وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در پی انتشار خبرهای روزانه درباره شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو

دکتر مهدیزاده:از ابتدای امسال تب کریمه کنگو در استان خراسان جنوبی گزارش نشده است

پایگاه اطلاع رسانی خبری روابط عمومی دانشگاه در پی انتشار  خبرهای روزانه درباره شیوع بیماری تب خونريزي دهنده کريمه کنگو (CCHF) در چند استان کشور با دکتر کامبيز مهديزاده معاون بهداشتي دانشگاه در اين زمينه گفتگويي انجام داده است که به شرح ذيل تقديم بازيدکنندگان سايت مي شود.
معاون بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه این بیماری در طی سالیان اخیر در استان هاي مختلف کشور و همچنين در استان خراسان جنوبي نيز مشاهده شده و البته بيشترين موارد مربوط به سيستان و بلوچستان مي باشد گفت: تب خونريزي دهنده کريمه کنگو بيماري حاد و ويروسي خونريزي دهنده قابل انتقال از حيوان به انسان مي باشد، که به صورت ناگهاني شروع شده و در صورت عدم تشخيص و عدم درمان موجب مرگ حدود ۱۰تا۴۰ درصد از بيماران مي گردد .
دکتر کامبیز مهدیزاده با اظهار اینکه بیماری در دام ها علائم قابل توجهی ندارد و پس از گزش کنه آلوده ، ویروس کمتر از یک هفته در بدن دام می ماند  اضافه کرد: راههاي انتقال بيماري شامل تماس با دام هاي آلوده ، تماس با خون و ترشحات لاشه ودام آلوده در زمان ذبح ، گزش کنه يا دستکاري و له كردن آن ، تماس با خون ، ترشحات و نمونه هاي بافتي بيمار آلوده مي باشد .
وی با اعلام اینکه بیماری ۴ مرحله دارد ، این مراحل را اینگونه بیان کرد:
دوره کمون :
بیماری پس از گزش کنه از ۱ تا ۳  روز حداکثر ۹ روز می باشد . پس از تماس با خون و ترشحات و بافت حیوان و انسان مبتلا ۵-۷ روزو حداکثر ۲ هفته است .
مرحله قبل از خونریزی :
بیمار بطور ناگهانی دچار تب ، سردرد و درد عضلانی می گردد . ممکن است درد پشت چشم ، دل درد ، اسهال و استفراغ نیز ایجاد شود .
مرحله خونریزی :
معمولاً پس از ۴  روز بیمار دچار پتشی  ، پور پورا ( خونریزی های زیر پوستی ) در بدن و مخاط می شود .علاوه بر این ممکن است استفراغ خوني و ملنا (مدفوع سياه) که نشان دهنده خونريزي گوارشي است و خلط خوني ، خونريزي از لثه ، خون در ادرار ، خونريزي گوارشي رخ دهد.
دوره نقاهت :
چنانچه بیمار فوت نکند معمولا پس از ۱۰ روز بتدریج با کمرنگ شدن ضایعات پوستی علائم بیماری بر طرف شده و بیمار بهبود می یابد .
رئیس مرکز بهداشت استان ذبح دام در کشتارگاه های مجاز ، استفاده از وسایل ایمنی شامل کلاه ، عینک ، ماسک ، روپوش ، پیش بند پلاستیکی دستکش و چکمه در هنگام ذبح دام ، حفاظت فردي جهت جلوگيري از گزش کنه .، تعويض لباس ، چكمه و دستكش پس از تماس با دام و شستشوي آنها ، استفاده از وسايل ايمني در هنگام تماس با موارد مشكوك تب خونريزي دهنده كريمه كنگو بخصوص اگر بيمار دچار خونريزي شده باشد  را  روشهاي پيشگيري از ابتلاء به تب خونريزي دهنده كريمه كنگو اعلام كرد.
 دکتر مهدیزاده با بیان اینکه از ابتدای امسال تا کنون مورد مشکوک و محتمل به تب خونریزی دهده کریمه کنگو در استان مشاهده نشده است گفت: با توجه به فصل تکثیر کنه ها كه معمولا" در بهار و تابستان می باشد ،احتمال بروز موارد بيماري دور از انتظار نخواهد بود .
 وی تصریح کرد: در سال قبل ۱۰ مورد بیمار مشکوک و محتمل به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در استان مورد بررسی قرار گرفتند که پس از ارسال نمونه آزمایشگاهی کليه موارد از نظر ويروس تب خونريزي دهنده کريمه کنگو منفي بود .

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١٠ خرداد ١٣٩٦ - ١٦:١٢ / شماره خبر: ١٦١٩٣٨ / تعداد نمايش: 1049

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج