وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

9 درصد جمعیت رفسنجان سالمند هستند


دکتر پروین نخعی در گفتگو خبرنگار وب دا ، افزود : بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی سن سالمندی60 سال و بالا تر تعریف شده است سالمندان به سه گروه جوان بین سنین 60 تا 75 ، میانسال بین سنین 75 تا 90 و کهنسال 90 سال به بالا تقسیم می شوند
وی با اشاره به اینکه هر فرد بالای 60 سال باید یک پرونده در داخل مراکز بهداشتی داشته باشد تصریح کرد : در مراکز که به سالمندان در خصوص راهکارهای سالم زیستن ، انجام مراقبت های ویژه سالمندان ، بیماریهای دوران سالمندی و مراجعه به پزشک در صورت داشتن علامت و یا علائم خطر و... آموزش داده می شود.
نخعی گفت : یکی از کارهایی که برای سالمندن در رفسنجان انجامشده است ایجاد کلینیک سلامت سالمندان است و سالمندان به کلینیک سالمندان جهت ویزیت توسط متخصص ارجاع داده می شوند .
وی خاطرنشان کرد : مساله اي كه بايد به آن توجه نمود افزايش هزينه هاي مربوط به سلامت براي اين گروه سني است كه چنانچه برنامه ريزي هاي لازم در راستاي كاهش هزينه ها از طريق بهبود شيوه زندگي سالم و كشف و شناسايي ييماري ها در مراحل اوليه بيماري و ... از هم اكنون صورت نگيرد منجر به بار مالي بسياري بر بستر اقتصادي كشور خواهد بود.
دکتر نخعی افزود : با توجه به اینکه یکی از عوامل موثر و مهم در روند سلامت افراد از جمله سالمندان تغذیه مناسب آنان است، اجراي برنامه بهبود شيوه زندگي سالم با هدف بالابردن كيفيت زندگي سالمندان از طريق آموزش تغذيه سالم به آنان است.
وی با بیان اینکه اجراي برنامه مراقبت های ادغام یافته در سنين سالمندي از سال 86 تا كنون در دستور كار اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي قرار گرفته است تصریح کرد : شاخص‌هاي آماري نشان مي‌دهد كه پير شدن جمعيت در كشور ما آغاز شده‌است و پيش‌بيني مي‌شود كه در فاصله سال‌هاي 1375 تا 1395 به ميانه سني جمعيت كشور 10 سال افزوده شود.
وی گفت : آنگونه که مقايسه‌هاي آماري نشان داده‌است، در سرشماري سال 75 حدود 6/6 درصد از جمعيت كشورمان را افراد 60 سال و بالاتر تشکيل مي‌دادند و پيش‌بيني مي‌شود كه ظرف 20 سال آينده به بيش از 2 برابر افزايش يابد و در واقع شدت سالخوردگي در كشور از سال 1410 به بعد خودنمايي مي‌كند و اين به معناي انفجار جمعيت سالمند در کشور ماست.
دکتر نخعی به فرمایش امام صادق (ع) که وجود فرد سالخورده در خانه مثل وجود پیامبر الهی در بین امتش است اشاره داشت و افزود : حضرت رسول (ص) نیز می فرمایند : کسی که به خردسالان ترحم نکند و پیران را مورد احترام و تقدیر قرار ندهد از ما نیست ، سالمندان را احترام کنید تا در قیامت همنشین من باشید .

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٠ مهر ١٣٩٣ - ١٢:٢٥ / شماره خبر: ١١٤٤٣٥ / تعداد نمايش: 1975

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج