وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

خبر مندرج در روزنامه شرق

احتمال افزایش ٣٠ درصدی دارو

پيرو درج مطلب با عنوان: « احتمال افزایش ۳۰ درصدی دارو » مورخ 8/3/97 خواهشمند است دستور فرماييد براي روشن شدن افكار عمومي نسبت به درج پاسخ به شرح ذيل اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.

 

متن پاسخ

طبق پاسخ روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ معوقات تجهیزات پزشکی، اوراق و اصلاح قیمت تجهیزات پزشکی به دلیل تاخیر در پرداخت از سوی بیمه­ها، معوقات قابل توجهی برای دارو، تجهیزات پزشکی و حتی کارانه کارکنان ایجاد شده است و در حال حاضر کارانه­ها با تاخیر بیش از ۶ ماه پرداخت می شود.

لازم به ذکر است پرداخت اوراق به برخی از شرکت های تجهیزات پزشکی و دارویی در حال حاضر یکی از روش های تامین مالی اقتصاد کشور است. البته همه کشورها علاقمند هستند که به صورت نقدی فعالیت­های اقتصادی داشته باشند، اما با توجه به مصوبات، اجبارات و روش­های نوین اقتصادی، استفاده از اوراق یکی از روش­های متداول اقتصاد کشور است و سررسید آنها دوسال بعد خواهد بود و سود سالانه به آنها نیز پرداخت می­شود. برخی از اوراق نیز بدون نام بوده و یا با نام هستند و می­توانند در هر زمان آن را به فروش رسانند.

قابل توجه است که تولیدکنندگان به  افزایش قیمت تمایل دارند و مصرف کنندگان کاهش قیمت را تقاضا می کنند و برای فقط تعادل در قیمت و نوسانات ایجاد شده همه ارائه کنندگان مکلف هستند طبق قانون از قیمت­ های اعلام شده تبعیت کنند و مردم چنانچه تخلفی در قیمت تجهیزات یا کمبود آنها مشاهده کردند، علاوه بر اعلام شکایت به سامانه ۱۹۰، به سازمان تعزیرات حکومتی هم، اعلام کنند.

در حال حاضر به شرکت های دارویی ارز ۴۲۰۰ تومانی داده شده است و قیمت دارو هم براساس همین ارز تعیین شده و یارانه دارو به بیمه ها منتقل می شود تا مردم در این مورد تحت فشار قرار نگیرند.

قابل ذکر است بیماری های قلبی و عروقی، ایسکمی و سکته های مغزی و پرفشاری و حوادث ترافیکی عوامل اصلی مرگ و میر در کشور به شمار می روند و همچنین آلزایمر، دیابت، بیماری­های انسداد مزمن تنفسی، بیماری­های مزمن کلیه، سایر بیماری­های قلبی و عروقی، سرطان معده، تولد پیش از موعد و کم وزنی و عفونت ریه و نارسایی مادرزادی از عوامل دیگر مرگ و میر در کشور هستند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٣ تير ١٣٩٧ - ٠٩:١٧ / شماره خبر: ١٧٨٦٩١ / تعداد نمايش: 275

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج