وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سردبير محترم روزنامه شهروند

آبياري اراضي كشاورزي جنوب تهران با آب آلوده

 

پيرو درج مطلب با عنوان: «آبياري اراضي كشاورزي جنوب تهران با آب آلوده» مورخ 14/5/93 خواهشمند است دستور فرماييد براي روشن شدن افكار عمومي نسبت به درج پاسخ به شرح ذيل اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.

 

متن پاسخ

معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ضمن دخيل دانستن عوامل متعدد در ضرورت استفاده از فاضلاب براي آبياري مزارع كشاورزي اعلام كرد:

عوامل متعددی مانند رشد جمعیت و افزایش نیاز به مواد غذایی، کمبود منابع آب برای کشاورزی، پایین بودن راندمان استفاده از آب در آبیاری مزارع کشاورزی، تخلیه و رها سازی فاضلاب های تصفیه نشده به محیط زیست ، عدم جمع آوری و تصفیه فاضلاب برای رسانیدن کیفیت آنها به حد استاندارد برای تخلیه به آب های پذیرنده و ارزان  و در دسترس بودن فاضلاب خام باعث استفاده از فاضلاب برای آبیاری مزارع کشاوری می‌شود.

وي تاكيد كرد دستگاه‌های مختلفی در راستای جلوگیری از استفاده از فاضلاب در کشاورزی  می‌توانند نقش داشته باشند.

تامین آب مورد نیاز  و ایجاد سیستم های جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب به عهده وزارت نیرو است. جمع آوری و مدیریت آب های سطحی به عهده وزارت کشور و شهرداری ها قرار دارد. مدیریت استفاده بهینه و روش‌های آبیاری مناسب و ترویج و آموزش کشاورزان و تغییر الگوی کشت به عهده وزارت جهاد کشاورزی است. جلوگیری از دفع غیر بهداشتی فاضلاب به عهده سازمان محیط زیست و وزارت بهداشت می باشد. لذا اگر همه بخش ها به وظایف قانونی خود عمل نمایند مشکلی تحت عنوان ابیاری مزارع با فاضلاب وجود نخواهد داشت.

لازم به ذكر است  در این راستا وزارت بهداشت حسب پیگیری ها بعمل آمده دو مصوبه از شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور به شرح ذیل اخذ نموده است:

1-   استانداري‌هاي سراسر كشور با همكاري وزارتخانه هاي نيرو، جهاد كشاورزي و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از آبياري مزارع با فاضلاب تصفيه نشده جلوگيري به عمل آورند.

2-   وزارت جهاد كشارزي با همكاري وزارت نيرو اقدامات لازم براي رفع مشكل آبياري مزارع سبزي كاري با فاضلاب خام را در اسرع وقت به اجرا درآورد و موضوع توسط كارگروهي مركب از وزراي بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، جهاد كشاورزي، نيرو و دادگستري مورد كارشناسي قرار گرفته و راهكارهاي كوتاه مدت و ميان مدت و دراز مدت تهيه و در شوراي يادشده مطرح شود

شايان ذكر است حسب پیگیری و اقدامات بازرسین بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی تهران در شش ماهه اول سال 92 حدود  1253 هکتار و در شش ماهه دوم 128 هکتار مزارع کشاورزی که با فاضلاب آبیاری می شوند، شناسایی گردید. با برگزاری جلسات پیگیری در سطح شهرستان، 7 مصوبه از شورای سلامت شهرستان اخذ شد. برای 47 نفر از کشاورزان اخطار بهداشتی صادر گردید، 53 نفر از کشاورزان به مراجع قضایی معرفی شدند و به  276 نفر از کشاورزان آموزش داده شد.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٣ - ١٠:٤٨ / شماره خبر: ١١٢١٤٢ / تعداد نمايش: 2602

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج