وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان

نرخ باروری در رفسنجان از 1.7 به 2 رسید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت : آمار نرخ باروری در رفسنجان ، در سال 90 را 1.7 نشان می دهد که این میزان در سال گذشته به 2 رسیده است.
دکتر احمد جمالی زاده در گفتگو باخبرنگار وب دا افزود : برای پیشگیری از منفی شدن رشد جمعیت ، باید میزان باروری کلی یعنی متوسط تعداد فرزندی که یک زن در طول دوران باروری خود به دنیا می آورد حداقل 2.1 باشد ، یعنی هر پدر ومادر باید به جانشینی خودبه تعداد 2 فرزند( با 1/0اضافه تر برای حوادث غیرقابل پیش بینی ) ، فرزند آوری داشته باشند .
وی تصریح کرد : فرزند آوری در سال 67 به 6.2 یعنی به ازای هر 2 نفر پدر ومادر،6 فرزند با 0.2 اضافه تر ) رسیده بود که در آن سالها نیاز به برنامه مداخله ای جهت تنظیم روند رشد جمعیت بود و در این راستا وزارت بهداشت برنامه پیشگیری از انفجار جمعیت را تنظیم نمود.
دکتر جمالی زاده خاطرنشان کرد : در دو سال قبل این میزان به 1.7 فرزند برای هر مادر رسید یعنی هر پدر و مادر به حد جانشینی خود نیز فرزند آوری نداشتند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت : استانهای تهران ، گیلان ، اصفهان و سمنان میزان باروری بین 1.2 تا 1.6 فرزند برای هر مادر(کمترین میزان ) واستانهای هرمزگان (میزان باروری 2.5 )و سیستان و بلوچستان (میزان باروری 3.7 ) بیشترین میزان را به خود اختصاص دادند .
وی با اشاره به اینکه نرخ باروری جهانی در سالهای 2005 تا 2011 از 2.7 به 2.4 کاهش داشته افزود : نرخ باروری در ایران در این مدت زمان از 2.1 به 1.7 کاهش یافته است.
او اضافه کرد : این کاهش موجب تصمیم گیری در رابطه با تغییر سیاست جمعیتی از سوی مسئولین اتخاذ و به مرحله اجرا گذاشته شد.
دکتر جمالی زاده عوامل موثر بر کاهش سریع میزان باروری در ایران را توسعه شهرنشینی ، افزایش سن ازدواج ، توسعه اشتغال زنان ، کاهش تعداد زوجهای آماده باروری بدلیل بالا رفتن سن ازدواج ، زیادشدن فاصله سنی بین فرزندان و همچنین فاصله بین ازدواج و اولین فرزند ، زیادشدن ناباروری در زوجین و وجود هزینه های گزاف درمان ناباوری و عدم حمایت بیمه ها ، افزایش آمار طلاق (طلاقهای رسمی و طلاقهای عاطفی ) و تمایل به تک فرزندی برشمرد.
وی با تاکید بر اینکه لازم است به عوامل موثر بر کاهش این میزان توجه شده و در راه رفع این مشکلات چاره اندیشی شود خاطرنشان کرد : نکته مهم در امر تغییر سیاست جمعیت ، توجه به شعار "انتخاب فرزند بصورت آزادانه ،آگاهانه و مسئولانه " است که باید خانواده ها در افزایش جمعیت خانواده خود به آن توجه ویژه داشته باشند و بدانند افزایش جمعیت نسخه واحدی نبوده و هر خانواده باید به فراخور شرایط خویش ، و با تعهد و مسئولیت پذیری کامل اقدام به فرزند آوری نماید تا خدای نکرده شاهد ازدیاد نسل بیمار ، بی قید و فاقد فرهنگ اسلامی و ایرانی نباشیم و بتوانیم درآینده با ازدیاد نسل سالم ،صالح ، متعهد به اخلاقیات و سربازان واقعی حضرت ولی عصر (عج ) ، دین خود را به امام راحل (ره ) ، انقلاب و شهدا ادا نمائیم .

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٥ مرداد ١٣٩٣ - ١١:١٧ / شماره خبر: ١١١٧٩٨ / تعداد نمايش: 2081

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج