وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

بیرجند/پیام سرپرست دانشگاه به مناسبت هفته پدافند غیر عامل

تاکید دکتر دهقانی بر ضرورت استفاده از اصول پدافند غیرعامل در جامعه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر محمد دهقانی فیروزآبادی سرپرست دانشگاه، در پیامی با گرامیداشت روز ملی پدافند غیر عامل از زحمات و تلاش های یکایک خادمین این عرصه قدردانی نمود.
متن پیام به شرح ذیل است:
 

 

پدافند غیرعامل مثل مصونیت سازی بدن انسان است، از درون ما را مصون می‌کند." مقام معظم رهبری"
در هشتم آبان ماه سال 1382 مقام معظم رهبری در فرمانی تشكيل كميته دائمي پدافند غيرعامل را ابلاغ و از آن پس این روز به عنوان روز ملي پدافند غيرعامل در تقویم رسمی کشور ثبت شد.
پدافند غیر عامل از نیازهای ضروری جامعه امروزی است ولی شاید بتوان گفت آنچنان که لازم می باشد، شناخته نشده است و از نظر لغت شناسي یادآور می شوم که واژه پدافند از دو جز" پد" و " آفند" تشكيل شده است. درفرهنگ و ادب فارسي "پاد" يا "پد" پيشوندي است كه به معاني "ضد" متضاد ،پي و دنبال " بوده وهرگاه قبل از واژه اي قرار گيرد معني آن را معكوس مي نمايد كه از آن جمله اند "زهر و پاد زهر" و " تك وپاتك" واژه آفند نيز به مفهوم " جنگ ، جدال ، پيكار و دشمني است.
بنابرین پدافند غیرعامل مجموعه اقداماتی است که قبل از خطر انجام ميگيرد و در هنگام بروز هرگونه تهديد طبيعي و غيرطبيعي (مانند جنگ) موجب کاهش آسیب پذیری نیروی انسانی، ساختمان‌ ها، تاسیسات، تجهیزات، اسناد و شریان های حیاتی یک کشور می گردد.
از آنجایی که وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی  از متولیان سلامت جامعه می باشد، بی شک برای حفظ سلامت مردم در شرایط بحرانی و هر وضعیت غیر طبیعی نیز باید تلاش شود تا استمرار چرخه درمان و ارائه خدمات بهداشتی درمانی محقق گردد. لذا تقویت ساختار و تشکیل کمیته  پدافند غیرعامل، رصد و ‌پایش تهدیدات، تشخیص و آشکار سازی تهدیدات، پیشگیری از مواجهه با تهدیدات، ارتقاء و‌ تقویت مدیریت و کنترل انواع تهدیدات، مصون سازی، درمان و پاکسازی در برابر تهدیدات زیستی  و‌  پدافند سایبری در نظام سلامت و...از مهمترین راهکارهای مورد نظر در نهادینه کردن پدافند غیر عامل می باشد.
شعار امسال هفته پدافند غیر عامل که ازهشتم تا چهاردهم آبان برگزار مي شود « پدافند غيرعامل، افزایش بازدارندگی در سایه حماسه حسینی » است و اینجانب با گراميداشت روزملي پدافند غيرعامل، از زحمات و تلاش های یکایک خادمین اين عرصه جهاد خاموش صمیمانه قدردانی نموده و توفیق روزافزون همگان را در راستای خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی و فرهنگ سازی برای ضرورت استفاده از اصول پدافند غیرعامل در جامعه را از خداوند متعال خواستارم.
دکتر محمد دهقانی
سرپرست دانشگاه

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٩ آبان ١٣٩٧ - ٢١:٢٥ / شماره خبر: ١٨٣٠٤٢ / تعداد نمايش: 194

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج