وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دکتر دهقانی در اولین نشست کارگروه تخصصی بهداشت و درمان در حوادث غیر مترقبه و پدافند غیرعامل استان خراسان جنوبی

رتبه نهم کشوری اورژانس خراسان جنوبی در طرح سلامت نوروزی امسال با ۴۶۸۳ ماموریت

بنا به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در اولین جلسه کارگروه تخصصی بهداشت و درمان در حوادث غیر مترقبه و پدافند غیر عامل استان، که امروز شنبه ۹۴/۱/۲۱ در محل سالن جلسات معاونت درمان دانشگاه برگزار گردید، دکتر دهقانی گفت: اورژانس خراسان جنوبی در طرح سلامت نوروزی با ۴۶۸۳ ماموریت در رتبه نهم کشوری قرار گرفت.
معاون درمان دانشگاه با بیان اینکه امروز با حضور مسئولین اورژانس کشور، مرکز E.OC دانشگاه به بهره برداری می رسد ابتدا به معرفی استان و تاریخچه تشکیل اورژانس دانشگاه پرداخت و گفت: اولین پایگاه اورژانس ۱۱۵ خراسان جنوبی در سال ۱۳۷۷ در مرکز استان با یک دستگاه امبولانس پاترول راه اندازی گردید. 
 
دکتر محمد دهقانی اضافه کرد: در حال حاضر این مرکز با ۵۵ پایگاه فعال (۱۳ شهری و ۴۲ جاده ای ) با به کار گیری ۳۶۰ نیروی تخصصی فوریتهای پزشکی به صورت شبانه روزی اماده ارائه خدمات به هم استانی عزیز می باشد.
وی با اشاره به وضعیت یگان موتوری، ساختمانی پایگاه های اورژانس و نیروی انسانی اورژانس استان خاطرنشان کرد: ۱ فروند بالگرد اورژانس هوایی،۲ دستگاه اتوبوس آمبولانس، ۷۵ دستگاه آمبولانس بنز اسپرینتر، ۵ دستگاه آمبولانس تویوتا هایس و دستگاه خودروی فرماندهی عملیات از امکانات یگان موتوری دانشگاه است.
معاون درمان دانشگاه به راه اندازی اورژانس هوایی و خریداری دستگاه های اتوبوس آمبولانس اشاره کرد و گفت: اورژانس هوایی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در تاریخ  پانزدهم اسفندماه ۱۳۹۳ به عنوان هفدهمین پایگاه اورژانس هوایی کشور از طریق عقد قرارداد با بنیاد تعاون ناجا راه اندازی گردید 
دکتر دهقانی افزود: در تاریخ ۱۳۹۴/۰۵/۱۲ اولین کارگاه اموزشی اورژانس هوایی توسط اقای دکتر سرور معاون فنی اور|ژانس کشور برگزار و پس از ان ماموریت های محوله افزایش یافت که تاکنون ۶۱ سورتی پرواز انجام شده و طی ان   ۷۷ مصدوم از جمله ۱۲ مادر باردار به بیمارستان های تخصصی مرکز استان منتقل شده است.
وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۱ ، دو دستگاه اتوبوس آمبولانس با همکاری وزارت بهداشت و استانداری خراسان جنوبی خریداری شده است گفت: هر اتوبوس آمبولانس قابلیت انتقال ۱۴ بیمار را دارد و تا کنون در حوادث بزرگ به ارایه خدمات به مصدومین و انتقال آنان به مراکز درمانی کمک شایانی نموده است.
معاون درمان دانشگاه با بیان اینکه بیمارستان صحرایی دانشگاه ۵۰۰ مترمربع با ظرفیت ۵۰ است اشاره ای به بخش ها، تجهیزات و مواردی از برپایی آن در سطح استان داشت.
دکتر دهقانی  با بیان اینکه عملیات ساختمانی مرکز ارتباطات و فرماندهی عملیات بحران(EOC) دانشگاه از مرداد ماه سال گذشته آغاز شده است گفت: زیر بنای این پروژه ۵۵۰ متر مربع است که در ۶ فروردین امسال عملیات ساخت آن به پایان رسید.
وی با اشاره به اجرای طرح سلامت نوروزی برطبق دستورالعمل اورژانس کشوری خاطرنشان کرد: لحظه تحویل سال آقای دکتر قائمی ریاست دانشگاه در پایگاه جاده ای خور و محل استقرار بالگرد اورژانس هوایی حضور یافت و از پرسنل اورژانس تقدیر نمود
معاون درمان دانشگاه اضافه کرد: اورژانس خراسان جنوبی در طرح سلامت نوروزی ۱۳۹۵ بر اساس آمار اعلامی مرکز ارتباطات و فرماندهی عملیات بحران (EOC) وزارت بهداشت با تعداد ۴۶۸۳ ماموریت طی ۱۸ شبانه روز در رتبه نهم کشوری قرار گرفت.
دکتر دهقانی با معرفی اورژانس های بیمارستانی استان بر اساس نام، تعداد تخت مصوب، تعداد تخت بخش اورژانس، مساحت بخش و سال ساخت، در ادامه به ارائه اطلاعات بخش های اورژانس تمامی بیمارستان ها برحسب مساحت بخش، تعداد نیرو، تعداد آمبولانس موجود و مورد نیاز، تعداد مراجعین سرپایی و بستری در طرح سلامت نوروزی پرداخت.
وی با بیان اینکه تعداد مراجعین سرپایی به اورژانس بیمارستان های استان در طرح سلامت نوروزی امسال، ۳۵۷۶ نفر و مراجعین بستری ۶۳۴۴ نفر بوده است گفت: میانگین مراجعات روزانه ۵۲۲ در این طرح بود.
معاون درمان دانشگاه سپس به بیان نیازها و درخواست های دانشگاه پرداخت و این موارد را از مهترین آن ها برشمرد: تجهیز ساختمان مرکز ارتباطات و فرماندهی عملیات بحران(EOC) دانشگاه، نیازبه۶۴ دستگاه آمبولانس جهت جایگزینی آمبولانس های فرسوده، ارتقاء سیستم ضبط مکالمات ۱۴ مرکز، تجهیز ۱۶ دستگاه آمبولانس به Mobile ICU، راه اندازی اتوماسیون ماموریت های اورژانس، کمبود نیروی انسانی (۸۶ تکنسین) در ۶۰ پایگاه اورژانس ۱۱۵که نیاز به مجوز استخدامی دارد، تبدیل ۳ پایگاه اورژانس خوسف ، زیرکوه و بشرویه از پایگاه جاده ای به شهری، تبدیل ۱۹ پایگاه شرکتی به پایگاه های دولتی، تجهیز بیمارستان صحرایی دانشگاه و احداث سالن ورزشی
دکتر دهقانی با بیان دستگاه های آمبولانس مورد نیاز بیمارستان های استان به تفکیک گفت: در مجموع ۹۲ آمبولانس در بیمارستان ها و اورژانس های جاده ای مورد نیاز هست تا هم کمبود ها رفع شود و هم ناوگان فرسوده نوسازی شود.
وی تعداد اعزام های داخل استان را ۲۸۴۵ و خارج استان را ۲۸۵ اعزام در سال ۹۴ ذکر کرد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٢ فروردين ١٣٩٥ - ١٧:٣٤ / شماره خبر: ١٤٣٠١٤ / تعداد نمايش: 1659

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج