وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

بیرجند/ سرپرست دانشگاه در آیین بهره برداری شبکه مراکز جامع بیماران خاص

1119 بیمار خاص و صعب العلاج تحت حمایت مرکز جامع بیماران خاص استان

 

بنا به گزارش روابط عمومی دانشگاه، آیین بهره برداری شبکه مراکز حامع بیماران خاص کشور با حضور وزیر بهداشت در رصدخانه سلامت وزارت بهداشت به صورت ارتباط ویدئو کنفرانسی برگزار شد.
سرپرست دانشگاه در ارتباط با مرکز خدمات جامع بیماران خاص استان گفت: این مرکز در زمینی به مساحت 900 متر مربع و با زیربنای 3000 متر مربع در شش طبقه با حمایت دانشگاه و جذب کمک های خیرین به مبلغ چهار و نیم میلیارد تومان احداث شده است.
دکتر محمد دهقانی فیروزآبادی با اعلام اینکه این مرکز مهرماه سال 93 با 60 تخت سرپایی مصوب با حضور مسئولین استانی و دانشگاه افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت افزود: مرکز جامع بیماران خاص استان شامل بخش دیالیز با 20 تخت مصوب، بخش تالاسمی با 10 تخت مصوب، بخش هموفیلی با 10 تخت مصوب، بخش ناباروری با 20 تخت مصوب، آزمایشگاه تخصصی،  بانک خون، فیزیوتراپی، سونوگرافی، دندانپزشکی، اتاق عمل، سالن کنفرانس، داروخانه و مددکاری است.
سرپرست دانشگاه ادامه داد: بیماران MS، اوتیسم، PKU، سلیاک، EB، مونوپلی ساکاریدوز بدون تخت بستری از خدمات این مرکز استفاده می کنند که مجموعاً تعداد 1119 بیمار خاص و صعب العلاج تخت حمایت این مرکز می باشند.
دکتر دهقانی  با اعلام اینکه مرکز دارای 53 پرسنل استخدامی می باشد گفت: این نیروها در زمینه های نفرولوژی، داخلی، اطفال، عفونی، زنان، رادیولوژی، اورولوژی، پزشک عمومی، پاتولوژی، دندانپزشک، فیزیوتراپیست، پرستاری، اتاق عمل، بیهوشی، مددکاری، تغذیه، اداری، مالی مشغول به فعالیت هستند.
وی با بیان اینکه کانون هموفیلی خراسان جنوبی اولین مرکزی است که بیماری هپاتیت C را در بیماران هموفیلی ریشه کن کرده است افزود:در مجموع 285 بیمار دیالیز، 160 بیمار هموفیلی، 77 بیمار تالاسمی، 208 بیمار ام اس، 183 بیمار پیوندی، 17 بیمار EB، 65  بیمار سلیاک،84 بیمار اوتیسم، 36 بیمار PKU، چهار بیمار پلی مونوساکاریدوز و 1460 بیمار نابارور است.
یادآور می شود 83 مرکز جامع خدمات بیماران خاص در 59 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور به بهره برداری رسید.
در این مراکز خدمات دارویی و درمانی، تزریقات، معاینات، توانبخشی و دندانپزشکی ارائه می شود که تمرکز این خدمات در یک جا، ضمن سهولت دسترسی بیماران به خدمات دارو و درمان، از هدررفت دارو نیز جلوگیری می کند.
هدف از راه اندازی این مراکز، بهبود کیفیت زندگی بیماران خاص، اجرای برنامه های پیشگیرانه و کاهش هزینه های نظام سلامت، سهولت دسترسی بیماران به خدمات در نزدیکی محل اقامت، کاهش موارد مراجعات و بستری و غیبت از کار و مدرسه، کنترل و نظارت بهینه بر تجویز و مصرف دارو در گروه های هدف، به روز رسانی برنامه های درمانی و اجرای دستورالعمل ها و پروتکل های درمانی ابلاغی، تمرکز توزیع داروهای خاص در مراکز جامع و ارائه خدمات و مراقبت های جامع و چندوجهی برای بیماران است.


نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢١ آبان ١٣٩٧ - ١٥:١٣ / شماره خبر: ١٨٣٤٥٩ / تعداد نمايش: 346

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج