وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان

تشریح آخرین وضعیت اجرای طرح تحول نظام سلامت در دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

دکتر علی اسماعیلی ندیمی با گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر و تبریک هفته دولت به دولتمردان کابینه تدبیر و امید، اظهار داشت: هفته دولت فرصت مناسبی برای بیان عملکرد دستگاهها و ادارات مختلف است تا با بیان این عملکرد، مردم که ولی نعمتان ما محسوب می شوند از اقدمات صورت گرفته دولتمردان در زمینه های گوناگون آگاه شوند.

وی سپس با تبریک پیشاپیش روز پزشک به کادر پزشکی شهرستان به طرح تحول نظام سلامت به عنوان مهمترین اقدام دولت در حوزه سلامت در کشور اشاره کرد و افزود: این طرح بزرگ از 15 اردیبهشت ماه در کشور و به تبع آن شهرستان رفسنجان آغاز شد.

وی با بیان اینکه ستاد اجرائی و نظارت بر حُسن اجرای طرح و صدور ابلاغ بر اساس وظایف تعریف شده صورت گرفت، تصریح کرد: پنج کمیته بیمه و منابع، مدیریت اطلاعات و اطلاع رسانی، سیاست گذاری و برنامه ریزی، دارو و تجهیزات و نظارت و بازرسی تشکیل و هفت بسته خدماتی شامل حضور پزشکان متخصص مقیم، حمایت از ماندگاری پزشکان، ارتقاء کیفیت ویزیت، ارتقاء کیفیت هتلینگ بیمارستانها، ترویج زایمان طبیعی، کاهش فرانشیز بیماران بستری و حمایت از بیماران صعب العلاج بر اساس دستورالعمل کشوری تعریف شد.

دکتر اسماعیلی ادامه داد: در راستای طرح تحول نظام سلامت، آموزش گسترده و اطلاع رسانی به کلیه روسا، مدیران، پزشکان، پرستاران، کارمندان اداری و ... صورت گرفت و بازدید از نحوه صحیح اجرای این برنامه به صورت روزانه در بخش های مختلف، بررسی رضایتمندی بیماران از نحوه ارائه خدمات بیمارستانی و اطمینان از عدم ارجاع بیماران و همراهان آنان خارج از زنجیره تعریف شده در دستور کار قرار گرفت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان مدیریت و برنامه ریزی جهت استقرار سامانه بررسی و پاسخگویی به شکایات، بررسی از طریق تلفن 1590، ایمیل، طراحی فرم های شکایات حضوری و همچنین تعیین بازرس در مراکز جهت رسیدگی به موقع به شکایات مردمی را از دیگر فعالیتهای صورت گرفته در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت در رفسنجان برشمرد.

دکتر اسماعیلی ندیمی خاطرنشان کرد: سیستم HIS(سیستم اطلاعات بیمارستانی) بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) بر اساس اینکه همه پرونده بیمار باید به صورت الکترونیکی موجود باشد بروز رسانی شد و با تلاشی که صورت گرفت به سیستم سپاس(سامانه پرونده الکترونیک سلامت) وزارت بهداشت جهت ثبت کلیه اطلاعات بیماران و هزینه کرد بیمارستانی آنها متصل گردید.

وی عنوان کرد: با آغاز اجرای طرح تحول نظام سلامت با آزمایشگاهها و داروخانه های طرف قرارداد جهت تأمین داروهای مورد نیاز بیماران که در بیمارستان موجود نیست بوسیله خود بیمارستان تفاهم نامه هایی امضا شد تا دیگر بیماران هیچ دغدغه ای جهت تأمین داروی مورد نیاز خود نداشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان به اجرای طرح هتلینگ به عنوان یکی دیگر از بسته های طرح تحول نظام سلامت اشاره کرد و گفت: در این زمینه ساخت و ساز و تعمیرات در بیمارستانها جهت هتلینگ و بهسازی بیمارستان ها از لحاظ ظاهری و فضای فیزیکی آغاز شد که در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) رفسنجان نیز فاز اول این طرح شروع شده است.

دکتر اسماعیلی ندیمی از مستقر شدن دو پزشک متخصص زنان و زایمان و بیهوشی در زایشگاه به عنوان پزشک مقیم خبر داد و خاطرنشان کرد: این امر باعث اطمینان و افزایش اعتماد به نفس پرسنل و رضایتمندی بیماران و تعیین تکلیف بیماران در حداقل زمان ممکن شده است. وی استقرار چهار متخصص جراحی عمومی، اطفال، طب اورژانس و داخلی به عنوان پزشک مقیم در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) رفسنجان را در جهت رضایتمندی بیماران و تعیین تکلیف و جراحی آنان در حداقل زمان ممکن بسیار موثر دانست.

به گفته دکتر اسماعیلی ندیمی راه اندازی کلینیک ویژه دانشگاه جهت استقرار متخصصین رشته های مختلف برای ویزیت بیماران و تجهیز این کلینیک به امکانات رفاهی و تخصصی از دیگر اقدامات انجام گرفته می باشد. وی با بیان این مطلب که اطلاع رسانی و ترویج زایمان طبیعی جهت افزایش سلامت مادر و نوزاد جزو اهداف طرح تحول نظام سلامت است، تصریح کرد: خوشبختانه در شهرستان رفسنجان نیز شاهد کاهش عمل سزارین و افزایش زایمان طبیعی بوده ایم به نحوی که از آغاز طرح تحول نظام سلامت در رفسنجان 860 زایمان طبیعی صورت گرفته است.

وی درباره اقدامات صورت گرفته در حوزه بهداشتی درمانی شهرستان اناز نیز گفت: حمایت از ماندگاری پزشکان عمومی در شهرستان انار، رسیدگی و توجه و جذب امکانات ویژه به خصوص دیالیز و سونوگرافی برای مردم این شهرستان از جمله اقدمات مهم صورت گرفته طی یکسال گذشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تحت پوشش قرار دادن بیماران صعب العلاج، خاص و نیازمند از نظر دارویی، شیمی درمانی، رادیوتراپی و هزینه های بیمارستانی را از مزایای اجرای طرح تحول نظام سلامت برشمرد و اضافه کرد: با اجرای این طرح بیماران بستری در مراکز تنها بین 5 تا 10 درصد هزینه بیمارستان را پرداخت می کنند که این امر سبب کاهش پرداخت بیماران و افزایش رضایتمندی آنان گردیده است.

وی با اشاره به رضایتمندی شهروندان از اجرای طرح تحول سلامت در شهرستان، اظهار داشت: این رضایتمندی سبب شده است تا از مراجعت مردم به شهرهای همجوار و یزد و تهران تا میزان زیادی کاسته شود.

دکتر اسماعیلی ندیمی در پایان از هیئت امناء، هیئت رئیسه، شورای مدیران و زحمات شبانه روزی کارکنان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، پزشکان، پرستاران و کادر بیمارستانی رفسنجان به خاطر اجرای منظم و قابل قبول طرح تحول نظام سلامت در رفسنجان قدردانی کرد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٣ - ١٠:٢٩ / شماره خبر: ١١٢٠٠٣ / تعداد نمايش: 3080

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج