وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

پاسخ مطلب مندرج در خبرگزاری تسنیم:

حدود 93.8 درصد، بیمارستان‌های کشور دستگاه‌های بی‌خطرساز پسماندهای ویژه پزشکی را دارند

روابط عمومی وزارت بهداشت در این جوابیه تاکید کرد: وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی در زمینه تشخیص پسماندهای ویژه پزشکی و عادی آموزش‌هایی را به کادر خدمات، پزشکی و پرستاری ارائه کرده‌اند.

به گزارش وبدا، روابط عمومی وزارت بهداشت در پاسخ به خبر انتقادی خبرگزاری تسنیم با عنوان «سوءاستفاده مافیا از کودکان زباله‌گرد / وزارت بهداشت هیچ اقدامی درباره زباله‌های پزشکی انجام نمی‌دهد» در تاریخ 29 مردادماه 97 اعلام کرد:

براساس قانون بی خطرسازی پسماندهای ویژه پزشکی در خارج از بیمارستان ممنوع است؛ بنابراین بیمارستان‌ها باید در محل بیمارستان دستگاه بی خطرکن داشته باشند و حدود 93.8 درصد، بیمارستان‌های کشور نیز دستگاه‌های بی‌خطرساز را دارند که طی آن و به روش اتوکلاو بار میکروبی به حدی کاهش پیدا می‌کند که کاملا استرلیزه می‌شود و دیگر بار میکروبی بیماری‌زا در این پسماندهای عفونی نخواهیم داشت و این روش نیز توسط سازمان جهانی بهداشت مورد تایید است.

در اکثریت بیمارستان‌های کشور تفکیک اصولی انجام می‌شود اما در تهران انتقال آنها در خارج از بیمارستان مجدد این پسماندها با هم یکی می‌شود و درخواست وزارت بهداشت از شهرداری تهران این است که وسایل نقلیه و مکان مجزایی را برای پسماندهای بیمارستان‌های قرار بدهد چرا که تا زمانی که زباله‌های عادی با پسماندهای ویژه پزشکی تلفیق نشده‌اند به عنوان زباله‌های عادی تلقی می‌شوند و اگر با هم تلفیق شوند دیگر نمی‌توان آنها را تفکیک کرد.

در استان‌های دیگر به غیر از تهران بیمارستان‌ها با شرکتی قرارداد منعقد می‌کنند و تمام این کار را به عهده آن شرکت می‌گذارند در شهر تهران نیز امیدواریم بستری فراهم شود که شرکت‌ها و بخش خصوصی بتوانند در این زمینه ورود کنند.

به سازمان مدیریت پسماند اعلام شده است که اگر بیمارستانی بی‌خطرسازی نمی‌کند و یا دستگاهی برای این منظور تهیه نمی‌کند و کار را مطابق قانون انجام نمی‌دهد و یا تخلف می‌کند نام آن مرکز را به وزارت بهداشت اعلام کنند.

شیوه‌نامه‌ای نیز بین وزارت بهداشت به عنوان ناظر و سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان ناظر عالی که قانون تعیین کرده است، در حال تدوین است. امیدواریم این شیوه‌نامه که مراحل نهایی تدوین آن در حال سپری شدن است بتواند گایدلاینی باشد برای بازرس‌های وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست که بر اساس آن بازدید صورت بگیرد و با خاطی برخورد شود. ضمنا به سازمان مدیریت پسماند اعلام کنند که چه بیمارستان‌ی پسماند خطرناک دارد و تحت چه تدابیری باید انتقال صورت بگیرد و تعرفه مربوطه شهرداری از آنها دریافت شود و به نوعی هر بیمارستان دارای پروتکل خاص خود می‌شود.

همچنین علاوه بر این شیوه‌نامه در زمینه تشخیص پسماندهای ویژه پزشکی و عادی نیز وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی آموزش‌هایی را به کادر خدمات، پزشکی و پرستاری ارائه کرده‌اند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٦ آبان ١٣٩٧ - ٠٩:٤٧ / شماره خبر: ١٨٢٨٥٣ / تعداد نمايش: 101

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج