.

نامبرده توسط اطرافيان به مركز بهداشتي و درماني لوداب انتقال داده مي‌شود و در زمان مراجعه آنها به مركز لوداب پزشك مركز در «روستاي تل دراز» با مسافت 3 كيلومتري مركز كه حدود 3 دقيقه با مركز بهداشتي درماني لوداب فاصله دارد، جهت مداواي بيمار تصادفي عزيمت نموده بود و ماماي كشيك نيز در تسهيلات زايماني حضور داشته است ولي متاسفانه همراهان متوفي با توجه به استرس زياد و فشار روحي شديد (كه در چنين مواردي طبيعي است) جلوي درب مركز لوداب از يك نفر كه از پرسنل مركز نبوده است سراغ پزشك را مي‌گيرند و چون ايشان اظهار بي‌اطلاعي مي‌كنند؛ با عجله بيمار به مركز چين و سپس مارگون در 35 كيلومتري لوداب انتقال مي‌يابد.

گفتني است در شب حادثه علاوه بر مركز بهداشتي و درماني لوداب در مركز بهداشتي درماني آبمورد (در فاصله 7 كيلومتري شهر گراب) نيز پزشك مستقر بوده است.

شايان ذكر است به دليل پيچيده بودن مباحث پزشكي علت فوت بعد از پرسشگري تيم كارشناسي درماني و بهداشتي، ارائه در كميته دانشگاهي و اظهار نظر متخصصين مربوطه و همچنين گزارش كالبدشكافي پزشكي قانوني اعلام خواهد شد.

لازم به ذكر است بخش لوداب داراي 3 مركز بهداشتي درماني است كه 3 نفر پزشك رسمي در آن حوزه مشغول فعاليت هستند؛ در حالي كه در مركز آبمورد و چين رديف سازماني پزشكان بلاتصدي بوده و پزشكان مراكز شهري با همكاري مركز بهداشت به آن منطقه اعزام شده‌اند.

قابل توجه است تا سال گذشته هيچ پزشك استخدامي در مركز لوداب وجود نداشت كه با پيگيري‌هاي مستمر مركز بهداشت شهرستان بويراحمد و حمايت همه جانبه رئيس محترم دانشگاه؛ يك نفر پزشك بومي جهت آن مركز استخدام گرديد و در حال حاضر مشغول ارائه خدمات به اهالي محترم اين بخش مي‌باشد.

 

و بخش لوداب علاوه بر 3 مركز بهداشتي درماني داراي يك پايگاه اورژانس جاده‌اي و يك واحد تسهيلات زايماني است و همچنين 20 واحد خانه بهداشت نيز مبادرت به ارائه خدمات بهداشتي مي‌نمايند كه در هر هفته يك روز بيماران خانه بهداشت مزبور توسط پزشك مركز و در محل خانه بهداشت ويزيت مي‌شوند.

گفتني است يكي از اهداف اين مديريت در آينده بسيار نزديك حضور تعداد بيشتري پزشك در مراكز بهداشتي درماني مي‌باشد تا بتوانيم خدمات بهتري را به بيماران در شبانه روز ارائه نماييم.

در پايان لازم به ذكر است طرح تحول نظام سلامت در جهت رفع همين مشكلات و چالش‌ها در حوزه بهداشت به زودي در سطح كشور عملياتي خواهد شد كه اميد است در مناطق تحت پوشش اين شهرستان نيز شاهد بهبود چشمگير خدمات بهداشتي درماني باشيم.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٥ مرداد ١٣٩٣ - ١١:٢٩ / شماره خبر: ١١١٢٤٨ / تعداد نمايش: 2869

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج