وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

خبر مندرج درسايت خانه ملت

خريد خون از اهداكنندگان در كمين حوزه سلامت

پيرو درج مطلب با عنوان: «خريد خون از اهداكنندگان در كمين حوزه سلامت» مورخ 31/1/94 خواهشمند است دستور فرماييد نسبت به درج جوابيه سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي براي روشن شدن افكار عمومي به شرح ذيل اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.

 

متن پاسخ

سازمان انتقال خون ايران ضمن بيان اينكه سازمان انتقال خون هيچ مجوزي براي فعاليت شركت‌هاي جمع‌آوري پلاسما صادر نمي‌كند، اعلام كرده است  نمايندگان اين سازمان در كميسيون تخصصي مربوطه شركت كرده و در كنترل مدارك و در بازرسي‌ها به سازمان غذا و دارو كمك مي‌كنند.

لازم به ذكر است شركت‌هاي جمع‌آوري پلاسما براساس آيين‌نامه نحوه تاسيس و فعاليت مراكز جمع‌آوري پلاسما كه از سوي سازمان غذا و داروي وزارت متبوع تهيه شده است و با صدور پروانه بهره‌برداري از سازمان ياد شده فعاليت مي‌كنند ، براساس بند 5 ماده 3  آيين‌نامه مذكور، اهداي پلاسما در اين مراكز مبتني بر اهداف انسان‌دوستانه بوده و مراكز تنها به دادن هديه براي قدرداني از اهداكنندگان و يا مبالغي براي جبران بخشي از زمان صرف شده و هزينه‌هاي رفت و آمد آنان اقدام مي‌كنند.

همچنين سازمان انتقال خون به عنوان همكار سازمان غذا و دارو، نقش بازرسي GMP مراكز جمع‌آوري ، ابلاغ ضوابط و استانداردهاي مورد نياز و اجراي آيين‌نامه نحوه تاسيس و فعاليت مراكز جمع‌آوري پلاسما را برعهده دارد.

 

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٣ ارديبهشت ١٣٩٤ - ١١:٣٤ / شماره خبر: ١٢٥٩٧٠ / تعداد نمايش: 15654

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج