وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مطلب مندج درروزنامه مردم سالاري

بيمارستان متخلف در قاچاق اعضاي بدن، تعطيل شد

پيرو درج مطلب با عنوان: « بيمارستان متخلف در قاچاق اعضاي بدن، تعطيل شد» مورخ 24/3/94 خواهشمند است دستور فرماييد براي روشن شدن افكار عمومي نسبت به درج جوابيه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به شرح ذيل اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.

 

متن جوابيه

هر چند تعبیر درج شده تحت عنوان قاچاق اعضای بدن ناممکن ،تعبیری نا بجا و اتهامی قابل پیگرد است حتی  با مطالعه متن مندرج می‌توان فهمید منظور نگارنده عدم رعایت ضوابط در انجام پیوند بوده نه قاچاق اعضای بدن. با بررسی‌های بعمل آمده مشخص می‌شود که به هیچ وجه چنین امری واقعیت نداشته و تنها  با چیدن اتفاقی برخی از وقایع بدنبال هم چنین  موضوعی طرح گردیده است. رئیس اداره پیوند اعضا و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت که اشراف کاملی بر فعالیت‌های پیوند در کشور دارد در واکنش به خبری تحت عنوان « بیمارستان متخلف قاچاق اعضای بدن، تعطیل شد،» خاطر نشان کرد: اولا هیچ بیمارستانی به دلیل تخلف در زمینه پیوند در کشور تعطیل نشده است، ضمن اینکه اصولا بر اساس مصوبه شورای عالی پیوند هیچ‌گونه پیوند عضوی در بیمارستان‌های خصوصی انجام نمی‌شود و تنها بیمارستان‌های دولتی (عمدتا دانشگاهی) مجاز به پیوند اعضا هستند. کتایون نجفی با ابراز تعجب از کلیه ادعاهای مطرح شده تاکید کرد، تلاش‌های گسترده‌ای صورت گرفته است تا فرهنگ اهدای عضو در جامعه نهادینه شود و به دور از اخلاق است که از سر نا آگاهی و با اطلاعات ناقص و انتخاب تیتر اغراق‌آمیز و ذکر تعابیری نادرست این گونه اذهان عمومی را نسبت به فرهنگ اهدای عضو و پیوند اعضا مغشوش کرده و صحبت از تعطیلی بیمارستانی به عمل بیاوریم که در واقعیت وجود خارجی ندارد. این درحالیست که با فرهنگسازی مناسب در سطح جامعه  شاهد رشد اهدای عضو در کشور که نتیجه آن نجات جان بیماران نیازمند عضو پیوندی و رفع دغدغه و مصیبت خانواده‌های آنان است، بوده ایم. لذا  باید پرسید با کدام مستند و دلیل قانونی صحبت از قاچاق اعضای بدن می‌کنند و درحالیکه سیستم بسیار نظام‌مندی برای اهدای عضو و پیوند اعضا در کشور وجود دارد، چنین تعایبر و ادعاهای نادرستی و بدون منبع مطرح می‌شود. وی یادآور شد: در گذشته در یکی از بیمارستان‌های جنوب تهران تخلفی در مورد پیوند اتباع صورت گرفته بود، آن هم بدین صورت بود که کلیه فرد ایرانی به فرد غیرایرانی پیوند زده شده بود که چون این مساله بر اساس قوانین خلاف است، بلافاصله با مسئولین بیمارستان و پزشک متخلف برخورد قانوني صورت گرفت.

 دکتر کتایون نجفی‌زاده ادامه داد: پس از آن با درایت وزیر محترم بهداشت و در شورای عالی پیوند، موضوع طرح و براین اساس علاوه بر تاکید مجدد ممنوعیت پیوند افراد ایرانی به غیر ایرانی که از قبل هم وجود داشته است، پیوند اتباع خارجی از هم وطنان خود نیز به استثنای افاغنه مقیم ایران ممنوع شد، همچنین در این شورا ممنوعیت انجام عمل پیوند اعضا در بیمارستان‌های خصوصی نیزمصوب گردید.وی در خصوص بخش دیگری از این خبر که به نوعی نگرانی نسبت به نیاز همسایگان کشور به خدمات درمانی کشور را مطرح کرده است، گفت: در این زمینه نیز خوشبختانه با تلاش متخصصین پیوند در کشور ایران جهت کمک به کشورهای منطقه ، آموزش متخصصین این کشورها در مراکز پیوند ایران از یکسال گذشته آغاز شده است و همچنین پزشکان متخصص ایران اسلامی نیز برای آموزش به این کشورها اعزام شده‌اند. رئیس اداره پیوند و اهدای عضو و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت به ارائه آمار 27 هزار بیمار دیالیزی در کشور پرداخت که شمار زیادی از آنها نیازمند پیوند هستند و سالانه 15 درصد جان خود را از دست می‌دهند و از این روست که بیماران نیازمند به اهدای پیوند عضو کلیه ایرانی در اولویت پیوند قرار دارند و آیا در چنین وضعیتی می‌توان اتباع غیر ایرانی را در اولویت گذاشت؟ وی در پایان در پاسخ به ادعای مطرح شده در خبر این رسانه نیز گفت: در حال حاضر تمامی پیوندهای کلیه از فرد زنده تنها در بیمارستان‌های دولتی و از مسیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی انجام می‌شود و پیوند کلیه از افراد مرگ مغزی تنها در بیمارستان‌های دولتی قابل انجام است که تحت نظارت کامل وزارت بهداشت است. وی از دست‌اندرکاران رسانه‌ها خواست نسبت به تغییر نگاه جامعه به مقوله پیوند هشیار باشند و بدون داشتن اطلاعات کافی این گونه به تشویش اذهان عمومی اقدام نکنند. گفتنی است درمانگاهی که در متن خبر به آن اشاره شده است، درمانگاهی است که به دلیل لزوم تعمیرات و تجهیز به صورت موقت تعطیل شده است حال آنکه ادعا شده به دلیل تخلف در تعطیلی به سر می‌برد، همچنین بنا بر اعلام اداره نظارت بر درمان وزارت بهداشت تا امروز هیچ بیمارستانی به دلیل تخلف در زمینه پیوند تعطیل نشده است. در واقع می توان اذعان داشت که انتشار چنین اطلاعات نادرستی جدای از تشویش اذهان عمومی، جفایی بیش در حق کشور نیست زیرا زمینه تخریب کلیه اقدامات نوع دوستانه در عرصه بین المللی را برای کشور رقم خواهد زد. این در حالیست که گزارش چنین مواردی بصورت سازمان یافته توسط رژیم اشغالگر قدس و برخی از گروه های افراطی نظیر داعش منتشر می شود و  انتشار اخبار یاد شده موقعیت کشور را در حد آنان تنزل می دهد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٥ خرداد ١٣٩٤ - ٠٩:٥٢ / شماره خبر: ١٢٧٦٧٥ / تعداد نمايش: 15281

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج