وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان

متادون کودکان را به کام مرگ می برد

به گزارش خبرنگار وب دا ، شربت متادون برای معتادان و افراد در حال ترک و زیر نظر پزشک تجویز می شود و از آنجایی که اگر در دسترس کودکان و اطفال قرار گیرد و یا به صورت اتفاقی یا به اشتباه توسط بزرگسالان مصرف گردد منجربه مسمومیت شده که بسیار خطرناک بوده و در مواردی منجربه مرگ می گردد.

لذا این دارو برای جلوگیری از بروز حوادث ناگوار در قوطی های مخصوص نگهداری می شود که درب آن دارای قفل کودک است و به سختی باز می شود. استفاده کنندگان و معتادان برای راحت باز شدن این درب ، محلول را در شیشه نوشابه یا شیشه شربت ریخته و نگهداری می کنند که خطرات جدی را در بر دارد.

متادون چیست؟

متادون از خانواده مواد شبه افیونی است و بیشتر در درمان وابستگی به سایر شبه افیونی ها نظیر هروئین، کدئین و مورفین کاربرد دارد استفاده از دوز نگهدارنده متادون به تنهایی منجر به معالجه فرد معتاد نمی شود، بلکه به عنوان جزئی از فرایند درمان معتادان به مواد افیونی مورد استفاده قرار می گیرد. این افراد از حمایت های طبی و اجتماعی لازم برای تثبیت و بهبود زندگی بهره مند و تشویق می شوند مادامی که این دارو در مورد آنها موثر است، به درمان ادامه دهند.

متادون چه احساسی در فرد ایجاد می کند؟

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت : برخی از افرادی که درمان با متادون را شروع می کنند، سرخوشی و آرامشی را احساس می کنند که در میان تمامی داروهای شبه افیونی مشترک است.

وی تصریح کرد : کسانی که در حال درمان با متادون هستند، غالباً احساس خویش را از استعمال متادون طبیعی عنوان می کنند و درمان با متادون بر تفکر آنها تاثیری ندارد، می توانند کار کنند و از خانواده مراقبت کنند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد : درمان با متادون، عوارض جانبی هم ممکن است به همراه داشته باشد از جمله تعریق و افزایش وزن، و می توان گفت متادون ماده ای طولانی اثر است.

وی گفت : درمان روزانه با متادون می تواند تا بی نهایت ادامه یابد اما اگر فردی که متادون دریافت می کند و پزشک با وی برای پایان درمان به توافق برسد، از دوز متادون به تدریج در طول هفته ها یا ماه های متعدد کاسته می شود و فرایند ترک تسهیل می شود و در صورت قطع ناگهانی متادون علائمی چون دل پیچه، اسهال و دردهای عضلانی و استخوانی بروز خواهد کرد.

آیا متادون خطرناک است؟

دکتر لیلا چیت چی گفت : زمانی که متادون طبق تجویز پزشک دریافت می شود، بسیار بی خطر بوده و آسیبی به اعضای داخلی و یا قدرت تفکر وارد نمی کند، حتی اگر برای سال ها به طور روزانه مصرف شود.

وی افزود : از سوی دیگر متادون یک داروی قوی است و می تواند برای کسانی که آن را به طور منظم دریافت نمی کنند و یا بیش از دوز معمول و مجاز استفاده نمایند بسیار خطرناک باشد، چرا که این افراد نسبت به اثرات آن تحمل پیدا نکرده اند و منجربه بروز عوارض می گردد.

این دارو حتی در دوزهای بسیار پایین نیز می تواند برای کودکان کشنده باشند. چیت چی با اشاره به اینکه مزیت مهم متادون این است که این ماده مصرف هروئین را کاهش می دهد، بیان کرد : خطرات مصرف هروئین شامل مرگ بر اثر دریافت دوز بی رویه، ابتلا به عفونت HIV و هپاتیت C از راه کاربرد سوزن مشترک است.

وی اظهار داشت : درمان متادون کمک می کند که فرد از فجایع ناشی از استعمال هروئین مصون بماند او ادامه داد : برای معتادان، متادون یک جایگزین مطمئن برای روش های خطرناکی چون استفاده از هروئین به شمار می رود متادون گاه به عنوان داروی خیابانی مورد استفاده قرار می گیرد، اما استعمال آن بیشتر به منظور پیشگیری از علائم ترک هروئین است.

متادون به صورت اشتباهی توسط کودکان یا والدین آنها خورده شده است.

گاهی اوقات در اثر سهل انگاری مصرف کنندگان متادون در شیشه های شربت یا نوشابه و در یخچال نگهداری می شود و توسط کودک یا والدین او به جای نوشیدنی یا داروی سرماخوردگی مصرف شده است.

در واقع آن شربت نبوده بلکه شربت متادون بوده و در جعبه شربت سرماخوردگی یا تب بُر مخفی کرده اند، متاسفانه به اشتباه آنرا به کودک می دهند. به گفته دکتر چیت چی در رفسنجان کودکانی به بیمارستان مراجعه می کنند که به صورت اتفاقی با متادون مسموم شده اند، برخی از این کودکان به کما می روند و سرنوشت تلخ و ناگواری برای خانواده خود رقم می زنند. که در این صورت خانواده می ماند و اشک و آه و بچه ای که روی تخت بیمارستان چندان امیدی هم به او نیست.

مراکز MMT برای ترک اعتیاد

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت : با توجه به اینکه در منازل و مراکز MMT برای ترک اعتیاد از داروی متادون استفاده می شود لذا ایجاد کارگاه توجیهی برای پزشکان این مراکز در راستای نحوه و چگونگی استفاده از این ماده ضروری است.

دکتر لیلا چیت چی افزود : ممکن است پزشک پیشنهاد کند که دارو توسط عضوی از خانواده شما یا پرستار به شما داده شود مطمئن شوید که به میزان لازم و تنها به عنوان درمان استفاده شده است.

وی توصیه کرد : از نوشیدن الکل در زمان مصرف متادون اجتناب کنید زیرا منجر به مرگ می شود، حتی برچسب غذاها و سایر نوشیدنی های خود را کنترل کنید که حاوی الکل نباشد.

او با توصیه به اینکه در هنگام رانندگی و یا سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارد مراقب باشید تاکید کرد : در صورت ملاحظه هر گونه عکس العمل آلرژیک پس از مصرف دارو مثل کهیر، سختی تنفس ، ورم صورت ، زبان یا گلو ، تنفس کند، گیجی، وهم و خیال، تپش قلب، درد قفسه سینه ، مشکل تنفسی، احساس سبکی سر، غش به اورژانس اطلاع دهید.

وی در خصوص لزوم رعایت قوانین و مقررات در مراکز MMT و افزایش کیفیت فعالیت مراکز صحبت کرد و افزود : توصیه های لازم به مسئولین فنی جهت اطلاع رسانی به بیماران در مراکز انجام شده و از مسئولین فنی خواسته شد آگاهی های لازم که در مورد مسمومیت با متادون از طرف مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم در اختیار آنها قرار می گیرد به بیماران منتقل کنند.

او گفت : جهت جلوگیری از مسمومیت با متادون گروه های پر خطر از جمله افرادی که اختلال شخصیتی دارند ، عجول و کم حوصله هستند و خانواده هایی که سهل انگار هستند جهت آموزش های بعدی، شناسایی کنیم.

دکتر لیلا چیت چی تاکید کرد : از تحویل شربت متادون ، حتی در دوزهای بسیار پایین ، در شیشه های غیر دارویی نظیر بطری نوشابه و شیشه های بدون برچسب حاوی نام دارو و سایر نکات لازم خودداری گردد.

وی هشدار داد : به دلیل بروز مسمومیت شدید در اطفال و افراد غیر معتاد ، شیشه های حاوی متادون می بایست دارای برچسب مخصوص هشدار دهنده حاوی نام فراورده و توضیحات لازم مربوط به نحوه مصرف دارو باشند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان اینکه بر روی برچسب دارو حتما ذکر گردد که دور از دسترس اطفال نگهداری شود افزود : در شروع درمان و نیز در تمام طول دوره مصرف دارو، علائم مسمومیت با متادون برای بیمار و بستگان وی از جمله اختلال هوشیاری ، اختلالات تنفسی ، نبض ضعیف ، اختلالات گوارشی همچون تهوع و استفراغ و نیز سفتی و تکانه های عضلانی توضیح داده شود.

گفتنی است : سال گذشته در رفسنجان 92 نفر بر اثر بی احتیاطی با متادون مسموم شدند که از این تعداد یک نفر فوت شد. مصرف غیر صحیح متادون منجر به عوارض خطرناکی همچون مرگ می شود بنابراین چنانچه از داروهای آرام بخش یا مخدر استفاده می کنید پزشک مرکز را مطلع نمایید.

چنانچه پس از مصرف دارو تنفس خیلی کند شود می تواند منجر به مرگ گردد بنابر این هرگز بیشتر از مقدار تجویز پزشک از این دارو استفاده نکنید و اگر دارو بی تاثیر است به پزشک خود اطلاع دهید، مصرف متادون را یکباره قطع نکنید، اگر بعد از ترک دارو دچار علائم برگشتی بعد از ترک دارو شدید به پزشک خود اطلاع دهید.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١٦ مهر ١٣٩٣ - ٠٩:٤٣ / شماره خبر: ١١٤١٩٢ / تعداد نمايش: 2321

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج